۲۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۳

لارک؛ به یکی از قطب‌های توریسم خلیج فارس تبدیل می‌شود

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان با اشاره به ظرفیت بالای گردشگری در جزیره لارک گفت: با توجه به اینکه به منظور تکمیل زیرساخت گردشگری جزیره لارک هر ساله اعتبارات ویژه‌ای تخصیص می‌یابد، قصد داریم این جزیره را به یکی از قطب‌های توریسم خلیج فارس تبدیل کنیم.
کد خبر: ۹۶۶۴۱

لارک؛ به یکی از قطب‌های توریسم خلیج فارس تبدیل می‌شود


محمد محسنی در گفتگو با خبرنگار مانا با اشاره به آغاز عملیات تکمیل زیرساخت گردشگری در جزیره لارک، گفت: این جزیره به دلیل برخورداری از طبیعت بکر و منحصر به فرد و قرار گیری در تنگه هرمز و نزدیکی به جزیره قشم از پتانسیل و ظرفیت بالایی در جذب گردشگران برخوردار است.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان، افزود: ساحل پلانکتونی، قلعه پرتغالی‌ها، قبرستان تاریخی، امکان غواصی در سواحل مرجانی و ... از جمله جاذبه‌های تاریخی و گردشگری این جزیره محسوب می‌شود.

این مقام مسئول در استان هرمزگان ادامه داد: با توجه به اینکه به منظور تکمیل زیرساخت گردشگری جزیره لارک هر ساله اعتبارات ویژه‌ای تخصیص می‌یابد، قصد داریم این جزیره را به یکی از قطب‌های توریسم خلیج فارس تبدیل کنیم.

وی تاکید کرد: با ایجاد و توسعه  زیرساخت‌های اولیه گردشگری در این جزیره، برگزاری تور‌های دریایی به لارک بیش از پیش توسعه خواهد یافت که این امر می‌تواند نقش مهمی در رونق اقتصادی جزیره و گردشگری دریایی این استان ایفا کند.

به گفته محسنی، به منظور تکمیل زیرساخت گردشگری جزیره لارک، امسال  مبلغ ۱۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات مصوبات سفر استاندار به جزیره قشم تخصیص داده‌شده است.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان، تاکید کرد: این عملیات شامل برق‌رسانی به پهنه گردشگری جزیره لارک است که می‌تواند تسریع در اجرای پروژه‌های گردشگری جزیره را به دنبال داشته باشد.

این مقام مسئول در استان هرمزگان از اجرای یک‌طرفه روشنایی به طول سه کیلومتر در پهنه گردشگری جزیره لارک خبر داد و گفت: طی سال‌های اخیر اقدام‌هایی شامل بهسازی معابر، زیر‌سازی جاده اطراف جزیره و ... برای تبدیل شدن جزیره لارک به یکی از قطب‌های گردشگری استان هرمزگان صورت گرفته است.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان، یادآور شد: ساخت آلاچیق‌های ساحلی و ساماندهی امکانات لازم برای حضور گردشگران به لارک از جمله اقدامات صورت گرفته توسط اداره  کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان در این جزیره بوده است.

وی در ادامه به ظرفیت‌های بالای گردشگری در جزیره لارک  اشاره کرد و گفت: این جزیره در گذشته به عنوان منطقه نمونه گردشگری اعلام شده بود و زیرساخت‌های اولیه و اساسی گردشگری نظیر برق‌رسانی و آبرسانی به این جزیره انجام شده است.

وی در خصوص چگونگی اقامت گردشگران در لارک خاطرنشان ساخت: هم اکنون شاهد راه اندازی و فعالیت خانه‌های بوم‌گردی در جزیره لارک جهت اسکان مسافران به عنوان یکی از مهمترین زیرساخت‌های گردشگری منطقه هستیم.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان تصریح کرد: همچنین امکان برپایی کمپ‌های گردشگری در نقاط مختلف جزیره توسط گردشگران جهت اقامت شبانه وجود دارد.

محسنی با بیان اینکه مدت زمان سفر دریایی بین جزایر قشم- لارک حدود ۱۵ دقیقه است، اظهار داشت: معمولاً سفر به جزیره لارک در قالب سفر‌های یک‌روزه صورت می‌گیرد، اما با این وجود گردشگران علاقه‌مند برای اقامت شبانه در این جزیره می‌توانند از خانه‌های بومیان این جزیره جهت اقامت بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون امکان سفر‌های دریایی به جزیره لارک از مقصد بندر‌عباس و قشم توسط شناور‌های مسافربری استاندارد فراهم است، تصریح کرد: تبلیغات و اطلاع رسانی جهت جذب گردشگران به جزیرۀ لارک از طریق دفاتر خدمات مسافرتی استان هرمزگان و نیز در اسکله‌های قشم، هرمز و شهید حقانی صورت می‌گیرد.

وی، بیان داشت: جزیره لارک به دلیل وجود سواحل مرجانی و کم رفت و آمد بودن منطقه، دارای یکی از بکرترین و شفاف‌ترین آب‌های خلیج فارس است؛ این سواحل با شیب ملایم و با انواع موجودات زیبای دریایی همچون مرجان‌ها، ماهی‌های آکواریومی و شقایق دریایی زیبای‌های خاص خود را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد و همین دلایل باعث شده که این جزیره به یک مکان محبوب برای ورزش‌های آبی و لذت بردن از ساحل شنی تبدیل شود.

این مقام مسئول در استان هرمزگان خاطرنشان ساخت: ساحل موریانه (فانوس دریایی) یکی از مهمترین پاتوق‌های گردشگران ورودی به جزیره لارک محسوب می‌شود که دلیل آن نیز مناظر فوق العاده زیبا ساحل به دلیل وجود تپه‌های شنی و چشم انداز بی نظیر در ساحل این جزیره است.

جزیره لارک ۷۷ کیلومتر مربع مساحت دارد. فاصله لارک با قشم ۱۶ کیلومتر، با جزیره هنگام ۵۱ کیلومتر، با جزیرۀ هرمز ۲۲ کیلومتر، با جزایر تنب‌های بزرگ و کوچک ۱۲۶ کیلومتر و با بندرعباس ۳۱ کیلومتر است. جزیره لارک در جنوب‌شرقی جزیره قشم قرار دارد. این جزیره از کوه‌های آتش‌فشانی مخروطی شکل تشکیل شده و بلندترین نقطه آن ۱۳۸ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بزرگ‌ترین قطر آن ۶.۱ کیلومتر است. خلوتی، پاکیزگی، و ساحل تمیز مناسب شنا عامل جذب شدن قشمی‌ها به لارک است.

جزیرۀ لارک در منطقه تنگه هرمز جنوبی‌ترین خاک ایران محسوب می‌شود، برای همین از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار است و سواحل جنوبی آن نظامی است. در صورت صاف بودن هوا به راحتی جزایر هرمز، قشم، بندرعباس و کشور عمان از سواحل لارک قابل دیدن هستند.

جزیره لارک از قرن شانزدهم میلادی به بعد مدتی در تصرف هلندی‌ها، پرتغالی‌ها و انگلیسی‌ها بوده و تاسیسات، قلعه‌ها نظامی با تجهیزات توپ و برج‌های دیده‌بانی هنوز در جزیره لارک به چشم می‌خورد که حکایت از اهمیت این جزیره در گذشته دارد. این جزیره در زمان سلطنت شاه عباس هم‌زمان با تصرف سایر جزایر تنگه هرمز تحت تسلط دولت ایران درآمد. در قرن هجدهم میلادی ناحیه تنگه هرمز و جزایر آن بیشتر مورد توجه اعراب عمان و مسقط به خصوص اعراب جواسم بود.

از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی جزیرۀ لارک باید به قلعه پرتغالی‌ها اشاره کرد که در زمان صفویه و هنگام کنترل پرتغالی‌ها بر خلیج فارس ساخته شده و از نظر تاریخی با قلعه پرتغالی‌های هرمز و قشم هم‌دوره هستند. این قلعه که از ملات ساروج، سنگ‌های مرجانی و دریایی ساخته شده از بنا‌های مهم شهر است که در گذشته توجه زیادی به آن می‌شد، اما الان به حال خود رها شده است. قلعه جزیرۀ لارک از بعد از قلعه جزیره هرمز بزرگ‌ترین قلعه پرتغالی‌ها در خلیج فارس است و به دلیل ستون‌های چوبی‌ای که داشته همچنان پابرجا مانده است.

ارسال نظرات
آخرین اخبار