mana.ir

کد خبر: ۹۳۷۰۰ |
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۱ - ۰۶ شهريور ۱۴۰۱
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی:

هر نوع آلودگی دریایی در آب‌های ایران با پهپاد با دقت شناسایی می‌شود

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از راه اندازی ترمینال مسافری بوشهر خبر داد و گفت: هر نوع آلودگی دریایی در آب‌های ایران با پهپاد و سیستم‌های پایش با دقت شناسایی می‌شود.

هر نوع آلودگی دریایی در آب‌های ایران با پهپاد با دقت شناسایی می‌شود

به گزارش خبرنگار مانا از بوشهر، علی اکبر صفایی در حاشیه بازدید از بنادر استان بوشهر، ضمن تبریک هفته دولت با اشاره به اینکه نگاه وزارت راه به مجموعه استان بوشهر در حوزه دریایی نگاهی بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای است، اظهار داشت: با تلاش‌های صورت گرفته از سوی وزارت راه، سازمان بنادر و دریانوردی، استانداری بوشهر و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط بر این مسئله معطوف شده‌ایم تا شاهد اتصال بوشهر به کشورهای همسایه از مسیر دریا، باشیم.

وی توضیح داد: در همین راستا، توانسته‌ایم ترمینال مسافری و اسکله های پهلودهی شناورهای کروز با سایز بزرگ و تجهیزات مورد نیاز را فراهم و راه اندازی کنیم.
طراحی برنامه‌های مختلف برای بندر صادراتی «دیر»
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه در بندر دیر به عنوان یکی از قطب های صادراتی کشور به قطر، برنامه‌های مختلفی از سوی سازمان بنادر طراحی شده است، خاطرنشان کرد: این برنامه‌ها در حال پیشبرد است و به زودی  بهره برداری خواهد شد تا هر چه سریع تر از ظرفیت‌های همکاری ایران و قطر به بهترین شکل، استفاده کنیم.
 
توسعه بنادر جنوبی بوشهر در دستورکار سازمان بنادر
صفایی با اشاره به اینکه در سایر موضوعات منطقه ای در استان بوشهر با توجه به مشکلات موجود در بنادر جنوبی این استان، توسعه و ایجاد شرایط مناسب دریایی و بندری در دستورکار قرار دارد، عنوان کرد: انجام مطالعات در این زمینه در حال اتمام است و امیدواریم تا پایان سال جاری، پروژه های عملیات اجرایی، مدنظر آغاز شود.
 
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در بنادر جنوبی استان بوشهر نیز فعالیت هایی آغاز شده که به صورت جدی تر ادامه خواهد یافت، گفت: امیدوار هستیم با تلاش مجموعه‌های همکار با سازمان بنادر، وزارت راه، استانداری بوشهر و...ذیل سیاست های اقتصاد دریامحور که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، بتوانیم نمودهای برنامه‌های طراحی شده و اقدامات صورت گرفته را هرچه سریع تر در استان بوشهر شاهد باشیم.
 
مدیرعامل سازمان بنادر درباره آخرین اقدامات صورت گرفته در بندر بوشهر به منظور پشتیبانی هرچه بهتر از جام جهانی ۲۰۲۲ فوتبال در قطر و همکاری های دریایی و بندری با کشور میزبان، عنوان کرد: با تلاش‌های صورت گرفته امروز بازسازی ترمینال مسافری دریایی آغاز می شود و در حالی که این پروژه حداقل ۱۲ ماه زمان نیاز دارد اما در تلاش هستیم طی ۲ تا ۳ ماهه آینده بخش عمده پروژه را نهایی کنیم.
 
صفایی افزود: اسکله شناور و اسکله ثابت طراحی شده برای کشتی‌های بزرگ کروز طی مدت کوتاه به حدی رسیده که بسیار ارزشمند است و امیدواریم طی چند ماه آینده و هرچه سریع تر شاهد بهره برداری آن‌ها باشیم.
 
وی با اشاره به مذاکرات مطلوب با طرف قطری که در این زمینه بسیار خوب عمل کرده‌اند و همکاری‌های لازم را داشته اند، اظهار داشت: امیدوار هستیم مردم بتوانند با انجام سفرهای دریایی ضمن لذت بردن از سفر صورت گرفته، مسابقات جام جهانی را به بهترین شکل ممکن تماشا کنند.
 
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: هدف ما تنها این نیست که صرفاً در ایام جام جهانی با قطر مراوده داشته باشیم بلکه با توجه به ارتباطات تاریخی بوشهر با قطر، قطعاً باید شاهد احیا شدن همکاری و سطح تعاملات تجاری بین دو کشور باشیم.
 
صفایی همچنین درباره آلودگی نفتی ایجاد شده در بندر کنگان و برنامه‌های مدنظر به منظور پاکسازی این آلودگی، تصریح کرد: سازمان بنادر و دریانوردی عضو کنوانسیون OPRC است؛ کنوانسیونی تحت عنوان کنوانسیون بین‌المللی آمادگی، مقابله و همکاری در برابر آلودگی نفتی و به همین منظور برنامه های اقتضایی در سطح محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی طراحی شده است.
 
وی با تاکید بر اینکه سازمان و دریانوردی با توجه به تجهیزات مقابله با آلودگی در حوزه دریایی، آمادگی بسیار مناسبی برای مقابله با هر نوع آلودگی دارد، گفت: هر زمان در خلیج فارس و دریای عمان شاهد آلودگی باشیم سازمان بنادر و دریانوردی در این زمینه آمادگی مقابله به بهترین شکل ممکن را دارد.
 
صفایی با بیان اینکه در راستای جمع آوری آلودگی نفتی به وجود آمده در کنگان، گروه تحقیقی در معاونت دریایی سازمان بنادر و دریایی تشکیل شده و در حال رصد موضوع است، اعلام کرد: قطعاً مقصران احتمالی شناسایی و با آن‌ها برخورد صورت خواهد گرفت.
 
وی ادامه داد: همه باید بدانند در آب‌های جمهوری اسلامی ایران نمی‌توانند آلودگی دریایی ایجاد کنند و با استفاده از پهپادها و سیستم های پایش که در حوزۀ دریایی در کشور ما وجود دارد، هر نوع آلودگی دریایی شناسایی و با مقصران آن برخورد خواهیم کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین