mana.ir

کد خبر: ۹۳۲۸۰ |
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۷ - ۱۲ تير ۱۴۰۱
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر خبر داد:

آغاز ورود بچه لاک‌پشت‌ها به خلیج‌فارس در سواحل استان بوشهر

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از خارج شدن نوزادان لاک‌پشت‌ها از تخم و ورود به دریا خبر داد و گفت: اکنون با خارج شدن ده‌ها بچه لاک‌پشت از تخم‌ها، ورود آن‌ها به خلیج‌فارس در سواحل استان بوشهر آغاز شده است.

آغاز ورود بچه لاک‌پشت‌ها به خلیج‌فارس در سواحل استان بوشهر

فرهاد قلی‌نژاد در گفتگو با خبرنگار مانا با اشاره به اینکه این استان از ظرفیت‌های مهمی در زیست و زاد و ولد حیات وحش دریایی و ساحلی دارد، اظهار داشت: زیست دلفین، لاک‌پشت، پرستو و پرندگان مختلف دریایی، آبزیان و رویش درختان حرا در خلیج‌فارس از ویژگی‌های استان بوشهر است.

وی با اشاره به اینکه هر ساله ده‌ها لاک‌پشت از گونه نوک عقابی و سبز در سواحل استان برای تخم‌گذاری لانه‌گزینی می‌کنند خاطر نشان کرد: لاک‌پشت نوک عقابی در سواحل پارک ملی دریایی دیر - نخیلو، نایبند و سواحل بردخون و لاک‌پشت سبز در سواحل و منطقه پناهگاه حیات وحشت خارگ و خارگ زیست و زاد و ولد می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر فصل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: فصل تخم‌گذاری لاک پشت‌های پوزه عقابی در سواحل حفاظت شده استان بوشهر هر ساله در فصل بهار آغاز می‌شود و تا پایان تیر ادامه دارد.

قلی‌نژاد زیستگاه‌های لاک‌پشت در استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و خاطر نشان کرد: مناطق حفاظت شده ساحلی استان بوشهر محل امنی برای زیست و زادآوری لاک‌پشت‌های دریایی از جمله گونه پوزه عقابی است.

وی اضافه کرد: از پنج گونه لاک‌پشت در سواحل خلیج فارس دو نوع آن شامل نوک عقابی و سبز در سواحل استان بوشهر تخم‌گذاری می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه لاک‌پشت سبز بیشتر در منطقه پناهگاه حیات وحش خارگ و خارگو وجود دارد خاطر نشان کرد: لاک‌پشت نوک عقابی در سواحل جزیره‌ای استان بوشهر به‌صورت گسترده تخم‌گذاری می‌کند.

قلی‌نژاد از علامت‌گذاری لاک‌پشت‌ها در سواحل استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد یک سوم لاک‌پشت‌های علامت‌گذاری شده هر ساله برای تخم‌گذاری به سواحل استان بوشهر برمی‌گردند.

وی از آغاز جوجه‌آوری لاک‌پشت‌های دریایی در سواحل استان خبر داد و خاطر نشان کرد: نوزادان لاک‌پشت‌ها بعد از حدود دو ماه از تخم خارج و راهی دریا می‌شوند و اکنون با خارج شدن ده‌ها بچه لاک‌پشت از تخم‌ها،   ورود آن‌ها به خلیج‌فارس در سواحل استان بوشهر آغاز شده است.

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش حفاظت محیط زیست استان بوشهر هم با اشاره به اینکه لاک‌پشت‌ها در هر بار ۱۰۰ تخم می‌گذارند افزود: پس از گذشت دو ماه از تخم‌گذاری، بچه لاک پشت‌ها سر از تخم بیرون می‌آورند و به سمت دریا حرکت می‌کنند.

خسرو درویشی از عوامل تهدید لاک‌پشت‌ها را گرفتار شدن در تور صیادان آبزیان، آلودگی‌های نفتی و تخریب محل تخم‌گذاری آن‌ها دانست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: