mana.ir

کد خبر: ۹۰۹۴۳ |
تاریخ انتشار: ۲۲:۴۷ - ۳۰ شهريور ۱۴۰۰

کشف ۶ لاشه فک خزری در سواحل ایران از ابتدای امسال

مسئول مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزری با اشاره به کشف لاشه دو فک خزری در بندر کیاشهر، گفت: تعداد لاشه‌های فک‌های خزری یافت شده در ساحل کشورمان از ابتدای سال تا کنون به ۶ لاشه رسید.

کشف ۶ لاشه فک خزری در سواحل ایران از ابتدای امسال

دکتر امیر صیاد شیرازی در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: دو روز گذشته لاشه دو قلاده فک خزری توسط صیادان محلی در بندر کیاشهر مشاهده و به اداره محیط زیست شهرستان آستانه اشرفیه اعلام شد.

مسئول مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزری ادامه داد: این دو لاشه فک در فاصله یک کیلومتری در بندر کیاشهر از یکدیگر مشاهده شده بودند.

وی خاطرنشان ساخت: بعد از اعلام این امر، یکی از اعضای تیم امداد و نجات مرکز درمانی فک خزری مستقر در استان گیلان برای بررسی موضوع در محل حاضر شد.

به گفته وی، بررسی‌ها نشان داد یکی از فک‌ها به دلیل اینکه مدت زیادی از زمان مرگش گذشته بود، علت مرگ آن قابل تشخیص نبود، اما فک دیگر که حدود پنج روز از مرگش سپری می‌شد علائمی شبیه تور ماهیگیری در بدنش قابل مشاهده بود.

دکتر صیاد شیرازی با اشاره به اینکه هنوز زمان فصل صید پره در آب‌های دریای خزر شروع نشد‌ه است، بیان داشت: با این وجود همواره شاهد حضور صیادان غیرمجاز هستیم که احتمال زیاد این فک‌ها نیز به دلیل به دام افتادن در تور‌های صیادان غیرمجاز تلف شده‌اند.

این فعال بخش خصوصی در محیط زیست دریای خزر، احتمال به دام افتادن فک‌ها در تور‌های صید کیلکا را بسیار کم دانست و گفت: طی چندین سال گذشته تنها دو مورد فک در تور کیلکا به دام افتادند که هر دوی آن‌ها نیز توسط صیادان رها سازی شدند.

مسئول مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزری در ادامه اظهار داشت: اکثر فک‌ها در تور‌هایی با چشمه‌های بزرگ که توسط صیادان پره نیز استفاده نمی‌شوند و نیز در تور‌های صید ماهیان خاویاری، گرفتار می‌شوند.

مسئول مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزری با اشاره به کشف لاشه دو فک خزری در بندر کیاشهر، اذعان داشت: تعداد لاشه‌های فک‌های خزری یافت شده در ساحل کشورمان از ابتدای سال تا کنون به ۶ لاشه رسید.

به گفته وی از این تعداد لاشه فک کشف شده، چهار قلاده فک خزری در استان گیلان و دو قلاده فک نیز در استان مازندران مشاهده شده‌اند.

دکتر صیاد شیرازی عنوان کرد: همچنین از ابتدای سال دو قلاده فک خزری زخمی در سواحل استان گیلان با انجام عملیات امداد و نجات مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزری، مداوا و در دریا رها سازی شدند.

مسئول مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزری با اشاره به اینکه تور‌های صیادی مهمترین تهدید فک‌های خزری محسوب می‌شوند، بیان داشت: امیدواریم با همکاری نیرو‌های داوطلب، تعداد تلفات سالیانه فک‌های خزری در آب‌های ساحلی شمال کشور کاهش یابد.

به گفته وی، بر اساس آخرین سرشماری فک خزری در سال ۲۰۰۸ میلادی، مشخص شد جمعیت فک خزری از یک میلیون قطعه به ۱۰۰ هزار فک کاهش یافته است که این آمار بسیار تکان دهنده است.  

دکتر صیاد شیرازی اظهار امیدواری کرد: با اقدامات در حال انجام از سوی مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزری شاهد حفاظت بیش از پیش از این تنها پستاندار دریای خزر باشیم.

فک خزری تنها پستاندار دریای کاسپین است و عواملی مانند گیر افتادن در تور‌های ماهیگیری، آلودگی‌های محیط زیست، برخورد با قایق‌ها و همچنین کشتار عمدی، شکار و ورود  گونه مهاجم  شانه دار خزری و نیز کاهش ذخایر کیلکا به عنوان منبع غذایی این جانور زیبا از عوامل تاثیرگذار در کاهش جمعیت فک‌های کاسپین است. در سال‌های اخیر جمعیت این گونه به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده و نیازمند حمایت بین‌المللی است و درحال حاضر در معرض انقراض قرار دارد. منشاء فک خزری به حدود دو میلیون سال پیش و قطب شمال برمی‌گردد فک‌های خزری در بهار، تابستان و پاییز بیشتر در آب‌های جنوبی و میانی دریای خزر از جمله ایران زندگی می‌کنند، ولی برای زایمان به مناطق یخی در شمال دریای خزر عزیمت می‌کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین