۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۹
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر:

سواحل جنوبی استان بوشهر آلوده به لکه‌های نفتی است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از آلودگی سواحل بنک، دیر، کنگان، عسلویه، نایبند در استان بوشهر و کیش در استان هرمزگان به لکه‌های نفتی خبر داد.
کد خبر: ۹۳۵۵۸

سواحل جنوبی استان بوشهر آلوده به لکه‌های نفتی است

فرهاد قلی‌نژاد  در گفتگویی با خبرنگار مانا در بوشهر از ورود لکه‌های نفتی به سواحل جنوبی استان بوشهر خبر داد و اظهار داشت: لکه‌های نفتی در آب‌های خلیج‌فارس سواحل شهرستان‌های دیر، کنگان و عسلویه را آلوده کرده است.

وی با اشاره به اینکه منشأ این لکه‌های نفتی نفتکش‌ها و کشتی‌های نفتی نیستند افزود: بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد این آلودگی‌ها ناشی از سکو‌های نفتی در خلیج‌فارس است چراکه این لکه‌ها در ساحل جزیره کیش در استان هرمزگان هم مشاهده شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با قدردانی از همکاری سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف در جمع‌آوری لکه‌های نفتی در سواحل بنک، دیر، عسلویه و کنگان گفت: اکنون پاکسازی به‌صورت دستی با تلاش کارکنان حفاظت محیط زیست کنگان، عسلویه، دیر و همکاری منطقه ویژه پارس جنوبی، بنادر و دریانوردی، شهرداری‌های مناطق جنوبی استان بوشهر و سازمان‌های مردم نهاد در حال انجام است.

قلی‌نژاد وزارت نفت را مسئول این آلودگی و جمع‌آوری آن دانست و افزود: با ابزار ابتدایی و دستی جمع‌آوری آلودگی نفتی در ساحل بسیار مشکل است و نیاز به دستگاه‌ها و تجهیزات تخصصی می‌باشد.

وی با انتقاد از نبود تجهیزات مدرن در جمع‌آوری لکه‌های نفتی اضافه کرد: چرا وزارت نفت دستگاه تخصصی جمع‌آوری لکه‌های نفتی در خلیج‌فارس ندارد تا سریع‌تر این آلودگی‌ها برطرف شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از پیگیری جبران خسارت آلودگی سواحل استان خبر داد و تصریح کرد: خسارت زیست محیطی سواحل به سبب گلوله‌های نفتی برآورد می‌شود و دستگاه آلوده‌کننده باید پاسخگو باشد.

در همین حال رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان عسلویه با اشاره به آلودگی نفتی از ساحل عسلویه تا سواحل استان هرمزگان خاطر نشان کرد: اکنون سواحل ماسه‌ای کنگان، جنگل‌های حرا، بنود، پارک ملی دریایی نایبند و صخره‌های دریایی آلوده به لکه‌های نفتی است.

مصطفی مؤذنی از پاکسازی آلودگی‌های نفتی با مشارکت تیم‌های تخصصی خبر داد و بیان کرد: قرار است تیم ویژه اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر امروز به سواحل عسلویه اعزام شوند.

وی با بیان اینکه گلوله‌های نفتی آلوده در سواحل به سبب شدت گرما به قطره‌ای تبدیل شده تصریح کرد: با توجه به افزایش دمای هوا لکه‌های نفتی به صورت پراکنده و قطره‌ای در سواحل عسلویه مشاهده می‌شود که پاکسازی آن‌ها به سختی امکان‌پذیر است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کنگان نیز با اشاره به آلودگی نفتی در سواحل بنک، کنگان و سایت منطقه پارس جنوبی خاطر نشان کرد: اکنون پاکسازی سواحل کنگان با همکاری پارس جنوبی، شهرداری، سمن‌ها، بنادر و دریانوردی استان بوشهر و محیط بانان ادامه دارد.

احمد آذریار  با اشاره به آلودگی نفتی در سواحل ۲۰ کیلومتری کنگان تصریح کرد: لکه‌های نفتی در خور‌های دریایی بیشتر وجود دارد که امکان جمع‌آوری آن‌ها به‌صورت ابتدایی مشکل است.

وی با بیان اینکه شدت گرما اندازه گلوله‌های نفتی را کوچک کرده است گفت: شدت گرما امکان حضور مستمر در ساحل دریا برای جمع‌آوری گلوله‌های نفتی از فعالان در این عرصه سلب کرده است.

ارسال نظرات
آخرین اخبار