ایالات متحده باقی می‌ماند؟

هشدار اکونومیست نسبت به پیامد‌های ناکارآمدی آمریکا برای جهان!

اکونومیست در عکس روی جلد این هفته مجسمه آزادی را سوژه خود قرار داده است. در عکس سرمقاله این هفته، پایه‌های مجسمه آزادی به قدری شکاف برداشته است که مجسمه به سختی روی آن مانده است.
کد خبر: ۹۳۷۵۸

هشدار اکونومیست نسبت به پیامد‌های ناکارآمدی آمریکا برای جهان!


به گزارش مانا این نشریه نوشت: ایالت‌های آمریکا قوانین بسیار متفاوتی را وضع می‌کنند؛  در ۲۵ آگوست ایالت کالیفرنیا فروش خودروی بنزینی را از سال ۲۰۳۵ ممنوع کرد.  حرکتی که باعث تغییر صنعت خودرو خواهد شد، انتشار کربن را کاهش می‌دهد و بر میزان مصرف برق ایالت فشار می‌آورد.

در همان روز در ایالت تگزاس سقط جنین ممنوع شد و انجام سقط جنین مجازات تا ۹۹ سال زندان را دارد.

در نگاه اول شاید این موارد نامربوط به نظر برسند، ولی نشان می‌دهند که سیاست گذاری‌ها در ایالت‌ها تا چه اندازه می‌تواند متفاوت باشد.

در تئوری این اتفاق بد نیست، زیرا ایالت متحده از پنجاه ایالت تشکیل شده که می‌تواند سیاست‌های مختلف در آن آزموده شود و سیاست‌های خوب و بد تمییز داده می‌شود، شرکت‌ها به ایالت‌هایی که سیاست گذاری مطلوب آن‌ها را منعکس می‌کنند مراجعه می‌کنند و مردم هم به ایالت‌هایی که قوانین مطلوب تری برای آن‌ها دارد می‌روند، مانند آنچه که در زمان کرونا مشاهده شد و مردم به ایالت‌های با محدودیت کمتر کرونایی مهاجرت کردند.

کوایران در ادامه ترجمه این مطلب نوشت:  متاسفانه امروزه ایالت‌ها به گونه‌ای نیستند که شکل سازنده فدرالیسم باید باشد و اختلاف نظر‌ها باعث نوعی منازعه فرهنگی و ملی شده است.

موضوعات مربوط به حمل اسلحه، مهاجرت ها، برخی مسائل پزشکی و... عواملی هستند که دو حزب برتر آمریکایی به قدری بر سر آن اختلاف دارند و حساسیت نشان می‌دهند که موضوع سیاست‌های مالیاتی و رسیدگی به جاده‌ها از آن اهمیت برخوردار نیست.
امروزه ۳۷ ایالت از ۵۰ ایالت آمریکا و سه چهارم جمعیتی که در آن زندگی می‌کنند توسط یک حزب واحد اداره می‌شود و قانونگذاری و اداره را یک حزب انجام می‌دهد به همین دلیل افراط گرایی افزایش یافته است و در مورد قانون‌هایی مانند سقط جنین در تگزاس، اگر حکومت تک حزبی وجود نداشت احتمالاً مصالحه بیشتری اتفاق می‌افتاد.

 به عنوان مثال ایالت های‌جمهوری خواه (قرمز)، مخالف سقط جنین، مهاجرت‌های غیر قانونی و طرفدار سوخت‌های فسیلی هستند، ولی ایالت‌های آبی (دموکرات) به دنبال منع گسترش گاز‌های گلخانه‌ای و استفاده از سوخت‌های پاک هستند و قوانین ملایم‌تری در مواجهه با مهاجران اتخاذ می‌کنند. تمرکز بر روی مناقشات و اختلافات باعث شده تا توجه به مسائلی که افراد برای آن‌ها انتخاب شده اند از بین برود. اختلافات و تفرقه افکنی‌ها باعث شده امروزه این تصور به وجود بیاید که آمریکای قرمز و آبی با وجود اختلاف هایشان نمی‌توانند کنار هم قرار بگیرند.

 تندروی‌ها کار را سخت‌تر میکند آمریکا زمانی به عنوان یک بازار واحد بزرگ برای تجارت بود، ولی هم اکنون در حالیکه ایالت‌های نیویورک و کالیفرنیا استفاده از انرژی‌های پاک را تشویق می‌کنند و در حال گسترش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و کاهش گاز‌های گلخانه‌ای هستند، در تگزاس شرکت‌هایی که استفاده از سوخت‌های فسیلی را بایکوت کرده‌اند مجازات می‌شوند.

ناکارآمدی در آمریکا برای جهان نیز خطر‌هایی را ایجاد می‌کند، ارایه نظم مبتنی بر قانون، جلوگیری از حمله ارتش متجاوزان و ارائه نمونه حکومت دموکراتیک در جهان به آمریکا وابسته است.

اکونومیست می‌گوید برای بهبود شرایط، دولت آمریکا باید از بی توجهی به وظایف خود دست بردارد، سیاست‌های ملی در حوزه تغییرات آب و هوایی و مهاجرت بهتر از سیاست گذاری‌های محلی است. واشنگتن بهتر است از بن بست‌ها خارج شود، کنار گذاشتن فیلی باستر (یکی از قوانین سنا که مدت بررسی یک موضوع را طولانی میکرد) یک اقدام مثبت بود، ولی آمریکا به اصلاحات بیشتری نیاز دارد.

ارسال نظرات
آخرین اخبار