mana.ir

کد خبر: ۹۳۲۳۴ |
تاریخ انتشار: ۱۷:۰۶ - ۰۸ تير ۱۴۰۱

تخلیه و بارگیری ۱۱ میلیون تن کالا در بندر امام خمینی

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان از تخلیه و بارگیری نزدیک به ۱۱ میلیون تن انواع کالا در بهار امسال در مجتمع بندری امام خمینی و صنایع همجوار خبر داد.

تخلیه و بارگیری ۱۱ میلیون تن کالا در بندر امام خمینی

به گزارش خبرنگار مانا از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، بهروز آقایی افزود: تخلیه کل کالا‌ها در سه ماهه نخست سال جاری در پهناورترین بندر تجاری کشور با دو درصد افزایش به بیش از پنج میلیون رسیده است.

وی با اشاره به پهلوگیری ۵۸ فروند کشتی اقیانوس‌پیمای حامل کالای اساسی در بازه‌ی زمانی یاد شده، اظهار داشت: بیش از سه میلیون و ۸۰۰ هزار تن انواع کالای اساسی در این مجتمع بزرگ بندری به طور شبانه‌روزی با بهره‌گیری از تجهیزات استراتژیک و  پیشرفته تخلیه و انبارش شده است.

وی همچنین با اشاره به هم‌افزایی‌های صورت گرفته به منظور تسریع در روند خروج کالای اساسی از این مجتمع بزرگ بندری که در پی تأکیدات مقامات اجرایی ارشد کشور در جریان بازدید از این بندر صورت پذیرفته، از رشد ۹ درصدی خروج کالای اساسی در مدت مذکور خبر داد و تصریح کرد: بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن  انواع کالای اساسی  از انبار‌های  بندر امام خمینی بارگیری و به نقاط مختلف کشور با بهره‌گیری از ناوگان جاده‌ای و ریلی  به واسطه اتصال این بندر به شبکه مواصلاتی در پسکرانه‌ی خود ارسال شده است.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی اشتغال‌آفرینی را یکی از جنبه‌های با اهمیت در انجام امور بندری عنوان کرد و اظهارداشت: با برنامه‌ریزی‌های کاربردی که صورت گرفته به واسطه ظرفیت سرمایه‌گذاری‌های مختلفی که در بندر امام خمینی وجود دارد، امکان ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار از سوی بخش خصوصی در این مجموعه بندری فراهم است.

وی با اشاره به برخورداری بندر امام خمینی از انبار‌های وسیع انبارش و ذخیره کالا  خاطرنشان کرد: این بندر ظرفیت انبار (ظرفیت درجا)  سه و نیم میلیون تن کالای اساسی و غلات را دارد و علاوه بر این نیز امکان ذخیره ۴۵۰ هزار تن روغن خوراکی را دارد.

به گفته آقایی، با بهره برداری از سیلوی جدید بندر امام خمینی، ظرفیت نگهداری غلات در این بندر به ۳۵۰ هزار تن افزایش یافت.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان اضافه کرد: باتوجه به حجم ورود کالا‌های مورد نیاز کشور به بندر امام، به مردم توصیه می‌شود در زمین تامین کالا‌های اساسی، نگرانی نداشته باشند.

آقایی همچنین به وجود ظرفیت‌های گردشگری دریایی در استان اشاره کرد و گفت: خوزستان دومین استان کشور است که بیشترین طول سواحل کشور را به خود اختصاص داده است که همین موضوع جذابیت‌های مطلوبی را در حوزه مسافرت‌های دریایی و گردشگری دریایی به وجود آورده است.

وی ادامه داد: در غرب بندر امام خمینی، بنادر آبادان و خرمشهر قرار دارند که بنادر آن‌ها از جذابیت مطلوبی برای مسافرت‌های بین المللی برخوردار هستند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان خاطرنشان کرد: در این بنادر نیز خطوط دریایی با محوریت تبادل مسافر بین کشور‌های همسایه فعالیت دارند.

آقایی به جذابیت‌های گردشگری مطلوب در شرق بندر امام خمینی اشاره کرد و گفت: در اهداف پیش‌بینی شده برای توسعه فعالیت این بندر، ایجاد اسکله‌های مسافری بیشتر در محدوده این بندر است.

به گزارش خبرنگار مانا، بندر امام خمینی سالانه ظرفیت تخلیه و بارگیری ۵۰ میلیون تن انواع کالا‌های نفتی و غیرنفتی را دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: