۲۶ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۳

ترخیص کالا‌های اساسی از گمرکات خوزستان بدون کد منشا ارز

ناظر گمرکات خوزستان گفت: تجار و واردکنندگان می‌توانند از این پس ۱۰۰ درصد کالا‌های اساسی خریداری شده را بدون کد منشا ارز از گمرکات استان ترخیص کنند.
کد خبر: ۹۷۰۴۷

ترخیص کالا‌های اساسی از گمرکات خوزستان بدون کد منشا ارز

به گزارش خبرنگار مانا، بهروز قره بیگی در گفتگو با خبرنگاران رسانه‌های گروهی با اشاره به تصمیم دولت سیزدهم برای  ترخیص کالا‌های اساسی سال ۱۴۰۱ بدون کد منشاء ارز افزود: بر این اساس، علاوه بر بخش دولتی، صاحبان کالا در بخش خصوصی نیز می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

وی افزود: طبق این بخشنامه، واردات کالا‌ها اعم از اساسی و ضروری کشور که از طریق کمرگات کشور توسط بخش خصوصی انجام می‌گیرد، شامل این تسهیلات می‌شوند.

قره بیگی با بیان اینکه اخیراً حدود ۳۰۰ ردیف کالا اعلام شده است، ادامه داد: تعدادی کالا نیز که پیش از این ابلاغ شده بودند نیز می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

ناظر گمرکات خوزستان افزود: تجار و بازرگانان می‌توانند تا پایان آبان ماه امسال ۱۰۰ درصد کالا‌ها را بدون کد منشا ارز ترخیص کنند.

این مقام مسئول در خصوص آخرین وضعیت کالا‌های موجود در گمرکات خوزستان گفت: باتوجه به اینکه تعدادی از کمرگات استان به صورت منطقه ویژه اقتصادی هستند، کالا‌هایی که وارد شده‌اند، مشکلی برای ترخیص آن‌ها وجود ندارد.

وی کد منشاء ارز را دلیل ایجاد وقفه در ترخیص کالا‌های اساسی در گمرکات عنوان کرد و افزود: این موضوع با همت دولت سیزدهم رفع شد و درحال حاضر کالا‌هایی که به گمرکات ارسال می‌شوند، ترخیص آن‌ها بدون وقفه و به صورت شبانه روزی انجام می‌گیرد.

حدود ۸۰ درصد کالا‌های اساسی مورد نیاز کشور از بندر امام خمینی وارد می‌شود.

حدود ۲.۵ میلیون تُن کالای اساسی همچنان در انبار‌های بندر امام خمینی نگهداری می‌شود.

ارسال نظرات
آخرین اخبار