۱۴ تير ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۶

توسعه پهنه گردشگری جزیره لارک/ صدور مجوز ساخت هتل ۵ ستاره در جزیره لارک

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان از توسعه پهنه گردشگری جزیره لارک همراه با توسعه زیرساخت‌های توریستی در این جزیره خبر داد.
کد خبر: ۹۶۳۱۲

توسعه پهنه گردشگری جزیره لارک/ صدور مجوز ساخت هتل ۵ ستاره در جزیره لارک


محمد محسنی در گفتگو با خبرنگار مانا با اشاره به اینکه توسعه گردشگری در جزیره لارک به عنوان یکی از مهمترین اقدامات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان در دست اقدام است، بیان داشت: طی سالهای اخیر اقدام‌هایی شامل بهسازی معابر، زیر‌سازی جاده اطراف جزیره و غیره برای تبدیل شدن جزیره لارک به یكی از قطب‌های گردشگری استان هرمزگان صورت گرفته است.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان، یادآور شد: ساخت آلاچیق‌های ساحلی و ساماندهی امکانات لازم برای حضور گردشگران به لارک از جمله اقدامات صورت گرفته توسط اداره  کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان در این جزیره بوده است.

وی در ادامه به ظرفیت‌های بالای گردشگری در جزیره لارک  اشاره کرد و گفت: این جزیره در گذشته به عنوان منطقه نمونه گردشگری اعلام شده بود و زیرساخت‌های اولیه و اساسی گردشگری نظیر برق‌رسانی و آبرسانی به این جزیره انجام شده است.

وی در خصوص چگونگی اقامت گردشگران در لارک خاطرنشان ساخت: هم اکنون شاهد راه اندازی و فعالیت خانه های بوم‌گردی در جزیره لارک جهت اسکان مسافران به عنوان یکی از مهمترین زیرساخت‌های گردشگری منطقه هستیم.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان تصریح کرد: همچنین امکان برپایی کمپ‌های گردشگری در نقاط مختلف جزیره توسط گردشگران جهت اقامت شبانه وجود دارد.

این مقام مسئول در استان هرمزگان از صدور مجوز جهت ساخت هتل 5 ستاره در جزیره لارک با سرمایه گذاری بخش خصوصی خبر داد و گفت: با بهره برداری از این هتل شاهد تحولی بزرگ در توریسم لارک به عنوان یکی از قطب های گردشگری خلیج فارس خواهیم بود.

محسنی با بیان اینکه مدت زمان سفر دریایی بین جزایر قشم- لارک حدود 15 دقیقه است، اظهار داشت: معمولاً سفر به جزیره لارک در قالب سفرهای یک‌روزه صورت می‌گیرد اما با این وجود گردشگران علاقه‌مند برای اقامت شبانه در این جزیره می توانند از خانه های بومیان این جزیره جهت اقامت بهره‌مند شوند.

وی یادآور شد: هم اکنون امکان سفرهای دریایی به جزیره لارک از مقصد بندر‌عباس و قشم توسط شناورهای مسافربری استاندارد فراهم است.

به گفته مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان، تبلیغات و اطلاع رسانی جهت جذب گردشگران به جزیرۀ لارک از طریق دفاتر خدمات مسافرتی استان هرمزگان و نیز در اسکله های قشم، هرمز و شهید حقانی صورت می‌گیرد.

محسنی با ایجاد زیرساختهای اولیه امکانات گردشگری،تورهای دریایی به جزیره لارک برگزار خواهد شد که این امر می تواند نقش مهمی در رونق اقتصادی جزیره و گردشگری دریایی این استان ایفا کند.

وی، بیان داشت: جزیره لارک به دلیل وجود سواحل مرجانی و کم رفت و‌ آمد بودن منطقه، دارای یکی از بکرترین و شفاف‌ترین آب‌های خلیج فارس است؛ این سواحل با شیب ملایم و با انواع موجودات زیبای دریایی همچون مرجان‌ها، ماهی‌های آکواریومی و شقایق دریایی زیبای‌های خاص خود را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد و همین دلایل باعث شده که این جزیره به یک مکان محبوب برای ورزش‌های آبی و لذت بردن از ساحل شنی تبدیل شود.

وی خاطرنشان ساخت: ساحل موریانه( فانوس دریایی) یکی از مهمترین پاتوق های گردشگران ورودی به جزیره لارک محسوب می شود که دلیل آن نیز مناظر فوق العاده زیبا ساحل به دلیل وجود تپه های شنی و چشم انداز بی نظیر در ساحل این جزیره است.

جزیره لارک 77 کیلومتر مربع مساحت دارد. فاصله لارک با قشم 16 کیلومتر، با جزیره هنگام 51 کیلومتر، با جزیرۀ هرمز 22 کیلومتر، با جزایر تنب‌های بزرگ و کوچک 126 کیلومتر و با بندرعباس 31 کیلومتر است. جزیره لارک در جنوب‌شرقی جزیره قشم قرار دارد. این جزیره از کوه‌‌های آتش‌فشانی مخروطی شکل تشکیل شده و بلندترین نقطه آن 138 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بزرگ‌ترین قطر آن 6.1 کیلومتر است. خلوتی، پاکیزگی، و ساحل تمیز مناسب شنا عامل جذب شدن قشمی‌ها به لارک است.

جزیرۀ لارک در منطقه تنگه هرمز جنوبی‌ترین خاک ایران محسوب می‌شود، برای همین از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار است و سواحل جنوبی آن نظامی است. در صورت صاف بودن هوا به راحتی جزایر هرمز، قشم،‌ بندرعباس و کشور عمان از سواحل لارک قابل دیدن هستند.

جزیره لارک از قرن شانزدهم میلادی به بعد مدتی در تصرف هلندی‌ها، پرتغالی‌ها و انگلیسی‌ها بوده و تاسیسات، قلعه‌ها نظامی با تجهیزات توپ و برج‌های دیده‌بانی هنوز در جزیره لارک به چشم می‌خورد كه حكایت از اهمیت این جزیره در گذشته دارد. این جزیره در زمان سلطنت شاه عباس هم‌زمان با تصرف سایر جزایر تنگه هرمز تحت تسلط دولت ایران درآمد. در قرن هجدهم میلادی ناحیه تنگه هرمز و جزایر آن بیشتر مورد توجه اعراب عمان و مسقط به خصوص اعراب جواسم بود.

از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی جزیرۀ لارک باید به قلعه پرتغالی‌ها اشاره کرد که در زمان صفویه و هنگام کنترل پرتغالی‌ها بر خلیج فارس ساخته شده و از نظر تاریخی با قلعه پرتغالی‌های هرمز و قشم هم‌دوره هستند. این قلعه که از ملات ساروج، سنگ‌های مرجانی و دریایی ساخته شده از بناهای مهم شهر است که در گذشته توجه زیادی به آن می‌شد، اما الان به حال خود رها شده است. قلعه جزیرۀ لارک از بعد از قلعه جزیره هرمز بزرگ‌ترین قلعه پرتغالی‌ها در خلیج فارس است و به دلیل ستون‌های چوبی‌ای که داشته همچنان پابرجا مانده است.

ارسال نظرات
آخرین اخبار