mana.ir

کد خبر: ۹۲۸۴۸ |
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۰ - ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱
با حضور محققان و پژوهشگران ایرانی و خارجی؛

همایش بین‌المللی خلیج فارس در بوشهر گشایش یافت

همایش بین‌المللی تاریخ، فرهنگ و تمدن خلیج فارس با مشارکت پژوهشگران ایرانی و خارجی در دانشگاه خلیج فارس بوشهر گشایش یافت.

همایش بین‌المللی خلیج فارس در بوشهر گشایش یافت

به گزارش خبرنگار مانا از بوشهر، رئیس دانشگاه خلیج فارس در مراسم آغاز همایش بین‌المللی تاریخ، فرهنگ و تمدن خلیج فارس اظهار داشت: براساس اسناد و شواهد تاریخی، خلیج فارس همواره مهد تاریخ، فرهنگ و تمدن بوده و هدف از برگزاری این همایش پاسداشت و ارج گزاری این موضوع و توجه به گسترش تعاملات و مناسبات فرهنگی و اجتماعی در این حوزه تمدنی و توسعه مناسبات حوزه‌های مختلف منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است.

محمد مدرسی، با اشاره به بیان رهبر معظم انقلاب، گفت: خلیج فارس یک دریای اسلامی است که مرکز مهم انرژی برای همه جهان به شمار می‌رود.

وی افزود: این آبراهه بین‌المللی پیش از آنکه یک منطقه اجتماعی باشد حوزه‌ای معرفتی است و دانشگاه خلیج فارس با بیش از ربع قرن سابقه علمی و فرهنگی و براساس اسناد بالا دستی و به‌ویژه سند راهبردی دانشگاه حمایت از فعالیت‌های خلیج فارس پژوهی را در صدر فعالیت‌های علمی خود قرار داده است.

وی ضمن تقدیر از مسئولان استانی، کشوری و پژوهشگرانی که در برگزاری این همایش همکاری کردند، گفت: به گفته رهبر معظم انقلاب خلیج فارس خانه ما است.

دبیر اجرایی همایش بین‌المللی خلیج فارس تصریح کرد: شناخت فرهنگ‌ها و تمدن‌های دریایی با تکیه بر منطقه خلیج فارس، ابعاد تعامل ساحل‌نشینان خلیج‌فارس با حوزه اقیانوس هند و تعاملات منطقه‌ای خلیج فارس و مناطق پس‌کرانه‌ای از مهم‌ترین محور‌های این همایش است.

حسن الهیاری افزود: مجموع این محور‌ها به دنبال این است که نشان دهد، تاریخ خلیج فارس حکایت از یک سابقه تعاملی و مسالمت آمیز است و نه تقابلی.

الهیاری، مجموعه مقالات دریافت شده در دبیرخانه همایش را بیش از ۱۷۰ چکیده عنوان کرد و ادامه داد: ۵۰ مورد از چکیده‌ها از نظر علمی واجد شرایط نبودند و ۱۲۰ مقاله در حال آماده سازی و چاپ به زبان‌های فارسی عربی و انگلیسی است.

به گفته الهیاری، مقالات داوری و تعیین تکلیف شده ۷۰ عنوان است و پیش‌بینی ما این است که ۸۰ مقاله کامل به زبان انگلیسی، عربی و فارسی چاپ شود.

دبیر اجرایی همایش بین‌المللی خلیج فارس گفت: مقالات دریافت شده از محققان کشور‌های ایران، ایتالیا، آلمان، عراق، کویت، عمان، الجزایر، لیبی و سودان است.

وی ادامه داد: امروز در دو نوبت صبح و بعدازظهر ۲۴ عنوان مقاله شاخص ارائه می‌شود که پژوهشگرانی از ایران و کشور‌های عراق، عمان، کویت و ایتالیا برای ارائه منتخب شده‌اند.

دبیر اجرایی همایش تاریخ، فرهنگ و تمدن خلیج فارس اضافه کرد: آیین اختتامیه روز نخست همایش در ساعت ۲۰ برگزار می‌شود و روز دوم همایش در شهر سیراف در قالب ششمین نشست تخصصی ادامه می‌یابد.

الهیاری افزود: در این نشست که ساعت ۱۴ تا ۱۶ با موضوع "باستان‌شناسی و تاریخ باستانی خلیج فارس" برگزار می‌شود، پژوهشگران به ارائه پنج مقاله می‌پردازند.

وی اعلام کرد: در ادامه آیین رونمایی از کتاب "آب برای سرزمین مقدس سیراف" نوشته محسن جواهری رونمایی می‌شود و بازدید از محوطه تاریخی سیراف برنامه پایانی همایش بین‌المللی تاریخ، فرهنگ و تمدن خلیج فارس است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین