mana.ir

کد خبر: ۹۱۱۱۱ |
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۹ - ۲۰ مهر ۱۴۰۰

امروز صید ماهیان دریای خزر در سال ۱۴۰۰ آغاز شد/ ۱۰ هزار صیاد امروز به دریای خزر رفتند

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران از شروع فصل صید ماهیان استخوانی دریای خزر در سال ۱۴۰۰ از صبح امروز در سه استان مازندران، گیلان و گلستان خبر داد.

امروز صید ماهیان دریای خزر در سال ۱۴۰۰ آغاز شد/ ۱۰ هزار صیاد امروز به دریای خزر رفتند

مختار آخوندی در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: بر اساس اعلام کمیته صید سازمان شیلات ایران و بررسی‌های به عمل آمده توسط مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، صیادان استان‌های شمالی کشور از صبح امروز صید ماهیان استخوانی دریای خزر را به صورت صید پره آغاز کردند.

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران، ادامه داد: بر این اساس امروز شاهد آغاز به کار ۱۲۰ شرکت تعاونی صید پره فعال در سه استان مازندران، گیلان و گلستان هستیم.

از تعداد ۱۲۰ شرکت تعاونی پره، ۵۳ تعاونی به استان مازندران، ۵۱ تعاونی به استان گیلان و ۱۷ تعاونی به استان گلستان اختصاص دارد که امسال به صید انواع ماهیان استخوانی خواهند پرداخت.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت بیش از ۱۰ هزار صیاد در سه استان مذکور جهت صید ماهیان استخوانی دریای خزر از امروز، اذعان داشت: فعالیت صید و صیادی در آب‌های دریای خزر تا فروردین ماه سال آینده ادامه خواهد داشت.

این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران با بیان اینکه در دریای خزر بالغ بر ۱۵ گونه ماهی استخوانی زیست می‌کنند، اظهار داشت: بیشترین میزان صید ماهیان استخوانی به صید گونه‌های سفید، کفال و کپور اختصاص خواهد داشت.

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران در ادامه گفته‌های خود تاکید کرد: تکثیر طبیعی و مصنوعی بچه ماهیان استخوانی طی سال‌های اخیر، نقش بسیار مهمی در بازسازی ذخایر این گونه ماهیان دریای خزر داشته است.

وی به افزایش سطح آگاهی و دانش صیادان در بازسازی ذخایر ماهیان استخوانی دریای خزر اشاره کرد و گفت: با تلاش انجام شده از سوی صیادان سه استان شمالی در تأمین مولد طبیعی، هر ساله بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون قطعه بچه ماهی توسط صیادان تولید شده است.

آخوندی با اشاره به مشارکت صیادان با سازمان شیلات ایران به منظور تکثیر ماهیان استخوانی و رهاسازی در آب‌های رودخانه‌ای به منظور افزایش ذخایر آبزیان دریای خزر، بیان داشت: در همین راستا طی سال گذشته ۳۶ میلیون قطعه بچه ماهی سفید در آب‌های جنوبی دریای خزر رهاسازی شد.

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران، تاکید کرد: با توجه به اینکه ذخایر آبزیان دریای خزر رو به کاهش است، سازمان شیلات ایران از صیادان انتظار دارد که سال به سال شاهد افزایش مشارکت در زمینه تکثیر و رهاسازی گونه‌های ماهیان استخوانی باشیم.

وی همچنین از صیادان خواست تا نسبت به عدم رهاسازی ماهیان نابالغ و ممنوع برای صید در آب‌های دریای خزر به طور جد خودداری کنند.

وی در ادامه گفته‌های خود با اشاره به اینکه سال گذشته در مجموع ۱۱ هزار و ۶۱ تن انواع ماهیان استخوانی دریای خزر توسط صیادان استان‌های شمالی کشور صید شد، گفت: امیدواریم امسال شاهد افزایش میزان صید ماهیان استخوانی دریای خزر باشیم.

آخوندی با بیان اینکه حضور صیادان غیرمجاز مهمترین چالش پیش روی ذخایر آبزیان دریای خزر محسوب می‌شود، تصریح کرد: سازمان شیلات ایران به تنهایی قادر به کنترل جمعیت عظیم صیادان غیرمجاز نیست و لازم است تمام ارگان‌های مربوط در راستای جلوگیری از ورود صیادان غیرمجاز به آب‌های دریای خزر با سازمان شیلات نهایت همکاری را داشته باشند.

وی در خصوص زمان اتمام صید ماهیان استخوانی در دریای خزر گفت: به منظور بررسی ذخایر ماهیان استخوانی به طور مرتب گشت‌های تحقیقاتی انجام خواهد شد و با برگزاری جلسات کمیته مدیریت صید، زمان نهایی اتمام صید در سه استان شمالی مشخص خواهد شد.

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران، بیان داشت: صید ماهیان استخوانی معمولاً هر ساله از بیستم مهر ماه آغاز و تا ۱۵ فرودین ماه سال بعد آن ادامه خواهد داشت، اما زمان دقیق اتمام صید نیز ممکن است بنا به انجام گشت‌های تحقیقاتی چند روز زودتر یا دیرتر از ۱۵ فرودین ماه با اعلام نهایی کارشناسی شده موسسه تحقیقات علوم شیلاتی به اتمام رسد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین