۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۷

احیا فرهنگ دریایی مسیر توسعه دریا محور

دومین همایش بین المللی «توسعه پایدار دریامحور» به میزبانی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر برگزار شد.
کد خبر: ۹۸۲۳۴

احیا فرهنگ دریایی مسیر توسعه دریا محور

به گزارش مانا، معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی در این همایش، توسعه دریا محور را یکی از نیاز‌های اساسی کشور دانست و گفت: دریا با برخوداری از ظرفیت‌های خدادادی می‌تواند نقش مهمی را در اقتصاد کشور و رفع نیاز‌های مختلف کشور ایفا کند.
امیر دریادار حبیب الله سیاری با اشاره به محور‌های مختلف بهره‌گیری از ظرفیت دریا‌ها در دنیا افزود: در کشور آنطور که باید و شاید از این ظرفیت استفاده نشده است.
وی به ابلاغ سیاست‌های کلی توسعه دریا محور از سوی مقام معظم رهبری به روسای قوا اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد: این سیاست در دستور کار قرار گیرد و استفاده از ظرفیت‌های خدادادی موجب پیشرفت هر چه بیشتر کشور شود.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی اجرایی شدن توسعه دریا محور را منوط شناخت و تعریف اهمیت دریا، اقتصاد دریا و فرهنگ دریایی دانست و گفت: اگر آشنایی با فرهنگ دریایی صورت نگیرد نمی‌توان به توسعه دریا محور دست یافت.
باید فرهنگ و تمدن دریایی با توجه به پیشینه کشور در این زمینه، در هفت استان کشور که در کنار ساحل هستند به ویژه استان‌های جنوبی که به دریا‌های آزاد راه دارند احیا شود.
اگر فرهنگ دریایی احیا شود توسعه اقتصاد دریایی، تامین امنیت دریایی، حفظ اقتدار دریایی، ایجاد دیپلماسی دریایی نیز معنا می‌یابد.
امیر دریادار سیاری با اشاره به اینکه چند درصد سبد غذایی و رفاه مردمی استان‌هایی که در کنار دریا زندگی می‌کنند از دریا فراهم می‌شود گفت: باید به سمت استفاده از منابع دریا برای رفاه مردم برنامه ریزی کرد و در این مسیر گام برداشت چرا که آینده کشور با توسعه دریا محور تامین خواهد شد.
وی یکی از وظایف اصلی ارتش در زمینه توسعه دریا محور را ابتدا امنیت دریا دانست و تصریح کرد: اگر امنیت دریا در برخی نقاط برقرار نباشد اقتصاد کشور با مشکل مواجه می‌شود در سایه امنیت و اقتدار می‌توان از عرصه دریا بهره برد.
بنا بر تدبیر مقام معظم رهبری نیروی دریایی راهبردی ارتش در سال ۸۷ در سواحل مکران استقرار پیدا کرد و با ایجاد پایگاه‌ها که شامل اسکله، موج شکن، اماکن بهداشتی و درمانی، تاسیسات دریایی، منازل مسکونی حضوری فعال در منطقه دارد.
کار در مکران همچنان ادامه دارد و ارتش طلیعه حرکت توسعه سواحل مکران است.
همایش بین‌المللی و چهارمین همایش ملی توسعه پایدار دریا محور دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر امروز در استان خوزستان برگزار شد. ۲۴۳ مقاله در ۱۰ سرفصل به دبیرخانه همایش دوسالانه بین‌المللی و ملی رسید.

ارسال نظرات
آخرین اخبار