mana.ir

کد خبر: ۹۶۱۱۱ |
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۲ - ۲۱ خرداد ۱۴۰۲

برگزاری اجلاس حفاظت از محیط زیست دریای خزر به میزبانی سوییس

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از برگزاری اجلاس کنوانسیون تهران به منظور حفاظت از محیط زیست دریای خزر در اواخر خرداد ماه امسال به میزبانی کشور سوییس خبر داد.

برگزاری اجلاس حفاظت از محیط زیست دریای خزر به میزبانی سوییس

علی سلاجقه در گفتگو با خبرنگار مانا با اشاره به اهمیت برگزاری جلسات کنوانسیون تهران و همکاری کشورهای عضو جهت حفاظت هر چه بیشتر محیط زیست دریای خزر، گفت: جلسه بعدی این اجلاس اواخر خرداد ماه به میزبانی کشور سوییس در ژنو برگزار خواهد شد.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: در این نشست علاوه بر اخذ تصمیمات مهم در خصوص چگونگی همکاری کشورهای حاشیه دریای خزر در خصوص حفاظت محیط زیست خزر و نیز کاهش آلودگی های این دریا، در مورد برگزاری جلسه بعدی این کنوانسیون به میزبانی ایران نیز تصمیم گیری خواهد شد.

وی خاطرنشان ساخت: با نهایی شدن دستاوردهای نشست ژنو‌، به طور قطع اقدامات مهمی جهت اجرایی کردن تعهدات پنج کشور حاشیه دریای خزر جهت حفاظت از محیط زیست دریای خزر انجام خواهد شد.

سلاجقه با اشاره به همکاری و نقش مهم وزارت خارجه در برگزاری این کنوانسیون، بیان داشت: این اجلاس در سطح وزاری محیط زیست کشور‌های حاشیه دریای خزر برگزار خواهد شد و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تلاش خواهیم کرد به تمام طرح‌های به امضا رسیده در خصوص حفاظت از دریای خزر جامع عمل بپوشانیم.

به گفته این مقام مسئول در محیط زیست کشور، رفع آلودگی‌های دریای خزر، حفاظت از فوک خزری و حفاظت از ماهیان خاویاری را از جمله مهمترین مواردی دانست که از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران به منظور حفاظت از محیط زیست دریای خزر مطرح و پیگیری خواهد شد.

به خاطر افزایش فعالیت‌های اکتشاف و استخراج نفت و گاز، کاهش منابع آبزی به خصوص ماهی خاویاری که در رده گونه‌های در حال انقراض قرار گرفته بودند و منجر به کاهش خاویار به عنوان یک منبع ارز خارجی شده بود، تخریب زیستگاه‌ها و همینطور ورود گونه‌های غیر بومی، باعث شد پنج کشور حاشیه دریا خزر به فکر همکاری برای رفع این بحران‌ها باشند.

کشور‌های ایران، آذربایجان، ترکمنستان، قزاقستان و روسیه با حمایت مالی برخی سازمان‌های بین المللی به طور خاص سازمان ملل، برای حفاظت از دریا شروع به همکاری با یکدیگر کردند.

این اتفاق باعث شد تا در سال ۱۳۷۷ برای جلوگیری از تخریب بیشتر محیط زیست خزر، مجموعه فعالیت‌هایی انجام شد و در نهایت برنامه محیط زیست دریای خزر یا (caspian enviroment program) CEP شکل گرفت.

برنامه محیط زیست دریای خزر مجموعه اقداماتی برای ارتقاء کیفی محیط زیست خزر بود که باید توسط خود کشور‌ها انجام شود. CEP باعث شد تا این کشور‌ها تشویق شوند یک چارچوب حقوقی تنظیم کنند. در نتیجه کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر شکل گرفت.

این کنوانسیون در آبان ماه سال ۱۳۸۲ در تهران به امضا رسید و به همین خاطر به اسم کنوانسیون تهران معروف شد. بر‌اساس مفاد کنوانسیون ۹۰ روز بعد از اینکه آخرین کشور کنوانسیون را در مجلس خود به تصویب رساند، لازم الاجرا می‌شود. این اتفاق در ۲۱ مرداد ماه ۱۳۸۵ رخ داد و پس از آن کنوانسیون تهران لازم الاجرا شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین