بزرگ‌ترین مانع ترامپ برای بازگشت به کاخ سفید

بزرگ‌ترین مانع ترامپ برای بازگشت به کاخ سفید
سرمقاله این هفته اکونومیست درباره آینده دونالد ترامپ رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده است.
کد خبر: ۹۳۶۳۹

به گزارش مانا،  اکونومیست در این باره با اشاره پرسش‌هایی از این دست که «آیا دونالد ترامپ دوباره نامزد خواهد شد؟ و اگر این اتفاق افتاد، آیا جمهوری‌خواهان او را به عنوان نامزد خود انتخاب خواهند کرد؟» تاکید می‌کند: سؤالات زیادی در این زمینه در اروپا و غرب به وجود آمده است. اکونومیست در ادامه می‌نویسد: آیا مردی که تلاش کرد تا نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ را سرنگون کند، بزرگترین قدرت نظامی جهان را تهدید به انحلال کرد و با ولادیمیر پوتین رابطه داشت تصمیم گرفته تا دوباره نامزد شود؟

اگر چنین است، آیا می‌توان او را متوقف کرد؟ شاید برای پرسیدن زود است، اما انتخابات مقدماتی۲۰۲۴ از نظر زمانی نزدیکتر از انتخابات سراسری ۹۴ هفته قبل است. علی‌رغم سوابق ضعیفی که او در مقام ریاست جمهوری داشت و رفتار ناجوانمردانه‌ای که در هنگام شکست در انتخابات نشان داد جایگاه او در میان جمهوری‌خواهان تقویت شده است.

شکست کوبنده لیز چنی در انتخابات مقدماتی ایالت وایومینگ در این هفته مهم است، زیرا کنگره را از وجود یک نماینده شجاع، پایبند اصول و محافظه کار بی بهره کرده است، و یک الگو را نشان می‌دهد، اگرچه همه نامزد‌های مورد تایید ترامپ در انتخابات مقدماتی خود پیروز نشده‌اند. اما اکثر پیروزشدگان مورد تایید ترامپ بودند، شاید یکی از نشانه‌های تأثیرگذاری او آن است که بسیاری از بازندگان نیز به دنبال تایید او بودند، این رقابت‌ها بر سر جنبه‌های مختلف افراد و تفاوت‌ها نبوده است، بلکه به خاطر ادعای بیشتر درباره ماگا (شعار دوباره به آمریکا عظمت دهیم) صورت گرفته است.

 از ده نماینده جمهوری خواهی که رفتار ترامپ در ۶ ژانویه ۲۰۲۲ را محکوم کردند، هشت نفر یا کناره گیری کرده اند یا توسط رای دهندگان کنار گذاشته شدند، در عین حال نامزده‌های این حزب افرادی هستند، که از ادعا‌های خطرناک ترامپ مربوط به دزدیدن آرا در سال ۲۰۲۰ حمایت کرده‌اند.

در سیستمی که یک نامزد می‌تواند با کسب ۳۰ درصد آرا سایر رقیبان را در انتخابات اولیه حذف کند، نظرسنجی میان جمهوری خواهان نشان می‌دهد که رای ۵۰ درصد آن‌ها ترامپ است. چند ماه قبل نمایندگان جمهوری خواه که به نظر می‌رسید از ترامپ خسته شده بودند ممکن بود به فرماندار فلوریدا ران دیسانتیس، یا هر فرد کم حاشیه دیگر در آمریکا رای دهند، ولی امروز احتمال بیشتری وجود دارد که مهم‌ترین نقش دیسانتیس در کاخ سفید فقط رقیب ترامپ بودن باشد.
خیلی موارد می‌تواند تا انتخابات اولیه آمریکا تغییر کند، ولی به نظر می‌رسد اگر خود ترامپ نخواهد که نامزد شود یا مانعی در این زمینه وجود نداشته باشد، او نامزدی جمهوری خواهان را خواهد برد. البته سوال دیگری هم مهم به نظر می‌رسد: آیا می‌توان او را متوقف کرد؟

یکی از موانع، قانون است، ترامپ با تحقیقات جدید اف بی آی از محل زندگی‌اش در مارالاگو مواجه شده است. این حکم بدون مهر و موم می‌گوید که وزارت دادگستری به دنبال اسناد محرمانه‌ای است که ترامپ از کاخ سفید برداشته است.

هنگامی که تحقیقات او کامل شود، دادستان کل، مریک گارلند، ممکن است تصمیم بگیرد که اسناد در امنیت هستند و کار او انجام شده است. اینکه آیا عملکرد ترامپ پیگرد قانونی خواهد داشت یا خیر به میزان حساسیت و محرمانگی اسناد بستگی دارد.

بسیاری از جمهوری خواهان از جمله آقای دیسانتیس از ترامپ حمایت کرده‌اند.

ابن اتفاق سرو صدای زیادی در میان جمهوری خواهان به پا کرده و خواستار دادگاهی کردن آقای گارلند (دادستان کل) و کاهش بودجه اف بی آی به خاطر اتخاذ سیاست تبعیضی شده‌اند، آن‌ها خواهان بازداشت هیلاری کلینتون به خاطر استفاده از یک سرور ایمیل خصوصی هستند، در سال ۲۰۱۶، وزارت دادگستری از محاکمه خانم کلینتون خودداری کرد و با توجه به این سابقه، دموکرات‌ها باید در نظر داشته باشند که حیطه عمل وزارت دادگستری کوتاه خواهد شد.

 سه تحقیق دیگر که آیا ترامپ در اظهارنامه‌های مالیاتی خود دروغ گفته است یا خیر؟ آیا او قانون را در ۶ ژانویه زیر پا گذاشته است و اینکه آیا در یک توطئه جنایتکارانه برای لغو انتخابات فولتون و جورجیا در نوامبر ۲۰۲۰ شرکت کرده است؟ نیز به همان اندازه نامشخص است، ترامپ هم مانند هر فرد دیگری می‌تواند بی گناه باشد.

مخالفان او باید در رابطه با تکرار اشتباهات قدیمی مراقب باشند: در هر نوبت آن‌ها امیدوار بودند که با هر چیزی او را از صحنه رقابت خارج کنند (تحقیقات مولر، اولین دادگاه استیضاح و دومین دادگاه استیضاح)، ولی با این حال او اکنون اینجاست.

این مشکلات حقوقی انگیزه ترامپ را برای کاندیداتوری افزایش می‌دهد. خارج از سیاست، او یک شهروند خصوصی است که با برخی پیگرد‌ها مواجه است، ترامپ رییس جنبشی است که در انتخابات قبل ۷۴ میلیون رای به دست آورده است و به همین دلیل تا زمان انتخابات یک رییس جمهور بالقوه است. در آن مقطع، آقای گارلند و دیگرانی که تحقیقات را انجام می‌دهند با یک انتخاب ناخوشایند مواجه می‌شوند: یا یک نامزد ریاست جمهوری را محاکمه کنند و یا از حاکمیت قانون حمایت نکنند که محاکمه شدن و حتی محکوم شدن میتواند سوخت بازگشت ترامپ را فراهم کند. او یک تور مبارزاتی به خاطر تلافی آزار و اذیتش توسط سیستم حقوقی راه انداخته است. بدترین واکنش ترامپ به این مسئله نیروی نهاد‌های آمریکایی را گرفته و خسته کرده است.

در دوره‌ای دیگر نفوذ شرکت‌های آمریکایی ممکن است به کنار زدن ترامپ کمک کند، البته د ر حال حاضر، تبدیل شدن حزب جمهوریخواه به جنبش کارگری سفیدپوستان و تعداد زیاد اسپانیایی‌های محافظه کار (کارگران اسپانیایی که در دوران ترامپ شرایط سختی را گذراندند مخالفت خاصی نمی‌کنند و تحرکی ندارند که قدرت ترامپ را کاهش دهد) نفوذ سیاسی شرکت‌های بزرگ را کاهش داده است. این جنبش علیه درگیری‌های خارجی، مهاجرت‌های غیر قانونی، کاهش هزینه درمان و تامین اجتماعی معترض هستند و حتی بر سیاست‌های تجارتی و عدالت‌های اجتماعی که توسط نخبگان جهانی تهیه شده اعتراض می‌کنند.
جای تعجبی ندارد که اکنون شرکت‌های بزرگ به چشم‌انداز انتخابات نوامبر و حضور جمهوری‌خواهان با ترس و دلهره نگاه کنند. جمهوری‌خواهان مانند یک دولت در تبعید عمل می‌کنند و ترامپ که از نتیجه انتخابات ناراضی بوده ابزاری برای معکوس کردن نتیجه ندارد.

گر حزب و قانون ترامپ را متوقف نکند چه چیزی می‌تواند مانع او شود؟ عدالت شاعرانه توصیه میکند که خانم چنی با تمام توان برای دفتر ریاست جمهوری تلاش کند. جایی که رای دهندگان جمهوری خواه نمی‌توانند عبور یک دموکرات دیگر را تحمل کنند. اگر آن‌ها در یک رقابت نزدیک سعی کنند نظر ایالت‌های جمهوری خواه را تغییر دهند مانع از پیروزی ترامپ در کالج انتخاباتی الکترال می‌شوند.

بهتر است به حس خوب مردم آمریکا تکیه کنیم، شکست انتخاباتی ترامپ به راحتی فراموش می‌شود، در چهار سالی که او رییس جمهور آمریکا بود حزب خود را در کنگره و کاخ سفید از دست داد. بسیاری از رای دهندگان متوجه شده‌اند که ترامپ خطرناک و غیردموکراتیک است و به همین دلیل دوست ندارند به قدرت بازگردد.

دلیلی که او به سختی علیه اعتماد به صندوق‌های رای مبارزه می‌کند آن است که او می‌داند صندوق‌ها می‌توانند او را شکست دهند.

ارسال نظرات
آخرین اخبار