mana.ir

کد خبر: ۹۳۳۶۹ |
تاریخ انتشار: ۱۶:۴۶ - ۲۵ تير ۱۴۰۱

دریا در باور مردم هرمزگان

«دریا در باور مردم هرمزگان» عنوان کتابی به نویسندگی محرم رجبی است که ضرب‌المثل‌ها، قصه ها، اشعار و باور‌های خرافی و اعتقادی مردم ساحل‌نشین این استان در ارتباط با دریا را بازگو می‌کند.

دریا در باور مردم هرمزگان

به گزارش مانا، در این کتاب که پایان نامه کارشناسی ارشد محرم رجبی با موضوع (دریا در فرهنگ و باور مردم هرمزگان) بوده، نویسنده با سفر به جزیره های هرمز و قشم و ملاقات با سالخوردگان دریانورد، به اعتقادات و باورهای آنان پرداخته است.

نویسنده این کتاب حاصل تحقیقات خود را شامل، انس و الفت دیرینه مردم هرمزگان به دریا، نگرش موجود زنده و عشق و ترس از این آبی بیکران، شفابخش دانستن دریا در چهارشنبه ها، به آب سپردن لباس‌های مردگان و اعتقاد به زندگی زیر آب عنوان کرده است.

در مقدمه کتاب «دریا در باور مردم هرمزگان» با معرفی استان آمده است: هرمزگان، استان پهناوری است که در جنوبی ترین نقطه  ایران و ساحل خلیج فارس را در آغوش گرفته است، این سرزمین دارای تاریخ و تمدن دیرین می‌باشد و ساحل نشینان خلیج فارس اولین دریانوردانی بودند که با کشتی های بادبانی ساخت خود، قدم در آبی بیکران دریا گذاشتند.

وجود دو کالای ارزشمند چون خرما و مروارید باعث شد که داد و ستدها و سفرها شکل بگیرد و موجب شهرت شهرهای جنوب ایران شود، ره آورد این سفرها و داد و ستدها، موجب آمیختگی فرهنگ ساحل نشینان با دریا گردید و بنابراین ضرب المثل‌ها، اشعار، قصه‌ها، باورهای خرافی و اعتقادات از دریا وارد زبان و ادبیات مردم ساحل نشین شد.

همچنین در فصل های اول تا سوم این کتاب به موضوعاتی از قبیل، ارتباط دریا با زندگی و آداب و رسوم مردم استان، ضرب‌المثل های فارسی به گویش بندری، جشن های نوروزی صیادان، مسابقات ورزشی محلی، اعتقادات دریانودران درخصوص مذهب، باران و مراسم های زار اشاره شده است.

کتاب «دریا در باور مردم هرمزگان» نخستین بار درسال ۱۳۹۶ با ۱۳۶ صفحه و تیراژ هزار نسخه توسط نشر داستان به چاپ رسیده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین