mana.ir

کد خبر: ۹۱۹۴۹ |
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۵ - ۰۴ بهمن ۱۴۰۰

میراث فرهنگی خلیج فارس در جزیره خارگ ساماندهی شد

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر از ساماندهی آثار تاریخی جزیره خارگ شامل کلیسای نسطوریان، گوردخمه‌های پالمیران و کتیبه هخامنشی به عنوان سند ارزشمندی جهت اثبات حقانیت سیادت تاریخی ایرانیان در خلیج فارس خبر داد.

میراث فرهنگی خلیج فارس در جزیره خارگ ساماندهی شد
محمد حسین ارسطوزاده در گفتگو با خبرنگار مانا با اشاره به اهمیت تاریخی جزیره خارگ در منطقه خلیج فارس و ضرورت افزایش پژوهش‌های باستان شناسی در این جزیره از ساماندهی آثار تاریخی این جزیره طی سال جاری خبر داد و گفت: در همین راستا کلیسای نسطوریان و گوردخمه‌های پالمیران خارگ سامان‌دهی شد.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر، ادامه داد: به منظور ساماندهی و حفاظت گوردخمه‌های پالمیران عملیات اجرایی تثبیت دیواره‌ها، ستون گذاری و کار بندکشی سنگ‌ها انجام شده است.

وی همچنین پاک‌سازی، کف‌سازی با سنگ گرانیت در فضای داخلی گوردخمه‌ها، شن پاشی هزار و ۲۰۰ مترمربع از محیط پیرامونی، درزبندی و عایق بندی پشت‌ِ بام را از دیگر اقداماتی دانست که به منظور ساماندهی این اثر تاریخی صورت گرفته است.

ارسطوزاده در ادامه گفته‌های خود به ساماندهی کلیسای نسطوریان به عنوان یکی از آثار مهم تاریخی جزیره خارگ نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در این راستا سامان‌دهی، عملیات پاکسازی و تثبیت دیواره‌ها انجام شده است.

این مقام مسئول در استان بوشهر همچنین انجام عملیات بوته کنی و نمک پاشی محوطه پیرامون کلیسای نسطوریان برای جلوگیری از رویش گیاهان را به منظور حفاظت بیشتر از کلیسا بسیار حائز اهمیت دانست.

ایجاد حفاظ شیشه‌ای برای کتیبه هخامنشی

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر در ادامه به ساماندهی کتیبه هخامنشی کتیبه خارگ به عنوان یکی از مهمترین مواریث خلیج فارس در طول تاریخ اشاره کرد و بیان داشت: در مرحله اول این سامان‌دهی، حفاظ فلزی کتیبه برداشته شده و کار پاک‌سازی محیط پیرامون این اثر به طور کامل انجام شد.

ارسطوزاده با تاکید بر اینکه این کتیبه سند ارزشمندی جهت اثبات حقانیت سیادت تاریخی ایرانیان در خلیج فارس محسوب می‌شود، اذعان داشت: بنابراین برای حفاظت بهتر با تعریف یک سازه شیشه‌ای مناسب با اقلیم منطقه، نسبت به پوشش آن در برابر عوامل طبیعی و غیرطبیعی اقدام شده است.

به گفتۀ این مقام مسئول در استان بوشهر، یکی از مشکلات دیگر این کتیبه سرازیر شدن آب‌های سطحی در محل قرار گیری آن بود که با پیاده‌رو سازی در جهت‌های مختلف و هدایت روان آب‌ها در مسیری دیگر، این معضل نیز برطرف شد.

وی با اشاره به اینکه معرفی اثر در کنار حفظ و احیای آن، از اولویت‌های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بوده است، خاطرنشان ساخت: در همین راستا برای جذابیت بیشتر برای بازدید کنندگان، از چهار جهت نسبت به نورپردازی این اثر اقدام شده است.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر، تصریح کرد: هدف ما از مرمت و سامان‌دهی آثار حفاظت بهینه، احیای اثر و زمینه سازی مناسب برای بازدید علاقه‌مندان از آثار تاریخی بوده که به همین منظور برای زیبایی بخشیدن به آن‌ها به طور کامل مورد نورپردازی قرار گرفته‌اند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین