۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۰۸

افزایش 11 درصدی تخلیه و بارگیری کالاهای عمومی در بندر بوشهر

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر از تخلیه و بارگیری ۴.۸ میلیون تن کالای عمومی در بندر بوشهر خبر داد و گفت: این میزان عملیات در سال گذشته نسبت به سال ماقبل آن ۱۱ درصد افزایش یافته است.
کد خبر: ۹۸۹۹۶

افزایش 11 درصدی تخلیه و بارگیری کالاهای عمومی در بندر بوشهر

 

به گزارش خبرنگار مانا از بوشهر، محمد شکیبی نسب در نشست با شرکت‌های کارگزار ترابری دریایی با قدردانی از فعالان عرصه‌های دریایی و بندری استان بوشهر اظهار داشت: صدور مجوز شرکت‌های کارگزار ترابری دریایی در این استان با تدوین آیین نامه جدید کسب و کار‌های تخصصی حوزه بنادر و دریانوردی تسهیل شده است.

وی افزایش تخلیه و بارگیری کالا در بندر بوشهر را مورد اشاره قرار داد و گفت:  بندر بوشهر در سال گذشته با تخلیه و بارگیری چهار میلیون و ۸۸۶ هزار تن کالای عمومی شاهد رشد ۱۱ درصدی در مقایسه با سال ۱۴۰۱ بوده که در این راستا از فعالیت شرکت‌های کارگزار ترابری دریایی به واسطه داشتن نقش موثر در این عرصه قدردانی می‌شود.

محمد شکیبی نسب افزود: در حوزه شرکت‌های کارگزار ترابری دریایی بنادر استان بوشهر اکنون ۱۳ مجوز فعالیت در آن حوزه صادر می‌گردد.

وی ادامه داد: در آیین نامه تشکیل سازمان بنادر وظایفی ۲۵ گانه برای سازمان بنادر و دریانوردی تکلیف کرده که عمده آن‌ها برون سپاری شده و بخشی زیادی از آن نیز توسط شرکت‌های کارگزاری ترابری دریایی انجام می‌شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر تصریح کرد: نقش شرکت‌های کارگزار ترابری دریایی در بخش حمل و نقل دریایی بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: مهمتر اینکه سازمان بنادر و دریانوردی نهادی بین‌المللی بوده و شرکت‌های کارگزار ترابری دریایی به نیابت از سازمان بنادر و دریانوردی در وظایف ۲۵ گانه نقشی بسیار مهم و کلیدی بر عهده دارند.

شکیبی نسب اظهار کرد: در رعایت مسائل مختلف ایمنی، بهداشت، محیط زیست، نرم تخلیه و بارگیری، بهره وری اسکله، کیفیت انجام کار، دقت در کار تخلیه و بارگیری نقش شرکت‌های کارگزار ترابری دریایی بی بدیل هست.

وی یادآور شد: اکنون از لحاظ وزنی بیش از ۹۰ درصد تجارت بین المللی کشور و بالای ۷۵ درصد به لحاظ ارزشی از طریق حمل و نقل دریایی انجام می‌شود که این حجم فعالیت نشان از نقش کلیدی شرکت‌های کارگزار ترابری دریایی در حوزه حمل و نقل دریایی است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: به طور قطع در حوزه شرکت‌های کارگزار ترابری دریایی انتظار و توقع‌هایی نیز وجود دارد که باید با هم اندیشی با فعالان این عرصه حل و فصل شود.

شکیبی نسب اظهار کرد: در بحث بهره وری اسکه‌ها با توجه به محدودیت زیرساخت‌ها در بنادر، باید به نرم‌های تخلیه وبارگیری توجه شود.

وی یادآور شد: بندر بوشهر در پنج سال متوالی رتبه برتر ایمنی کسب کرده که این حاصل تلاش در حوزه‌های مختلف از جمله توجه خاص شرکت‌ها به رعایت مسایل ایمنی است و در این زمینه می‌طلبد در رعایت شاخص‌های ارزیابی بنادر اهتمام و تلاش جدی صورت گیرد.

 *آیین نامه جدید کسب و کار‌های تخصصی حوزه بنادر و دریانوردی تدوین شد* 

رئیس امور کارگزاران دریایی و بندری سازمان بنادر و دریانوردی هم گفت: آیین نامه جدید کسب و کار‌های تخصصی حوزه بنادر و دریانوردی براساس نظرات دریافتی از کارگزاران و فعالان این حوزه و با هدف پاسخگویی شایسته به نیاز‌های جامعه هدف تدوین شده است.

حسین مهرابی افزود: با ابلاغ قانون تسهیل محیط کسب و کار مجوز‌های کلیه سازمان‌های دولتی برای پیدا کردن قابلیت اجرایی باید در مراجع مختلف به تصویب برسد.

وی ادامه داد: بر همین اساس آیین نامه جدید کسب و کار‌های تخصصی حوزه بنادر و دریانوردی اسفندماه سال گذشته در هیات مقررات زدایی مصوب شده و در حال بارگذاری در درگاه ملی است.

مهرابی افزود: نخستین تغییر شکل گرفته در آیین نامه جدید کسب و کار‌های تخصصی حوزه بنادر و دریانوردی تسهیل در فرایند اخذ مجوز برای شرکت‌های حوزه سازمان بنادر و دریانوردی است.

وی عنوان کرد: در بندر بوشهر یک سری مجوز‌ها مانند خدمات فنی و پشتیبانی کانتینر، بارشماری، تدارکات کشتی و غواصی تک عددی است که باید برای توسعه آن اهتمام لازم صورت گیرد.

مهرابی اظهار کرد: با این وجود در حوزه سوخت رسانی بندر بوشهر شمار مجوز‌ها در مقایسه با سایر بنادر کشور مطلوب و پررنگ است که این مهم باید در سایر حوزه‌ها نیز شکل بگیرد.

ارسال نظرات
آخرین اخبار