mana.ir

کد خبر: ۹۲۸۴۹ |
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۶ - ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱
امام جمعه بوشهر:

خلیج فارس نماد مقاومت مقابل بیگانگان است

امام جمعه بوشهر گفت: خلیج فارس نماد مقاومت در مقابل تجاوزهای کشورهای استعمارگر و ایران دارای تاریخی تابناک در عرصه مبارزات ضد استعماری و بوشهر به عنوان پایتخت مقاومت است.

خلیج فارس نماد مقاومت مقابل بیگانگان است

به گزارش خبرنگار مانا از بوشهر، آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری در همایش دو روزه بین‌المللی تاریخ، فرهنگ و تمدن خلیج فارس بیان داشت: صلح و دوستی در خلیج فارس اساس ارتباط و استقلال است و امروز به جز شکست و نابودی چیزی از بیگانگان باقی نمانده است.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر ادامه داد: تاریخ خلیج فارس یک گزاره ثابت دارد و آن این است که این آبراه بین‌المللی ایرانی و متعلق به همه کشورهای منطقه است و جای بیگان‎گان نیست.

امام جمعه بوشهر تاکید کرد: خلیج فارس نماد مقاومت در مقابل تجاوزهای کشورهای استعمارگر است و ایران دارای تاریخی تابناک در عرصه مبارزات ضد استعماری است و بوشهر به عنوان پایتخت مقاومت است و عالمان این منطقه حکم  جهاد دادند و سرداران بزرگ این سرزمین نیز حماسه ها آفریدند.

وی گفت: بی تردید اگر نگاه ضد استعماری عالمان و سرداران شجاع این منطقه نبودند امروز این آبراه بین‌المللی دچار بحران جدی هویتی شده بود.

صفایی بوشهری اضافه کرد: خلیج فارس در عرصه فرصت‌های اقتصادی مهمترین و ارزشمندترین جغرافیای اقتصاد کرانه را دارد زیرا اقتصاد دریا و کرانه نقشی مهم در تولید ناخالص ملی و ارتقای سطح درآمد دارد.

وی اظهار داشت: خلیج فارس دارای فرصت‌های فوق العاده و تهدیدهای بسیاری است که باید تهدیدهای آن را تبدیل به فرصت و از آنها استفاده بهینه کرد.

صفایی بوشهری ادامه داد: به همین خاطر یکی از مسائل مهم راهبردی و استراتژیک مدیریت جامع خلیج فارس است که باید مسئولان نظام  آن را تدبیر و اجرایی کنند.

امام جمعه بوشهر اضافه کرد: خلیج فارس فوق العاده اقتصادی است و در بحث اقتصاد کرانه و دریا پایه نقش اول را دارد به همین دلیل همواره مورد طمع بسیاری از کشورها قرار دارد.

وی افزود: امروز سهم اقتصاد دریاپایه در تولید ثروت با احتساب نفت و گاز در ایران ۲.۷ درصد و بدون آن ۱.۱۶ درصد است و این یک فاجعه اقتصادی به شمار می رود که باید به سمت اقتصاد دریا پایه در مدار هفت درجه و اقتصاد اقیانوس حرکت کنیم.

امام جمعه بوشهر گفت: امروز باید بیش از همه چیز به ویژه در استان‌های ساحلی به اقتصاد کرانه و پسکرانه پرداخته شود و نقشه راهبردی مدیریتی و راه مشخص و تمام اعتبارات مورد نیاز برای مدیریت جامع اقتصاد، فرهنگ، امنیت، علم و فنّاوری و زیست محیطی تخمین زده شود.

وی تاکید کرد: با توجه به ظرفیت بالای اقتصاد کرانه در نقشه آمایشی برای توسعه اقتصادی این منطقه باید تلاش کرد.

امام جمعه بوشهر گفت: استان‌های ساحلی نقشی مهم در رشد اقتصاد ایران دارند و در صورت استفاده از قابلیت اقتصاد کرانه امکان تحول در اقتصاد کشور وجود دارد.

همایش بین‌المللی تاریخ، فرهنگ و تمدن خلیج فارس ( بسترهای تاریخی مناسبات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی خلیج فارس) که از روز چهارشنبه به میزبانی دانشگاه خلیج فارس آغاز شده به مدت دو روز در بوشهر و سیراف ادامه دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین