mana.ir

کد خبر: ۹۸۳۰۲ |
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۴ - ۱۸ بهمن ۱۴۰۲

صید کیلکا ماهیان دریای خزر به ۱۵ هزار و ۴۴۹ تن رسید/ افزایش میزان صید کیلکای دریای خزر

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه صید کیلکا ماهیان دریای خزر از ابتدای فصل صید امسال تا‌کنون به ۱۵ هزار و ۴۴۹ تُن رسیده است، گفت: این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۸ درصدی را نشان می‌دهد.

صید کیلکا ماهیان دریای خزر به ۱۵ هزار و ۴۴۹ تن رسید/ افزایش میزان صید کیلکای دریای خزر


رضا عباسپور نادری در گفتگو با خبرنگار مانا با اشاره به اینکه صید کیلکا ماهیان دریای خزر از ابتدای فصل صید امسال تا کنون به ۱۵ هزار و ۴۴۹ تُن رسیده است، گفت: این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۸ درصدی را نشان می‌دهد.

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران، ادامه داد: بر‌اساس آمار اخذ شده، تعداد شب‌های دریا روی شش هزار و ۲۹۲ شب بوده که با افزایش یک درصدی نسبت به سال گذشته و متوسط صید در هر شب دو هزار و ۴۵۵ کیلوگرم رشد ۷ درصدی اعلام شده است.

این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران، سرانه صید هر شناور را ۲۱۲ تُن اعلام کرد و بیان داشت: این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۹ درصدی را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه امسال ۷۳ فروند شناور کیلکاگیر به صید این گونه ماهی اشتغال دارند، گفت: از این تعداد ۴۴ فروند در استان مازندران و ۲۹ فروند در آب‌های استان گیلان فعالیت می‌کنند که بر‌اساس آمار ارائه شده صید در آب‌های مازندران با رشد ۱۰ درصدی و استان گیلان با رشد ۳ درصدی نسبت به سال گذشته همراه بوده است.

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران، تأکید کرد: کیلکا ماهیان از آبزیان ارزشمند دریای خزر هستند که با استفاده از روش صید تور‌های قیفی شکل توسط لنج‌های صیادی کیلکا‌گیر برداشت می‌شوند.

وی یادآور شد: ارزش غذایی و پروتئینی بالا در کیلکا ماهیان می‌تواند پتانسیل مناسبی برای مصرف انسانی و ایفای نقش بیشتر در تغذیه روزمره مردم باشد تا هم نیاز به پروتئین سفید را مرتفع نموده و هم به دلیل فروش با قیمت بهتر، تأمین منافع جامعه صیادی زحمتکش و پُر‌تلاش را به صورت مناسب تری انجام دهد.

وی بیان داشت: از آنجا که کیلکا ماهیان در اعماق بیش از ۴۰ متر صید می‌شوند لذا از خاصیت غذایی بسیار بیشتری در مقایسه با سایر آبزیان حتی ماهیان استخوانی برخوردارند، اما متاسفانه به دلیل عدم آگاهی عموم مردم از این امر قیمت کیلکا همچنان پایین است.

عباسپور نادری با اشاره به اینکه می‌توان با فرآوری ماهیان کیلکا و ایجاد تنوع غذایی با استفاده از این محصول مشتریان بیشتری پیدا کرد، اذعان داشت: در سال‌های اخیر تلاش تشکل‌های صیادی بر افزایش مصرف انسانی کیلکا ماهیان است تا سود بیشتری عاید صیادان شود.

ارسال نظرات
پربیننده ها
آخرین اخبار