mana.ir

کد خبر: ۹۴۴۶۵ |
تاریخ انتشار: ۱۷:۳۵ - ۱۴ آذر ۱۴۰۱

توسعه تجارت خارجی ایران با تحقق اقتصاد دریامحور

مشاور معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اهمیت تحقق اقتصاد دریامحور در دولت سیزدهم بیان کرد: توسعه تجارت خارجی کشور با ایجاد زنجیره‌هایی از پروژه‌های زیرساختی اولویت‌دار که دربرگیرنده سواحل شرق تا غرب کشور خواهند بود به تحقق اقتصاد دریامحور منجر خواهد شد.

 

توسعه تجارت خارجی ایران با تحقق اقتصاد دریامحور

به گزارش خبرنگار مانا به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی خوزستان، محمد امینی رعایا با حضور در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی اظهار داشت: سواحل و بنادر خوزستان نقش سرنوشت‌سازی در اقتصاد دریامحور دارد که باید به صورت کارشناسی به ظرفیت‌های کاربردی این استان توجه شود.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری و همچنین پیگیری‌های جدی معاون اول رئیس جمهور برای ارتقاء سهم جمهوری اسلامی در اقتصاد دریامحور افزود: قرار گرفتن ایران در جایگاه اصلی اقتصاد دریامحور نیازمند طرح کلان و کاربردی است.

امینی رعایا اضافه کرد: تدوین این طرح با محوریت ارکان معاونت اول رئیس جمهوری در دست تهیه است که پیش از هرچیز باید نیازسنجی‌ها و ظرفیت‌های لازم به خوبی شناسایی و در کنار یکدیگر قرار گیرند.

مشاور معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: به همین منظور، معاون اول رئیس جمهوری شورای توسعه سواحل مُکران را تشکیل داده و متولی آن نیز مشخص شده است.

وی بیان داشت: همچنین در راستایی تعیین متولی دیگر مناطق ساحلی کشوربا هدف نهایی شدن طرح کلان اقتصاد دریامحور، باید ظرفیت‌ها و نیاز‌های موجود در استان‌های هرمزگان، بوشهر و خوزستان نیز شناسایی و مورد بررسی قرار گیرد.

امینی رعایا بیان داشت: سفر امروز به استان خوزستان در همین راستا انجام شده تا با تعامل و همفکری که صورت می‌گیرد، برنامه ریزی‌های لازم در حوزه تدوین این طرح انجام شود.

مشاور معاون اول رئیس جمهور افزود: قطعاً در راستای اجرایی شدن این چشم انداز (اقتصاد دریامحور) باید پروژه‌های کاربردی و زیرساختی اولویت‌دار متعددی در استان‌های ساحلی از جمله خوزستان اجرا شود.

وی با اشاره به اینکه دولت در حوزه منابع مالی با محدودیت‌هایی روبرو است گفت: این در حالی است که بدون تکیه به منابع دولتی، ظرفیت‌های قانونی متعددی برای اجرا و بهره‌برداری از این پروژه‌ها وجود دارد.

امینی رعایا محدوده زمانی اجرای این پروژه‌ها دو تا سه سال عنوان کرد و گفت: باید توجه داشت که ارکان اجرایی معاونت اول رئیس جمهوری از ظرفیت تسهیل‌گری و رفع موانع احتمالی در پیشرفت پروژه‌های اولویت‌دار در حوزه تحقق اقتصاد دریامحور را برخوردار است.

امینی رعایا مشاور معاون اول رئیس جمهور در سفر به خوزستان از بنادر هندیجان و ماهشهر بازدید کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین