mana.ir

کد خبر: ۸۲۲۱۶ |
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۷ - ۰۹ آبان ۱۳۹۷

حیات میانکاله در معرض تهدید

اکثر آتش سوزی های رخ داده در تالاب بین المللی میانکاله به صورت عمدی توسط نیروهای انسانی صورت گرفته که متاسفانه به دلیل نبود سیستم های یکپارچه اطفاع حریق، کنترل آتش سوزی در منطقه ای با این وسعت بسیار مشکل است.

حر منصوری عبدالملکی ، فعال محیط زیست در میانکاله در گفتگو با خبرنگار مانا با بیان اینکه محیط زیست تالاب میانکاله به شدت مورد تهدید قرار گرفته است، اظهار داشت: طی سالهای اخیر شاهد آتش سوزی های متعدد در تالاب میانکاله بودیم که امسال نیز این امر ادامه داشت.

این فعال محیط زیستی در تالاب میانکاله افزود: آتش سوزی در تالاب علاوه بر نابودی حیات جانوری منطقه، تاثیر بسیار منفی در پوشش گیاهی تالاب نیز خواهد داشت.

به گفته وی، اکثر آتش سوزی های رخ داده به صورت عمدی توسط نیروهای انسانی صورت گرفته است که متاسفانه به دلیل نبود سیستم های یکپارچه اطفاء حریق، کنترل آتش سوزی در منطقه ای با این وسعت بسیار مشکل است.

منصوری عبدالملکی همچنین به کاهش تراز آب دریای خزر و تاثیر مستقیم آن بر کاهش تراز آب تالاب میانکاله اشاره کرد و اذعان داشت: از سوی دیگر علاوه بر کاهش تراز آب دریای خزر، توسعه کشاورزی آبی در نوار ساحلی جنوبی دریای خزر، کل زیستگاه خزر را با چالش مواجه کرده است.

به گفته وی، قبل از توسعه کشاورزی آبی، تمام آب باران و برف از طریق رودخانه ها به دریا وارد می شد اما هم اکنون قبل از رسیدن این آبها به دریا از آن در مصارف کشاورزی استفاده می شود.

منصوری عبدالملکی خاطرنشان ساخت: ورود آب رودخانه ها به دریا، باعث حفظ تعادل اکولوژیک تالاب می شد اما هم اکنون پساب های کشاورزی مملو از فلزات سنگین و کود وارد تالاب می شود که این امر ضربه بزرگی به زیستگاه میانکاله وارد می کند.

وی با تاکید بر بهره برداری ناپایدار از محیط زیست میانکاله، اذعان داشت: هم اکنون شاهد ورود آلودگی های بسیاری به تالاب میانکاله به واسطه فعالیت نیروگاه نکا هستیم.

وی یادآور شد: سوخت مازوت اضافه نیروگاه باعث ایجاد هوای آلوده و در نهایت ورود مواد سمی به تالاب میانکاله می شود که البته در زمان ریاست خانم دکتر ابتکار در سازمان حفاظت محیط زیست سوزاندن مازوت مدتی در نیروگاه ممنوع شد.

این فعال محیط زیست ادامه داد: اما هم اکنون با اعمال تحریم ها و نیاز کشور به تامین بنزین، به طور قطع شاهد افزایش سوزاندن مازوت این نیروگاه در راستای تامین بنزین خواهیم بود که این امر تاثیر بسیار منفی در محیط زیست تالاب میانکاله خواهد داشت.

به گفته دبیر انجمن دیده بان میانکاله مصرف مازوت در نیروگاه نکا علاوه بر آلودگی آب میانکاله و تهدید جانورانی که در این تالاب زیست می کنند، باعث آلودگی هوا نیز شده و نیز کشاورزی منطقه را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

وی با اشاره با اینکه نیروگاه نکا یکی از مهمترین عناصر شهرستان بهشهر محسوب می شود گفت: با افتتاح این نیروگاه روستاهای بهشهر در شرایطی صاحب گاز شهری شدند که بسیاری از شهرهای ایران فاقد لوله کشی گاز بودند.

