mana.ir

کد خبر: ۹۴۳۷۱ |
تاریخ انتشار: ۱۷:۴۶ - ۰۵ آذر ۱۴۰۱

۳۷ فروند کشتی در انتظار پهلودهی در بندر امام خمینی

مدیر کل بنادر و دریانوردی خوزستان گفت: ۳۷ فروند کشتی حامل کالا‌های اساسی در لنگرگاه در انتظار پهلودهی در اسکله‌های "فله بار" بندر امام خمینی هستند.

۳۷ فروند کشتی در انتظار پهلودهی در بندر امام خمینی

به گزارش خبرنگار مانا از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی خوزستان، بهروز آقایی افزود: این کشتی‌ها حامل کنجاله سویا، جو دامی، گندم، دانه روغنی سویا و ذرت به وزن ۲.۲ میلیون تُن هستند.

وی علت معطلی این کشتی‌های حامل کالا‌های اساسی را مشکلات اسنادی بیان کرد و افزود: هنوز تبادلات مالی بین فروشنده و خریدار کامل نشده و با مشکل اسنادی مواجه بوده وعملاً امکان ورود به بندرگاه امام خمینی را ندارند.

آقایی با بیان اینکه هم اکنون تخلیه و بارگیری کالا‌های اساسی در مجتمع بندری امام خمینی با دو مشکل اساسی روبرو است افزود: مشکلات اسنادی کشتی‌های پهلوگرفته در لنگرگاه و عدم تخلیه کالا‌های اساسی در انبار‌های این بندر از جمله این مشکلات هستند.

وی گفت: هم اکنون ۳.۹ میلیون تُن کالا‌های اساسی در انبار‌های بندر امام خمینی وجود دارد و تاکنون اقدام‌های موثری برای حمل آن به سایر نقاط کشور انجام نشده است.

مدیرکل بنادر ودریانوردی خوزستان افزود: هم اکنون ۹۰ درصد ظرفیت‌های انبار‌های بندر امام خمینی تکمیل شده است و ذخیره سازی کالا‌های اساسی در این مجتمع بندری به مرحله نهایی نزدیک شده است.

وی از وزارت جهادکشاورزی و شرکت‌های بخش خصوصی که متولی تامین و واردات کالا‌های اساسی هستند خواست برای حمل و تخلیه کالا‌های اساسی از بندر امام خمینی اقدام کند تا شرایط برای پهلودهی کشتی‌هایی که در لنگرگاه هستند فراهم شود.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان درباره مدت زمان ماندگاری برخی از این کالا‌ها در لنگرگاه و انبار‌های بندر امام اظهارداشت: برخی از این کشتی‌ها از مرداد ماه در لنگرگاه منتظر ورود به بندر هستند و برخی از کالا‌ها از اردیبهشت‌ماه در انبار‌های بندر امام دپو شده‌اند.

آقایی با هشدار نسبت به فساد پذیری این کالا‌ها گفت: این کالا‌ها اگر سریع از انبار خارج نشوند، مشکل آفت و خودسوزی پیدا می‌کنند چراکه کنجاله سویا یک کالای خودسوز است و در مورد گندم و ذرت، گازی از آن‌ها متصاعد می‌شود  که باعث تخریب آنان خواهد شد.

وی در پایان گفت:مشکل دیگر این است که ۲ ماه پس از انجام آزمایش این کالا‌ها اگر تخلیه و خارج نشوند باید مورد آزمایش مجدد قرار بگیرند در این صورت علاوه بر اینکه هزینه‌ای باید برای انجام آزمایش دوم پرداخته شود احتمال اینکه جواب آزمایش منفی باشد و کالا را رد و مرجوع کند وجود دارد.

حدود ۸۰ درصد حجم کالا‌های اساسی مورد نیاز کشور از طریق بندر امام خمینی وارد می‌شود. این بندر راهبردی ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه ۵۰ میلیون تُن کالا‌های نفتی و غیرنفتی را دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین