mana.ir

کد خبر: ۹۶۹۸۳ |
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۰ - ۱۸ شهريور ۱۴۰۲

ورود یک فروند شناور صیادی ژاپنی جهت آموزش به صیادان ایرانی

معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران، گفت: به زودی یک فروند شناور صیادی ژاپنی جهت آموزش صید لانگ لاین به صیادان، وارد آبهای جنوبی کشور خواهد شد.

ورود یک فروند شناور صیادی ژاپنی جهت آموزش به صیادان ایرانی

سید مصطفی بهشتیان در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: بر‌اساس تفاهم نامه به امضا رسیده به زودی یک فروند شناور صیادی ژاپنی جهت آموزش به صیادان ایرانی وارد آب‌های جنوبی کشور خواهد شد.

معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران، ادامه داد: ژاپنی‌ها قرار است با استفاده از این شناور، مدرن‌ترین روش‌های صید لانگ لاین را با هدف ارتقای کیفیت صید تون‌ماهیان به صیادان ایرانی آموزش دهند.

این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران، تصریح کرد: این نوع آموزش صید لانگ لاین و خونگیری ماهیان در شناور باعث ارتقای کیفیت ماهیان صید شده تا زمان رسیدن به دست مشتریان خواهد شد به گونه‌ای که می‌تواند قیمت صادرات را تا هشت برابر افزایش دهد.

به گفته وی، صید به روش لانگ لاین مورد توصیه سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان خوار و بار کشاورزی جهانی (فائو) و کمیسیون تون‌ماهیان اقیانوس هند است، اظهار داشت:  از مهم‌ترین مزایای این روش این است که منجر به صید انتخابی، هدفمند و با کیفیت می‌شود.

معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه کاهش صید ضمنی، ارتقای ارزش افزوده، کاهش هزینه‌های ابزار و ادوات صید و توجیه اقتصادی مناسب‌تر فعالیت از دیگر مزایای روش صید لانگ لاین است که باعث بهبود منافع بهره برداران و تقویت فرصت‌های صادراتی و ارز آوری برای کشور خواهد شد.

این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران، تصریح کرد:  به همین جهت طی سال‌های اخیر در راستای ترویج و توسعه صید لانگ لاین تون‌ماهیان از سوی سازمان شیلات ایران اقدامات مؤثری صورت گرفته است.

این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران در ادامه گتفه‌های خود با اشاره به اینکه بیش از ۳۰ درصد صید کشور، مربوط به تون‌ماهیان و شبه تون‌ماهیان است، گفت: این نشان دهندۀ اهمیت و جایگاه صید تون‌ماهیان در فعالیت‌های صید و صیادی و صنعت شیلات کشور است، به طوری‌که حدود شش هزار فروند از ۱۱ هزار فروند شناور‌های صیادی کشور در صید تون‌ماهیان و شبه تون‌ماهیان فعالیت دارند.

وی با اشاره به اینکه ایران در صید تون‌ماهیان در محدوده صیدگاهی غرب اقیانوس هند رتبه اول، در کل اقیانوس هند رتبه دوم و در جهان رتبه دوازدهم را به خود اختصاص داده است، تأکید کرد: حدود ۲۰ سال پیش سهم کشور در بهره برداری از ذخائر تون‌ماهیان در اقیانوس هند حدود ۵ درصد بود که با سیاست گذاری‌های کلان شیلات، سرمایه گذاری انجام شده، ایجاد زیرساخت‌ها، آموزش و هدایت بهره برداران، اکنون به حدود ۱۲ درصد افزایش یافته است.

معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه بر‌اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، جمهوری اسلامی ایران از بهمن سال ۱۳۸۰ به عضویت کمیسیون تون‌ماهیان اقیانوس هند درآمده است، گفت: از اهداف و مسئولیت‌های کمیسیون تون‌ماهیان اقیانوس هند می‌توان به حفاظت و مدیریت ذخایر تون و شبه تون‌ماهیان در منطقه IOTC، کاهش صید ضمنی و گونه‌های غیر هدف، مبارزه با صید غیر‌قانونی، گزارش نشده و تنظیم نشده (IUU)، کنترل صید و تلاش صیادی، نظارت کنترل و بازرسی (MCS)، تهیه چارچوب‌های لازم برای جمع آوری و ارزیابی آمار و داده‌های صید، تعیین معیار‌های لازم برای ظرفیت صید، اجرای پروژه‌های تحقیقاتی در زمینه صید و صیادی و ارزیابی ذخایر، ایجاد ارتباط مؤثر با دیگر کشور‌های عضو و سایر سازمان‌های حاضر در کمیسیون در راستای بهره برداری پایدار از ذخائر مذکور اشاره کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین