۱۵ آذر ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۹
عباس‌نژاد:

الحاق ۲۴۰۰ هکتار زمین به بندر شهیدرجایی/بنادر تازه مکران، لنگه و ابوموسی احداث می‌شوند

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از الحاق ۲۴۰۰ هکتار زمین جدید به بندر شهید رجایی خبر داد.
کد خبر: ۹۷۷۷۴
الحاق ۲۴۰۰ هکتار زمین به بندر شهیدرجایی/بنادر تازه مکران، لنگه و ابوموسی احداث می‌شوند

به گزارش خبرنگار مانا؛ حسین عباس‌نژاد در نشست خبری با اصحاب رسانه در بندر شهید رجایی با بیان اینکه روند عملیاتی بنادر استان هرمزگان طی دو ساله اخیر مثبت بوده است، خاطر نشان کرد: طی سال ۱۴۰۱، ۷۶ میلیون تُن کالاهای نفتی و غیر‌نفتی در بنادر شهید رجایی تخلیه و بارگیری شده که نسبت به سال قبل از آن ۴ درصد رشد را نشان می‌دهد.
وی با بیان اینکه طی هفت ماهه سال ۱۴۰۲، ۴۸ میلیون تُن کالا در بندر یاده شده تخلیه و بارگیری انجام شده است، افزود: در این میان ۳۱ میلیون تُن کالای نفتی و ۲۰ میلیون تُن کالای غیرنفتی جابه‌جا شده است؛ همچنین یک میلیون ۴۰۲ هزار TEU کانتینر نیز تخلیه و بارگیری شده است.
عباس‌نژاد در خصوص بخش مسافری نیز گفت: استان هرمزگان بیش از ۹۵ درصد از مسافرت دریایی کشور را در اختیار دارد و طی سال گذشته بیش از ۲۴ میلیون مسافر دریایی از بنادر استان به مقاصد مختلف خود تردد داشته‌اند، طی هفت ماهه نخست سال جاری نیز بیش از ۱۰ میلیون مسافر از خدمات مسافری دریایی استان استفاده کرده‌اند.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان به جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به بنادر استان نیز پرداخت و تصریح کرد: قرارداد بیش از ۳۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید به صورت BOT در اواخر آذرماه جاری منعقد خواهد شد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به خطوط لوله نفتی بندر خلیج فارس، مجتمع گردشگری دریایی شهید حقانی، هرمز و نخل‌ناخدا و پایانه مکانیزه مواد معدنی می‌توان اشاره کرد.
وی به موضوع فاز سوم بندر شهید رجایی اشاره کرد و ادامه داد: در این فاز تاکنون ۵۰۰ متر اسکله، ۱۰ متر ساختمان و سوله و سه میلیون متر مکعب لایروبی صورت گرفته است.
به گفته عباس‌نژاد طی سال گذشته و در دوران دولت سیزدهم بندر خمیر که مدت‌ها بلاتکلیف مانده بود راه‌اندازی شده است که تا آخر همان سال تا دو میلیون تُن عملکرد به ثبت رسانده است و انتظار می‌رود این رکورد را تا پایان سال جاری نیز تکرار کند.
وی از دیگر پروژه‌های مهم در بندر شهید رجایی را راه‌اندازی مرکز کنترل ترافیک دریایی به عنوان مرجع حاکمیت دریایی دانست و گفت: این مرکز به مدرن‌ترین تجهیزات روز مجهز است که بخش عمده‌ای از آن مانند نرم‌افزارها و رادار به همت شرکت‌های دانش بنیان داخلی میسر شده است.
عباس‌نژاد با اشاره به راهبرد مردمی‌سازی اقتصاد که مورد تأکید مقام معظم رهبری و از جمله راهبرد‌های دولت است، خاطر نشان کرد: بر این اساس موج‌شکن فاز یک بندر نخل ناخدا با اعتبار ۳۵ میلیارد تومان نهایی شده است همچنین در راستای ساماندهی شناورهای صیادی بیش از ۴۲۰۰ شناور به ثبت رسیدند ۲۶۰۰ فروند دیگر نیز مورد بازرسی قرار گرفتند و به همین تعداد مجوز صیادی صادر شده است.
این مقام مسئول از استفاده از تسهیلات وجوه اداره شده سازمان بنادر و دریانوردی در راستای توسعه ناوگان دریایی کشور خبر داد و گفت: در این راستا ساخت ۵۰ فروند شناور مسافری جدید جهت جایگزینی با شناورهای فعلی در دستورکار قرار دارد که امیدواریم با تعریف مسیرهای جدید داخلی و خارجی با این شناورها کیفیت تازه‌ای از سفر دریایی را به هموطنان ارائه کنیم.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از مهم‌ترین پروژه‌های این اداره کل را الحاق ۲۴۰۰ هکتار زمین جدید به بندر شهید رجایی ارزیابی کرد و گفت: قرارداد نخستین پل دسترسی این زمین‌ها به بندر فعلی شهید رجایی به ارزش سه هزار میلیارد تومان با بخش خصوصی منعقد شده است که طی سفر ریاست محترم جمهور به استان کلنگ‌زنی خواهد شد همچنین ۴۰۰ هکتار از این زمین‌ها جهت محوطه‌سازی و... احصاء شده است.
وی به احداث بندر تازه مکران نیز اشاره کرد و ادامه داد: این بندر نیز طی سفر ریاست جمهوری کلنگ‌زنی خواهد شد هرچند بخش عملیاتی بندری در حال استقرار در آن است.
عباس‌نژاد از احداث بندر تازه لنگه نیز خبرداد و گفت: بندر فعلی لنگه کاملا در شهر لنگه محاط شده و دیگر ظرفیت توسعه ندارد بنابراین بندر جدید در ۳۵ کیلومتری بندر فعلی احداث خواهد شد که قابلیت پهلوگیری شناورهای ۵۰ هزار تنی را نیز خواهد داشت.
وی درخصوص خروج کالاهای رسوب کرده در بندر شهید رجایی نیز خاطرنشان کرد: پس از سفر معاون اول محترم رئیس‌جمهور به بندر شهید رجایی و تأکید بر تعیین تکلیف کالاهای رسوبی با همکاری بخش‌های مختلف دولت بیش از ۵۰ درصد از این کالاها از بندر خارج شد تا وضعیت بحرانی این بخش مرتفع شود.
عباس‌نژاد، همچنین به احداث بندر چندمنظوره ابوموسی در این جزیره پرداخت و گفت: اسکله مسافری و تجاری، سالن مسافری، ساختمان مرجع دریایی و... با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیارد تومانی احداث خواهند شد که این پروژه نیز به زودی از سوی ریاست محترم جمهور کلنگ‌زنی خواهد شد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان به ابلاغیه توسعه دریا محور از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و ادامه داد: با همکاری استانداری هرمزگان اولین کارگروه در این خصوص تشکیل شده است که طی آن سعی شده است به دریافت مشترکی بین دستگاه‌های مختلف دراین خصوص دست پیدا کنیم و سپس پروژه‌ها و اقدامات لازم تعریف شوند.
الحاق ۲۴۰۰ هکتار زمین به بندر شهیدرجایی/بنادر تازه مکران، لنگه و ابوموسی احداث می‌شوند
 
 
 
ارسال نظرات
آخرین اخبار