منصوری عبدالملکی با بیان اینکه نیروگاه نکا 9 درصد گاز ایران را تامین می کند، عنوان کرد: متاسفانه با ورود سوخت مازوت به چرخه این نیروگاه از سال 85 به بعد روز به روز شاهد اثرات منفی این کارخانه بر محیط زیست منطقه میانکاله و سلامت ساکنین روستاهای اطراف بودیم.

دبیر انجمن دیده بان میانکاله خاطرنشان ساخت: در شمال ایران به دلیل نزدیکی کوه، دریا و جنگل؛ هر گونه آلودگی خاک، آب و هوا به شدت به هم وابسته اند و باعث انتقال آلودگی به یکدیگر خواهند شد.

این فعال محیط زیست با بیان اینکه تالاب بین المللی میانکاله یکی ازمهمترین پناهگاههای حیات وحش کشور محسوب می شود، اذعان داشت: تالاب بین المللی میانکاله در سایه فعالیت این نیروگاه با سوخت مازوت در حال نابودی بود که در حال حاضر امیدواریم به زودی شاهد احیای این تالاب باشیم.

وی عنوان کرد: طی یک دهه گذشته تلاش های زیادی از سوی فعالان محیط زیست جهت حفاظت از حریم تالاب بین المللی میانکاله صورت گرفته است.

منصوری با اشاره به تلاش برای ممنوعیت سوخت مازوت در نیروگاه نکا، خاطرنشان کرد: از اواسط دهه 80 نیز قرار بود که پالایشگاه بهشهر در سه کیلومتری تالاب میانکاله احداث شود که با تشکیل کمپین های محیط زیستی و پیگیری از طریق دفتر رهبری، ساخت پالایشگاه به 10 کیلومتر عقب تر از مکان اولیه منتقل شد.

دبیر انجمن دیده بان میانکاله همچنین ممانعت از ساخت جاده میان گذر میانکاله را یکی دیگر از اقدامات مهم در راستای حفاظت از تالاب بین المللی میانکاله در دریای خزر عنوان کرد.

وی افزود: امیدواریم بتوانیم با حمایت سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل محیط زیست استان مازندران، همواره در راستای حفاظت از تالاب بین المللی میانکاله که طی سالهای اخیر به دلیل پسروی آب خزر دچار معضلات زیست محیطی زیادی شده است، اقدامات موثر را انجام دهیم.

تالاب بین المللی میانکاله واقع در جنوب شرقیِ دریای خزر، در دوازده‌کیلومتری شمال شهرِ بهشهر دارای بیش از شصت‌وهشت‌هزار هکتار مساحت و ارتفاع آن بینِ ۱۵ تا ۲۸متر کم‌تر از سطحِ دریای آزاد است.

میانکاله از سال ۱۳۴۸ به عنوان «منطقه حفاظت‌شده» تعیین شد و هم اکنون با عناوین پناهگاه حیات وحش، تالاب بین‌المللی و ذخیره‌گاه طبیعی زیست‌کره تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد.

یکی از دلایل اهمیت میانکاله این است که در تمام سواحل جنوبی دریای خزر هیچ منطقه‌ای جز آن وجود ندارد که محیط طبیعی آن در وضعیتی نسبتاً دست‌نخورده باقی‌مانده باشد. تمامی سواحل دیگر به طور گسترده با ساخت‌وسازهای انسانی همچون جاده، شهر و روستا و کارخانه‌ها دگرگون شده‌اند. به همین دلیل سلامتی این منطقه اهمیت بسیاری در حفظ سلامتی کل دریای خزر دارد.

این تالاب علاوه بر اینکه مکان بسیار امنی برای تخم گذاری ماهیان استخوانی و خاویاری محسوب می شود ازسوی دیگر پناهگاه هزاران پرنده مهاجری است که از اواخر پاییز تا اوایل بهار در این تالاب زیست می کنند.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: