mana.ir

کد خبر: ۹۳۶۶۴ |
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۴ - ۰۲ شهريور ۱۴۰۱

تلف شدن هزاران قطعه ماهی در دریاچه استحصال نمک بندر ماهشهر

هزاران قطعه ماهی در دریاچه استحصال نمک بندر ماهشهر برای دومین بار در یک ماه گذشته تلف شدند.

تلف شدن هزاران قطعه ماهی در دریاچه استحصال نمک بندر ماهشهر

به گزارش خبرنگار مانا‌، ماهیان تلف شده در حاشیه دریاچه استحصال نمک در ماهشهر‌، دوستداران محیط زیست را نگران کرده است.

هنوز علت تلف شدن مرگ و میر ماهیان دریایی مشخص نشده ولی حادثه مشابه ماه گذشته رهاسازی پساب‌های پتروشیمی و کاهش اکسیژن اعلام شده بود.

سخنگوی شرایط اضطراری سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی اعلام کرد: در صورت اثبات فرضیه ارتباط آلایندگی صنایع پتروشیمی مستقر در منطقه ویژه با این حادثه، قاطعانه با سهل‌انگاران آن برخورد قانونی و اداری خواهد شد.

محسن ادیبی با اشاره به اینکه بررسی‌های علمی برای شناسایی منشاء دقیق حادثه تلف شدن ماهیان دریاچه نمک ماهشهر در جریان است، گفت: همزمان با اولین مورد از حادثه مرگ و میر ماهیان دریاچه نمک ماهشهر، نمونه‌برداری و اقدامات آزمایشگاهی اداره حفاظت محیط زیست ماهشهر و همچنین بررسی‌های کارشناسی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با جدیت در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: در برخی اظهارنظر‌ها وجود آمونیوم نیترات در دریاچه نمک ماهشهر دلیل مرگ ناگهانی ماهیان به عنوان نتیجه اولیه این آزمایش‌ها عنوان شده بود، اما بررسی‌های کارشناسی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی تولید چنین ترکیب شیمیایی (آمونیوم نیترات) توسط مجتمع‌های پتروشیمی مستقر در منطقه ویژه را رد کرده است.

سخنگوی شرایط اضطراری سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ادامه داد: متاسفانه در روزهای اخیر دوباره حادثه مرگ و میر ماهیان دریاچه نمک ماهشهر تکرار شده و این بار دایره بررسی‌ها و اقدامات آزمایشگاهی با مشارکت کامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، آزمایشگاه‌های معتمد و مرجع، شیلات و محیط زیست به شکلی وسیع‌تر شده است.

ادیبی افزود: این تلفات ماهیان در حوضچه‌های مصنوعی استحصال نمک رخ داده است که از خوریات ماهشهر آبگیری می‌شود، در این زمینه با توجه به اینکه این حوضچه‌ها ارتباطی با منابع آلاینده صنایع پتروشیمی ندارد، این موضوع در حال بررسی است که آیا عامل آلاینده خاصی وارد آب شده و یا کاهش اکسیژن آب عامل مرگ این ماهی‌ها شده است.

وی سلامت محیط زیست و رعایت اصول و الزامات زیست محیطی را بحثی بسیار ضروری و اولویت‌دار برای سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی عنوان کرد و گفت: در صورت اثبات فرضیه ارتباط پتروشیمی‌ها با مرگ و میر ماهیان دریاچه نمک، این سازمان در جایگاه حاکمیتی خود با عوامل مربوطه و شرکت‌های خاطی بدون هیچ مماشاتی برخورد قانونی و اداری خواهد کرد.

ادیبی گفت: طی روز‌های آینده، نتیجه بررسی‌های کارشناسی و آزمایشگاهی انجام شده اعلام خواهد شد که جزئیات آن در اختیار افکار عمومی قرار خواهد گرفت.

پخش کلیپ‌هایی از تلفات هزاران قطعه ماهی دریایی در دریاچه استحصال نمک ماهشهر بازتاب زیادی در فضای رسانه ای و افکار عمومی داشته است.

دریاچه استحصال نمک در جنوب ماهشهر واقع شده و بر اثر جزر و مد آب خلیج فارس شکل گرفته است.

سالانه حدود نیم میلیون تُن نمک صنعتی در دریاچه نمک ماهشهر استحصال می‌شود.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین