mana.ir

کد خبر: ۹۲۸۶۸ |
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۷ - ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱
فناوری پوشیدنی نوید یک انقلاب در مراقبت‌های بهداشتی را می‌دهد

انقلاب تکنولوژیک در دنیای پزشکی

اکونومیست در سرمقاله این هفته خود فنّاوری‌های پوشیدنی نظیر اپل‌واچ را نوید یک انقلاب در سیستم‌های درمانی و بهداشتی توصیف کرده و نوشته است: اجازه ندهید بوروکراسی مسائل را به تاخیر بیندازد.

به گزارش مانا  به نقل از اکوایران، هفته‌نامه اکونومیست داستان جلد شماره جدید خود را به فنّاوری‌های پوشیدنی اختصاص داده و با تیتر جلد «خود‌کمیت‌سنجی» این پرسش را مطرح کرده است که چگونه اطلاعات حاصل از فنّاوری‌های پوشیدنی منجر به طول عمر بیشتر خواهد شد.

اکونومیست در سرمقاله این هفته خود با عنوان «فنّاوری پوشیدنی نوید یک انقلاب در مراقبت‌های بهداشتی را می‌دهد» نوشت: 

این یک قاتل خاموش است؛  هنگامی که حفره‌های قلب ناهماهنگ می‌زنند، تجمع خون و لخته‌ها ممکن است تشکیل شود. فیبریلاسیون دهلیزی باعث یک چهارم بیش از ۱۰۰۰۰۰ سکته مغزی در بریتانیا در هر سال می‌شود. اگر آریتمی قلب درمان می‌شد، اکثر آن‌ها هرگز اتفاق نمی‌افتاد، اما ابتدا باید آن را پیدا کرد. آزمایش‌ها پرهزینه و نادرست هستند، اما اپل واچ‌ها و به زودی Fitbit‌ها می‌توانند آن را تشخیص دهند، بسیار ارزان‌تر هستند و می‌توانند جان کسانی را که در خطر هستند نجات دهند.

این تنها یک نمونه از انقلابی است که پزشکی را متحول می‌کند. ساعت‌های هوشمند و حلقه‌ها، ردیاب‌های تناسب اندام و مجموعه‌ای از تسمه‌ها، وصله‌های الکترونیکی و سایر «پوشیدنی‌ها» به سرعت در حال رشد می‌توانند بیش از ۷۵۰۰ متغیر فیزیولوژیکی و رفتاری را ثبت کنند. بدیهی است که برخی از آن‌ها مفیدتر از سایرین هستند، اما همانطور که فصلنامه فنّاوری ما در این شماره توضیح می‌دهد، یادگیری ماشینی می‌تواند تورنتی از داده‌ها را فیلتر کند تا تصویری مداوم و کمی از شما و سلامتی شما نشان دهد.

خود‌کمیت‌سنجی
این روز‌های اولیه برای خود‌کمیت‌سنجی است، و برای سرمایه گذاران در سلامت دیجیتال هنوز هم یک سفر وحشیانه است. شاهد سقوط اخیر قیمت سهام Teladoc باشید که مشاوره آنلاین ارائه می‌دهد، که نشانه‌ای نگران‌کننده برای سایر اخلالگران احتمالی است. اما برای بیماران، نوآوری در دستگاه‌های پوشیدنی به تازگی آغاز شده است. شرکت‌های فردی ممکن است بیایند و بروند، اما به نظر می‌رسد که ابزار‌های پوشیدنی و هوش مصنوعی مراقبت‌های بهداشتی را به سه روش بزرگ تغییر می‌دهند: تشخیص زودهنگام، درمان شخصی و مدیریت بیماری‌های مزمن. هر کدام وعده کاهش هزینه‌ها و نجات جان انسان‌ها را می‌دهند.

