۲۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۴
وزیر امور اقتصادی و دارایی:

میزان رسوب کالا در بنادر کشور ۱۵ درصد کاهش یافت

میزان رسوب کالا در بنادر کشور ۱۵ درصد کاهش یافت
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: میزان رسوب کالا در بنادر کشور در ماه‌های نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد کاهش یافته است.
کد خبر: ۹۶۱۸۴

به گزارش مانا، احسان خاندوزی روز شنبه در جریان سفر خود به خوزستان در حاشیه بازدید از اسکله بندر امام(ره) با تاکید بر تسریع ترخیص کالا از بنادر بیان کرد: رسوب بخشی از کالاها به دلیل اظهار نشدن در مناطق گمرکی و محوطه‌های بندری به دلیل دریافت نکردن شناسه‌های ارزی برای تخصیص ارز است.
وی افزود: بخش دیگری از کالاهای رسوبی در بنادر کشور به دلیل دریافت نکردن استعلام از دستگاه‌هایی همچون استاندارد، قرنطینه، سازمان غذا و دارو و سایر دستگاه‌های مربوطه است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در مواردی نیز با وجود اینکه کالا تعیین تکلیف شده به دلیل احکام قضایی امکان خروج آنها از بندر نیست.
وی افزود: با توجه به اینکه بنا بود گزارشی به هیات دولت در خصوص وضعیت تجارت در نقاط گمرکی و مرزی کشور تهیه شود امروز از بندر امام خمینی (ره) بازدید شد و بعد از ظهر امروز نیز از منطقه ویژه شهید رجایی در استان هرمزگان بازدید خواهیم کرد.
خاندوزی اظهارکرد: حدود ۱۶۰ میلیون تن کالای صادراتی در سال وارد مرزها و گمرکات کشور می‌شود که حدود ۵۰۰ هزار تن از این‌میزان به صورت رسوب در ایامی از سال در بنادر باقی می‌ماند و با ورود محموله جدید وارد چرخه توزیع می‌شوند.

مصوبات دولت برای کاهش کالاهای رسوبی در بنادر کشور
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: سه هزارم حجم تجارتی که در ایران انجام می‌گیرد در بنادر رسوب می‌شود و رویه متعارفی در فرآیندهای کالاهای تجاری و گمرکی کشور است.
وی افزود: در سال جاری هیات دولت به طور مشخص برای کالاهای اساسی کشور و تجهیزات حوزه سلامت و دارو مصوباتی را در برای کاهش ماندگاری کالا در بنادر تصویب کرده که مصوبه کاهش نرخ حقوق ورودی از چهار درصد به یک درصد و کاهش نرخ مالیات بر ارزش افزوده اکثر این کالاها از ۹ درصد به یک درصد از جمله این‌ مصوبات بوده است.
خاندوزی بیان کرد: وزارت اقتصاد و سازمان گمرک ایران زمینه اخذ ضمانت نامه به جای سایر مدارک و ترخیص درصدی کالا تا ۹۰ درصد و برای برخی کالاهای اساسی تا ۱۰۰ درصد نیز تصویب کرده است.
لزوم همکاری برای ترخیص ۲۹ هزار کولر در خوزستان

وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: ۲۹ هزار دستگاه کولر در خوزستان چند سال است به دلیل مسئله قضایی بلاتکلیف مانده‌اند و با وجود اینکه دو حکم گرفته شده اما از سال گذشته به دلیل دستور موقت همچنان بلاتکلیف هستند.
وی افزود: اگر دستگاه قضایی مساعدت کند و هرچه زودتر این تعداد کولر ترخیص شوند کمک شایانی به بازار این کالا در کشور خواهد شد.
خاندوزی گفت: امید است با همکاری دستگاه‌های مختلف حوزه قوه مقننه و قضایی میزان ۱۵ درصدی رسوب کالا در سال جاری کاهش بیشتری یابد و یک رکورد جدید در این بخش در دولت ثبت شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز شنبه در سفری یک روزه برای بازدید از انبارهای ذخیره کالای بندر امام(ره) به خوزستان سفر کرد.
حدود ۸۰درصد حجم کالاهای اساسی مورد نیاز کشور از طریق بندر امام خمینی (ره) وارد می‌شوند.

بندر امام خمینی(ره) در ۱۲۰ کیلومتری جنوب اهواز و در سواحل خورموسی واقع شده و در ردیف پرترافیک‌ترین بنادر عملیاتی کشور پس از بندر شهید رجایی در استان هرمزگان محسوب می‌شود.

ارسال نظرات
آخرین اخبار