mana.ir

کد خبر: ۹۴۲۵۲ |
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۰ - ۲۰ آبان ۱۴۰۱

امکان پهلوگیری شناور‌های مسافربری ایرانی در بنادر قطر منتفی شد

وزیر میراث فرهنگی در بازدید از کشتی تفریحی سانی گفت: با اعلام دولت قطر، امکان پهلوگیری شناور‌های مسافربری ایرانی در بنادر قطر برای میزبانی مسابقات جام‌جهانی ۲۰۲۲ منتفی شد.

امکان پهلوگیری شناور‌های مسافربری ایرانی در بنادر قطر منتفی شد

به گزارش مانا، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی  پیش از ظهر پنج شنبه ۱۹ آبان ماه سال جاری با همراهی احمد مرادی نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی و استاندار و مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان از کشتی تفریحی اورهال شده سانی بازدید کرد.
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: در طول یک سال گذشته موانع رشد این حوزه از صنعت گردشگری مورد بررسی قرار گرفت. همچنین سرمایه‌گذاری‌های خوبی انجام شده که یکی از آن‌ها اورهال (تعمیرات اساسی) کشتی‌ها، ساخت کشتی‌ها و شناورها انجام شده است و دانش فنی که در اینجا شاهد آن هستیم فوق العاده ارزشمند است.
او با بیان اینکه این کشتی برای خدمت دادن به گردشگران آماده شده است، افزود: یکی از مشکلات شناورهای گردشگری مربوط به قیمت سوخت بود که این باعث می‌شد بخش گردشگری دریایی چندان مورد رغبت فعالان بخش خصوصی نباشد. این مشکل با دستور رئیس جمهور و مصوبه هیئت دولت حل شده و سوخت شناورهای تفریحی یارانه‌ای شد.
وزیر میراث‌فرهنگی خاطرنشان کرد: تفاوت قیمت سوخت یارانه‌ای با سوخت بدون یارانه بسیار بالاست و اکنون فعالیت با شناورهای تفریحی به لحاظ اقتصادی به صرفه است و می‌توان برنامه‌های مختلف برای گردشگران دریایی داشت.
وزیر میراث فرهنگی افزود: این کشتی برای استفاده گردشگران آماده است و در روزهای آینده شاهد خروج آن از ایزو‌ایکو خواهیم بود. البته با اعلام دولت قطر، امکان پهلوگیری شناورهای مسافربری ایرانی در بنادر قطر منتفی شده است.
عذرخواهی مسئولان قطری از ایران

مهندس ضرغامی افزود: قرار بود مسافران جام جهانی فوتبال در قطر را به وسیله کشتی سانی جابه‌جا کنیم و این کشتی آماده است. اما دولت قطر به دلایل مشکلات داخلی خودشان امکان پهلو گرفتن کشتی و شناورهای ایرانی را ندارند و مسئولان قطری از به وجود آمدن این شرایط و اینکه نمی‌توانند گردشگر دریایی جذب کنند عذرخواهی کردند.
او تاکید کرد: طرف قطری مشکل جدی اقامت دارد و تنها تعداد محدودی از کشتی‌های بسیار بزرگ که در عمل هتل هستند در آنجا پهلو می‌گیرند و مشکل اقامتی تماشاگران را حل می‌کنند.
وزیر میراث فرهنگی تصریح کرد: در دو هفته اخیر علی‌رغم هماهنگی‌های قبلی انجام شده قطری‌ها اعلام کردند نمی‌توانند در این حوزه همکاری کنند.
توسعه گردشگری دریایی جزء برنامه‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است

او با اشاره به اینکه البته کاری که ما در این حوزه انجام دادیم ربطی به جام جهانی قطر ندارد و توسعه طرح‌ها در حوزه گردشگری دریایی با قوت ادامه می‌یابد، افزود: امکانات جمهوری اسلامی ایران برای انجام سفرهای دریایی به قطر آماده است و از این ظرفیت نه تنها برای قطر بلکه برای سایر کشورها و حتی جزایر داخلی و خارج از منطقه استفاده خواهد شد.
او در ادامه صحبت‌های خود گفت: این ظرفیت روزبه‌روز آماده‌تر می‌شود و امیدواریم با بسته‌های گردشگری خوبی که خواهیم داشت و مقرون به صرفه بودن آن‌ها برای کسانی که قصد سرمایه‌گذاری دارند، امیدواریم شاهد تحولات خوبی در حوزه گردشگری دریایی باشیم.
استان هرمزگان نباید مشکل اشتغال داشته باشد

وزیر میراث‌فرهنگی با اشاره به اینکه نمی‌شود استانی در کنار دریا قرار داشته باشد و مشکل اشتغال داشته باشد، افزود: هرمزگان از این بابت باید وضعیت بهتری از شرایط کنونی بیابد، این استان نباید مشکل اشتغال داشته باشد.
 تبدیل نفتکش به کشتی تفریحی گردشگری
مهندس ضرغامی همچنین در این بازدید به مدیرعامل مجتمع کشتی‌سازی ایزوایکو گفت: تحقیق کنید چگونه می توان نفتکش را تبدیل به کشتی گردشگری کرد و طرحی در این خصوص به ما بدهید.
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: این یکی از برنامه و طرح‌های این وزارتخانه در حوزه گردشگری است.
کشتی تفریحی سانی ۱۷۰ متر طول، ۲۳ متر عرض و ۴۷ متر ارتفاع دارد. این کشتی با حجم سرمایه‌گذاری ۷۰۰۰ میلیارد ریال در هشت طبقه مجهز به هتل با ۳۱۶ تخت، رستوران، فروشگاه، سینما، سالن‌های کنفرانس است که قابلیت جابهجایی ۸۰۰ مسافر را دارد.این کشتی دارای امکاناتی نظیر: چهار قایق ۸۴ نفره و قایق های نجات و امداد ۲۵ نفره است

ا

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین