۲۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۹

صید کیلکای دریای خزر در سال ۱۴۰۲ آغاز شد

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران از آغاز صید کیلکای دریای خزر در سال جدید توسط ۷۴ فروند شناور کیلکاگیر در استان‌های گیلان و مازندران خبر داد.
کد خبر: ۹۶۱۵۸

صید کیلکای دریای خزر در سال ۱۴۰۲ آغاز شد

رضا عباسپور نادری در گفتگو با خبرنگار مانا از آغاز صید کیلکای دریای خزر در سال جدید توسط ۷۴ فروند شناور کیلکاگیر در استان‌های گیلان و مازندران خبر داد.

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران، گفت: با توجه به ثبیت ذخایر کیلکای خزر امیدواریم شاهد افزایش صید این گونۀ آبزی با ارزش توسط صیادان شمالی و به دنبال آن رونق صنعت شیلات کشور باشیم.

وی با اشاره به صید ۱۹ هزار و ۱۰۸ تُن کیلکا در سال گذشته بیان داشت: هر ساله در فصل بهار به دلیل تخم ریزی کیلکاماهیان، صیادان به صورت خودش جوش جهت بازسازی ذخایر این گونه ماهیان اقدام به تعطیلی صید می‌کنند.

عباسپور نادری ادامه داد: هم اکنون فصل تخم ریزی این گونه ماهیان به اتمام رسیده و صیادان صید شبانه کیلکا‌ماهیان دریای خزر را آغاز کرده‌اند.

به گفته این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران، کیلکا ماهیان از آبزیان ارزشمند و با ارزش غذایی و پروتیینی بالا در دریای خزر هستند که هم مورد مصرف تغذیه‌ای است و هم قابلیت استفاده در صنایع تولید پودر ماهی را دارد.

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران، بیان داشت: بیش از ۹۰ درصد کیلکای صید شده در دریای خزر متاسفانه به مصرف پودر ماهی می‌رسد.

وی بیان داشت: از آنجا که کیلکا ماهیان در اعماق بیش از ۴۰ متر صید می‌شوند لذا خاصیت غذایی بسیار بیشتری در مقایسه با سایر آبزیان حتی ماهیان استخوانی برخوردارند، اما متأسفانه به دلیل عدم آگاهی عموم مردم از این امر قیمت کیلکا همچنان پایین است.

عباسپور نادری با اشاره به اینکه می‌توان با فرآوری ماهیان کیلکا و ایجاد تنوع غذایی با استفاده از این محصول مشتریان بیشتری پیدا کرد، اذعان داشت: در سال‌های اخیر تلاش تشکل‌های صیادی بر افزایش مصرف انسانی کیلکا ماهیان است تا سود بیشتری عاید صیادان شود.

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه از سال ۷۹ با ورود مهاجم شانه‌دار به آب‌های خزر شاهد کاهش چشمگیر ماهیان کیلکا بودیم، اظهار داشت: این گونه شانه‌دار با از بین بردن غذای اصلی ماهیان کیلکا باعث کاهش ذخایر این گونه ماهیان با ارزش دریای خزر شد.

ارسال نظرات
آخرین اخبار