با تشخیص زودهنگام شروع کنید. پوشیدنی‌ها می‌توانند تغییرات ظریفی را شناسایی کنند که در غیر این صورت مورد توجه قرار نمی‌گیرند و منجر به بیماری‌های کمتر و درمان ارزان‌تر می‌شوند. حسگر‌ها نشان خواهند داد که آیا تعادل یک فرد مسن شروع به ضعیف شدن کرده است. تغییر راه رفتن و چرخش بازو در پارکینسون در مراحل اولیه. ورزش‌های قدرتی می‌توانند به جلوگیری از افتادن و شکستگی اندام‌ها کمک کنند. تشخیص روانپزشکی ممکن است با ردیابی الگو‌های استفاده از تلفن هوشمند - بدون نظارت بر آنچه مردم می‌بینند یا تایپ می‌کنند - افزایش یابد. یک حلقه هوشمند می‌تواند با پیش بینی چرخه قاعدگی به باردار شدن زن کمک کند. همچنین می‌تواند حاملگی را کمتر از یک هفته پس از لقاح تشخیص دهد (بسیاری از زنان تا هفته‌ها قبل از اینکه متوجه شوند باردار هستند به کشیدن سیگار و دیگر عادات مضر ادامه می‌دهند).

سپس این نوید وجود دارد که مردم را به عنوان یک فرد ببینیم، نه شبیه سازی انسان‌های نظری و متوسط. اکثر دارو‌ها فقط در ۳۰ تا ۵۰ درصد از بیماران اثر می‌کنند. در یک فرد، خوردن منظم موز قند خون را تعدیل می‌کند. در دیگری، قند خون را تا حدی بالا می‌برد که به مرور زمان می‌تواند باعث آسیب شود. الگوریتم‌ها می‌توانند مجموعه‌ای از داده‌های پوشیدنی را به نسخه‌ها و رژیم‌های غذایی سفارشی برای کاهش وزن، کنترل دیابت و ... تبدیل کنند. این رژیم‌ها مؤثرتر، کمتر محدودکننده‌تر و پیروی از آن‌ها آسان‌تر از رژیم‌های یک‌اندازه هستند. هنگامی که پزشکان می‌توانند بدن بیمار را به طور همیشگی ببینند، می‌توانند مراقبت‌های بهتری ارائه دهند. در یک کارآزمایی آلمانی، این نوع نظارت بر بیماران نارسایی قلبی، مرگ و میر و روز‌های سپری شدن در بیمارستان را تا یک سوم کاهش داد؛ و پوشیدنی‌ها می‌توانند بیماری‌های مزمن مانند دیابت را متحول کنند. حدود ۸۰ درصد از بیماری‌ها را می‌توان با تغییر در نحوه زندگی افراد پیشگیری کرد. برنامه‌ها از دستگاه‌های کوچک و تاکتیک‌های هوشمندانه‌ای استفاده می‌کنند که توسط یک مربی شخصی یا یک همسر زیرک به کار می‌رود تا افراد را وادار به حرکت بیشتر، بهتر غذا خوردن و خواب راحت‌تر کند. افزایش حتی اندک در ورزش خوب است: افزودن ۱۰۰۰ قدم (۰.۷ کیلومتر) در روز بسته به میزان کم تحرکی، مرگ و میر را ۶ تا ۳۶ درصد کاهش می‌دهد. نظارت مستمر همچنین تعادل مراقبت را از آنچه که پزشکان می‌توانند در مشاوره گاه به گاه مطب انجام دهند به آنچه که بیماران می‌توانند روز در روز برای خود انجام دهند تغییر می‌دهد.  آمریکا ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار در سال برای هر بیمار مبتلا به دیابت و حدود ۲۸۰ میلیارد دلار در سال در سطح ملی خرج می‌کند که نیمی از کل بودجه مدارس دولتی است. نشان داده شده است که یک برنامه کنترل دیابت هزینه هر بیمار را ۱۴۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار کاهش می‌دهد.

مقیاس همه این مزایا وعده داده است که گسترده باشد. وقتی ابزار‌های پوشیدنی داده‌ها را ایجاد می‌کنند، چقدر وسیع‌تر می‌شود و منجر به نوآوری می‌شود. دلیل خوش بینی این است که فناوری رسیده است. حدود ۲۰۰ میلیون دستگاه در سال ۲۰۲۰ فروخته شد و انتظار می‌رود دو برابر این تعداد در سال ۲۰۲۶ فروخته شود. از هر چهار آمریکایی یک نفر دستگاه پوشیدنی دارد. گوشی‌های هوشمند به عنوان یک پلتفرم برای نوآوران عمل می‌کنند. ظرف یک یا دو سال دستگاه روی مچ دست شما ممکن است قند خون، الکل و هیدراتاسیون و همچنین نشانگر‌های مختلف التهاب، عملکرد کلیه و کبد را به صورت غیر تهاجمی اندازه گیری کند که در حال حاضر برای همه این موارد نیاز به خون گیری است. از آنجایی که ابزار‌های پوشیدنی ویژگی‌های بیشتری به دست می‌آورند، کاربران کمتر علاقه خود را نسبت به آن‌ها از دست می‌دهند و آن‌ها را به پشت کشو می‌اندازند.

مانند هر فنّاوری دیگری، پوشیدنی‌ها نگرانی‌هایی را به همراه دارند. داده‌های بهداشتی ارزشمند هستند. آن‌ها می‌توانند توسط سازندگان دستگاه، بیمه گذاران یا دولت‌های علاقه‌مند به کنترل اجتماعی مورد سوء استفاده قرار گیرند. فنّاوری فناوری ممکن است به فقرا و کسانی که زندگی پر هرج و مرج دارند نرسد - افرادی که بیشتر به آن نیاز دارند. اما بزرگترین نگرانی این است که بوروکراسی مراقبت‌های بهداشتی مانع می‌شود.
اولین مسئولیت برای تقویت پیشروی بر عهده بازار است؛ و توسعه دهندگان در واقع شروع به پرداخت هزینه برای مطالعات دقیقی می‌کنند که ایمنی، کارایی و ارزش فناوری آن‌ها را نشان می‌دهد. صنعت کلبه‌ای که دستگاه‌ها و برنامه‌ها را بر اساس اثربخشی بالینی و حریم خصوصی رتبه‌بندی می‌کند، به پزشکان، بیمه‌گران و دولت‌ها کمک می‌کند تا خوب و بد را تشخیص دهند.

اما متخصصان مراقبت‌های بهداشتی نیز نقش حیاتی دارند. مراقبت‌های بهداشتی یک صنعت محافظه کارانه است - و با توجه به خطرات، به درستی چنین است. با این حال، نه به دلیل نگرانی‌های مشروع در مورد ایمنی، بلکه به دلیل اینرسی تنظیم‌کننده‌ها، سازمان‌های استاندارد، بیمه‌گران و دانشکده‌های پزشکی، خطر کند شدن جذب پزشکی دیجیتال را به دنبال دارد.

یک اپلیکیشن در روز
برای شفاف‌تر کردن مالکیت داده‌ها و استفاده از آن‌ها، قوانینی لازم است تا مردم بفهمند و کنترل کنند که با اطلاعاتشان چه اتفاقی می‌افتد. استاندارد‌ها می‌توانند به توسعه دهندگان برای تولید دستگاه‌های قابل استفاده کمک کنند. داده‌های بیماران باید به سیستم‌های سوابق پزشکی گره بخورند، که اغلب درهم و برهم هستند. پزشکان به پروتکل‌های درمانی در مورد نحوه استفاده از فنّاوری جدید نیاز دارند. پزشکان باید برای ارائه درمان‌های دیجیتال و بررسی داده‌ها آموزش دیده و بازپرداخت شوند. دولت‌ها و شرکت‌های بیمه باید چگونگی ساخت این فناوری را در سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی یارانه‌ای بسازند که آنقدر مشغول مبارزه با آتش‌سوزی هستند که برای سرمایه‌گذاری برای پیشگیری تلاش کنند.

این یک لیست طولانی و دلهره آور است. اما سود، پول و رفاه، احتمالاً بسیار زیاد است. زمان آن است که آستین‌ها را بالا بزنیم و مراقبت‌های بهداشتی را برای عصر خود کمی سازی شده آماده کنیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین