mana.ir

کد خبر: ۹۱۱۲۷ |
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۱ - ۲۴ مهر ۱۴۰۰

رشد ۵۳ درصدی صید کیلکای خزر طی ۶ ماهه نخست امسال  

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران، گفت: بر اساس آخرین آمار اخذ شده طی شش ماهه نخست امسال، ۹ هزار و ۵۸۶ تن ماهی کیلکا در آب‌های دریای خزر توسط صیادان استان‌های مازندران و گیلان صید شده است.

رشد ۵۳ درصدی صید کیلکای خزر طی ۶ ماهه نخست امسال  

مختار آخوندی در گفتگو با خبرنگار مانا با اشاره به رشد ۵۳ درصدی صید کیلکای دریای خزر طی شش ماهه نخست امسال، بیان داشت: بر اساس آخرین آمار اخذ شده طی شش ماهه نخست امسال، ۹ هزار و ۵۸۶ تن ماهی کیلکا در آب‌های دریای خزر توسط صیادان استان‌های مازندران و گیلان صید شده است.

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران، در ادامه خاطرنشان ساخت: از این میزان صید، پنج هزار و ۳۰۸ تن توسط صیادان مازندران و چهار هزار و ۲۷۸ تن سهم صیادان استان گیلان بوده است.

وی در ادامه گفته‌های خود با اشاره به اینکه سهم صیادان مازندرانی از مجموع صید شش ماهه نخست کیلکای دریای خزر ۵۵ درصد و سهم صید صیادان گیلانی ۴۵ درصد بوده است، سرانه صید هر فروند شناور کیلکاگیر را ۱۳۲ تن اعلام کرد.

این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران، یادآور شد: افزایش ۵۳ درصدی صید کیلکای دریای خزر طی شش ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۹ است، اما این مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ حاکی از ا‌فزایش ۶۰ درصدی صید کیلکا ماهیان دریای خزر است.

آخوندی از جمله مهمترین دلایل افزایش صید کیلکا ماهیان را افزایش تعداد شب‌های دریاروی شناور‌های کیلکاگیر اعلام کرد و بیان داشت: آمار‌ها حاکی از افزایش متوسط میزان صید در شب شناور‌های کیلکاگیر است.

آخوندی اذعان داشت: امسال ۷۴ فروند شناور کیلکاگیر در استان‌های گیلان و مازندران به صید کیلکای دریای خزر اشتغال دارند.

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران، قیمت عمده فروشی کیلکا ماهیان جهت مصارف پودر ماهی را شش هزار تومان و برای مصارف انسانی هشت هزار تومان اعلام کرد.

به گفته مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران، بیش از ۹۰ درصد کیلکای صید شده در دریای خزر متاسفانه برای تهیه  پودر ماهی به کار می‌رود.

وی بیان داشت: از آنجا که کیلکا ماهیان در اعماق بیش از ۴۰ متری صید می‌شوند لذا خاصیت غذایی بسیار بیشتری در مقایسه با سایر آبزیان حتی ماهیان استخوانی برخوردارند، اما متاسفانه به دلیل عدم آگاهی عموم مردم از این امر قیمت کیلکا همچنان پایین است.

آخوندی با اشاره به اینکه می‌توان با فرآوری ماهیان کیلکا و ایجاد تنوع غذایی با استفاده از این محصول مشتریان بیشتری پیدا کرد، اذعان داشت: در سال‌های اخیر تلاش تشکل‌های صیادی بر افزایش مصرف انسانی کیلکا ماهیان است تا سود بیشتری عاید صیادان شود.

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران، با اشاره به اینکه از سال ۷۹ با ورود مهاجم شانه دار به آب‌های خزر شاهد کاهش چشمگیر ماهیان کیلکا بودیم، اظهار داشت: این گونه شانه‌دار با از بین بردن غذای اصلی ماهیان کیلکا باعث کاهش ذخایر این گونه ماهیان با ارزش دریای خزر شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین