mana.ir

کد خبر: ۹۲۹۸۹ |
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۱ - ۰۸ خرداد ۱۴۰۱
رئیس کل گمرک کشور خبر داد؛

صدور ۸.۵ میلیارد دلار کالا از کشور در سال جاری

رئیس کل گمرک کشور از صدور ۸.۵ میلیارد دلار کالا طی دو ماه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش مانا، علیرضا مقدسی روز یکشنبه در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان غربی با اشاره به صادرات ۸.۵ میلیارد دلاری کشور طی دو ماه نخست امسال اظهار کرد: این رقم، ۳۷ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بوده که امیدواریم همین روند را ادامه دهیم.

وی با بیان اینکه سه میلیون تن کالای اساسی در حال اجرای تشریفات گمرکی برای ورود به کشور است که کارهای مربوط را با سرعت و شدت زیاد انجام می‌دهیم، افزود: هر ۱۵ ثانیه یک کامیون کالای اساسی از بنادر و گمرکات کشور به مقصدهای مختلف داخلی، از گمرک ترخیص می‌شود.

مقدسی اضافه کرد: علاوه بر اقلام موجود در انبارها، حدود ۴۰۰ هزار تن کالای اساسی هم در حال تخلیه بوده و بیش از ۷۰۰ هزار تن کالا نیز در لنگرگاه وجود دارد که به محض انجام مقدمات، روند تخلیه آنها به انبارهای گمرک آغاز خواهد شد.

رئیس کل گمرک کشور گفت: این آمار نشان دهنده تلاش روزافزون گمرک در مسیر تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم است که امیدواریم بتوانیم بیش ازپیش در این مسیر موفق باشیم.

وی با بیان اینکه حذف ارز ترجیحی با شجاعت دولت سیزدهم به انجام رسید و دولت هزینه این کار را به جان خرید تا این کار را انجام دهد، اظهار کرد: در حال حاضر شرایط خاصی در کالاهای اساسی در دنیا حاکم شده و همه کشورها در حال حفظ و افزایش ذخایر خود هستند و ما نیز ناگزیر به حذف ارز ترجیحی بودیم تا این ذخایر را حفظ کنیم.

مقدسی افزود: به موازات این امر، دولت سیزدهم تمام توان خود را برای تأمین کالاهای اساسی انجام داده و از هیچ تلاشی در این خصوص فروگذار نکرده است.

رئیس کل گمرک ایران، ظرفیت‌های صادراتی آذربایجان غربی را بسیار زیاد و قابل توجه اعلام کرد و ادامه داد: در این استان، طی دو ماه ابتدایی سال ۱۱۲ میلیون دلار صادرات ثبت شده که البته می‌تواند از این بیشتر باشد.

مقدسی با اشاره به مشکلات مطرح شده در این جلسه در خصوص فعالیت گمرک، این نهاد را مجری سیاست‌ها دانست و اضافه کرد: در حوزه بخشنامه‌های صادره، سهم ما فقط ۱۰ درصد بود و ما مجری ۹۰ درصد دیگر بخشنامه‌هایی بودیم که از دیگر نهادها صادر می‌شد.

حذف معافیت گمرکی واردات ماشین آلات صنعتی، توجه به صادرات زودهنگام محصولات کشاورزی به ویژه اقلام یخچالی از جمله برخی مشکلات مطرح شده در این نشست بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین