۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۷

رشد ۳۲ درصدی تولید میگوی پرورشی در خوزستان

سرپرست اداره کل شیلات خوزستان با اشاره به پایان فصل برداشت میگو در سطح مزارع خوزستان از رشد ۳۲ درصدی تولید میگوی پرورشی در استان نسبت به سال گذشته خبر داد.
کد خبر: ۹۷۵۸۱

رشد ۳۲ درصدی تولید میگوی پرورشی در خوزستان

به گزارش خبرنگار مانا، دکتر مرتضی سوری در گفتگو با خبرنگاران رسانه‌های جمعی افزود: امسال ۶۰۴ هکتار از اراضی ساحلی استان به پرورش میگو اختصاص یافت و میزان برداشت میگو از ۶۱۱ استخر فعال با رشد ۳۲ درصدی نسبت به سال گذشته به یک هزار و ۷۱۸ تُن رسید.

وی گفت: گونه میگوی مورد پرورش در استان، گونه وانامی است و میانگین وزن انفرادی میگوی صید شده با کیفیت بالا و مطابق استاندارد‌های جهانی نسبت به سال گذشته ۴۱ درصد و متوسط میزان تولید در هر هکتار ۳۵ درصد رشد داشته است.

سوری به اراضی مستعد ساحلی و وجود ظرفیت آب‌های نامتعارف برای ایجاد مجتمع‌ها و مزارع پرورش میگو و همچنین اهمیت توسعه صنعت تکثیر و پرورش میگو در خوزستان با ورود بخش خصوصی به این عرصه اشاره کرد و تکثیر و پرورش میگوی آب شور را یکی از ظرفیت‌ها و زمینه‌های اصلی سرمایه گذاری و برنامه‌های توسعه‌ای آبزی پروری استان عنوان کرد.

سرپرست اداره کل شیلات خوزستان در ادامه بیان کرد: در راستای رونق، رشد و شکوفایی پایدار صنعت پرورش میگوی خوزستان با هدف افزایش تولید، اشتغالزایی، ایجاد امنیت غذایی، ارز‌آوری و دستیابی به تولید بیش از پنج هزار تُن میگوی پرورشی در افق ۱۴۰۴ حمایت و اعطای تسهیلات به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، اصلاح و تکمیل زیرساخت‌های مجتمع‌های پرورش میگوی استان به جد پیگیری می‌شود.

سوری با تأکید بر سلامت و کیفیت بالای میگوی تولیدی در استان خوزستان، مقصد اصلی صادرات آبزیان را عمدتاً کشور‌های جنوب شرق آسیا، کشور‌های عربی و نیز کشور‌های اروپایی عنوان کرد و گفت: بخشی از محصولات تولیدی نیز به تدریج در بازار‌های داخلی توزیع و به مصرف می‌رسد.

وی از جمله اقدامات مؤثر مدیریتی صورت گرفته در دوره پرورشی میگوی امسال را ذخیره سازی ۸۳ میلیون قطعه پست لارو و بچه میگو نرسری شده در مزارع پرورشی، رعایت توصیه‌های کارشناسی، بهبود مدیریت آب و غذادهی و همچنین رعایت دستورالعمل‌ها و اصول بهداشتی و قرنطینه‌ای از سوی بهره برداران و پرورش دهندگان میگو در طول دوره پرورش مطرح کرد.

ارسال نظرات
آخرین اخبار