mana.ir

کد خبر: ۹۳۵۵۶ |
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۳ - ۲۱ مرداد ۱۴۰۱

تدوین دستورالعمل استاندارد صید در آب‌های عمیق به زودی نهایی می‌شود/ فعالیت ۴۰ فروند شناور صید صنعتی ایرانی در آب‌های سایر کشور‌ها

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران از خروج ۴۰ فروند شناور صید صنعتی فانوس ماهیان به کشور‌های دیگر جهت انجام فعالیت‌های صیادی خبر داد و گفت: این امر به معنای خروج سرمایه از کشور است که امیدواریم با عزم ملی برای اجرایی شدن دستورالعمل استاندارد صید در آب‌های عمیق به حفظ سرمایه در صنعت شیلات کمک کنیم.

تدوین دستورالعمل استاندارد صید در آب‌های عمیق به زودی نهایی می‌شود/ فعالیت ۴۰ فروند شناور صید صنعتی ایرانی در آب‌های سایر کشور‌ها

سید حسین حسینی در گفتگو با خبرنگار مانا با اشاره به اینکه هم اکنون حدود دو سال است که صید صنعتی فانوس ماهیان در آب‌های عمان تعطیل اعلام شده است، بیان داشت: قصد داریم با بازنگری در نحوه صحیح مدیریت صید از جمله ایجاد روشهای‌های صید استاندارد بر برداشت از ذخایر آب‌های عمیق دریای عمان متمرکز شویم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران در ادامه گفته‌های خود تصریح کرد: برآورد‌های صورت گرفته توسط مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی، ذخایر فانوس ماهیان دریای عمان را بیش از دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن اعلام کرده است.
وی اظهار داشت: برنامه سازمان شیلات ایران، برداشت حداقل ۱۰۰ هزار تن از این ذخایر با اعمال مدیریت صحیح از آب‌های دریای عمان است که البته این میزان برداشت می‌تواند با توجه به انجام گشت‌های تحقیقاتی سال به سال افزایش یابد.
این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران عنوان کرد: امیدواریم با رعایت ملاحظات زیست محیطی و در نظر گرفتن مشکلات اجتماعی ناشی از تعطیلی صید فانوس ماهیان در منطقه جنوب کشور بتوانیم با جذب سرمایه گذاران و بهره برداران کاملاً ایرانی نسبت به صید این گونه ماهیان به طور مجدد اقدام کنیم.
به گفته حسینی در راستای تحقق این امر پروژه تدوین دستورالعمل استاندارد صید از آب‌های عمیق در حال انجام است که بلافاصله پس از نهایی شدن و تصویب این دستورالعمل، صید فانوس ماهیان از سر گرفته خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه در گذشته ۹۰ فروند شناور صید صنعتی فانوس ماهیان به صید در آب‌های عمیق دریای عمان اشتغال داشتند، اظهار داشت: از این تعداد شناور، هم اکنون ۵۰ فروند در اسکله‌های جنوبی کشور پهلو گرفته‌اند و ۴۰ فروند مابقی جهت صید در آب‌های عمیق به کشور‌های دیگر رفته‌اند.
رئیس سازمان شیلات ایران عنوان کرد: خروج ۴۰ فروند شناور صیادی از کشور به معنای خروج سرمایه است که امیدواریم با عزم ملی برای اجرایی شدن دستورالعمل استاندارد صید در آب‌های عمیق به حفظ سرمایه در صنعت شیلات کمک کنیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص وضعیت بیکاری صیادان فانوس ماهیان، گفت: در حال حاضر بخش اعظمی از این صیادان بیکار هستند، اما امیدوارم با تدابیر در حال انجام مشکلات صیادان نیز با دریاروی مجدد به زودی برطرف شود.
حسینی با تاکید بر اینکه شناور‌های چینی دیگر در دریای جنوب اقدام به صید فانوس ماهی نمی‌کنند، عنوان کرد: برنامه‌ای داریم که صید این ماهی‌ها توسط کشتی‌ها و شناور‌های کاملاً ایرانی انجام شود که در آن از نیرو‌ها و خدمه‌های ایرانی استفاده خواهد شد.
رئیس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه برداشت ماهی از قسمت‌های عمیق دریا از لحاظ علمی درست و منطقی است، گفت: این بار با اصلاح مدیریت و ناوگان‌های مناسب ایرانی و حتی خدمه‌های ایرانی که سیستم‌های پیشرفته در سطح بین‌المللی استفاده خواهیم کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین