۱۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۸

تخریب۵۰ بادگیر بافت تاریخی لافت در پی زلزله بامداد امروز

معاون میراث فرهنگی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان از تخریب ۵۰ بادگیر بافت تاریخی لافت در پی زلزله‌های اخیر خبر داد.
کد خبر: ۹۳۲۷۳

تخریب۵۰ بادگیر بافت تاریخی لافت در پی زلزله بامداد امروز

عباس نوروزی در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: گزارش‌های میدانی انجام شده حاکی از این است که در پی زلزله‌های بامداد امروز، ۵۰ بادگیر بافت تاریخی بندر لافت دچار تخریب شده‌اند.
معاون میراث فرهنگی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان، ادامه داد: حضور کارشناسان میراث‌فرهنگی در کانون‌های زلزله و بررسی‌های اولیه از آثار تاریخی در این مناطق مشخص شد، خساراتی در بافت تاریخی لافت شامل ریزش و ترک خوردگی ۵۰ بادگیر بوده است.
وی با اشاره به وجود ۱۲۹ بادگیر تاریخی در بندر لافت و مرمت آن‌ها طی سال‌های گذشته بیان داشت: خسارات وارده به ۵۰ بادگیر مذکور متفاوت بوده است.
این مقام مسئول در استان هرمزگان همچنین از ریزش گلدسته مسجد جامع بندر لافت نیز در پی زلزله‌های بامداد امروز خبر داد.
معاون میراث فرهنگی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان، گفت: به دلیل شدت زلزله‌ها و وقوع پس‌لرزه‌ها کارشناسان میراث‌فرهنگی و عوامل یگان حفاظت به‌طور مداوم در حال بررسی شرایط هستند و در صورت وصول گزارشی دیگر مبنی بر خسارت به آثار و ابنیه تاریخی اطلاع‌رسانی خواهد شد.
لازم به ذکر است، سه زمین‌لرزه به بزرگی بیش از ۶ ریشتر و چندین پس لرزه بالای ۴ ریشتر بامداد امروز شنبه یازدهم تیرماه غرب هرمزگان را لرزاند و خساراتی بر جای گذاشت.

ارسال نظرات
آخرین اخبار