mana.ir

کد خبر: ۹۲۶۸۵ |
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۸ - ۲۹ فروردين ۱۴۰۱

آمادگی کشور‌ها برای کمک محیط زیستی به تونس در پی غرق شدن یک کشتی باری

چند کشور برای کمک به تونس به منظور جلوگیری از آلودگی دریایی پس از غرق شدن یک کشتی باری حامل گازوئیل در سواحل این کشور اعلام آمادگی کردند.

آمادگی کشور‌ها برای کمک محیط زیستی به تونس در پی غرق شدن یک کشتی باری

به گزارش مانا به نقل از رویترز،  وزارت دفاع تونس اعلام کرد که پس از غرق شدن یک کشتی باری حامل یک‌هزار تُن سوخت در سواحل قابس چند کشور برای کنترل وضعیت محیط زیست این منطقه و تلاش برای جلوگیری از آلودگی و یک فاجعه زیست محیطی به تونس پیشنهاد کمک دادند. 

این کشتی باری که از گینه استوایی به سمت مالت در حرکت بود روز جمعه غرق شد و نیروی دریایی تونس هر هفت خدمه آن را نجات داد. 

مسئولان تونس گفتند که کشتی یاد شده بین ۷۵۰ تا یک هزار تُن سوخت حمل می‌کرد و در هفت مایلی بندر «قابس» درخواست کمک کرد که نیروی دریایی تونس به آن پاسخ داد. 

وزارت دفاع تونس در بیانیه‌ای گفت: نیروی دریایی تونس با کشورهایی که تمایل خود را برای کمک به این کشور به منظور جلوگیری از آلودگی دریایی و جلوگیری از فاجعه زیست محیطی دریایی ابراز کرده‌اند، گفت و گو خواهد کرد. 

رادیو موزاییک تونس گفت که از جمله کشورهایی که پیشنهاد کمک کرده، ایتالیا است و انتظار می‌رود این کشور متخصان مقابله با بلایای دریایی را به تونس اعزام کند. 

بر اساس این گزارش، تیمی از غواصان تونس کار خود را به منظور بررسی نشت مواد در اطراف بدنه کشتی غرق شده آغاز کردند.  

«ربیع المجیدی» وزیر حمل و نقل تونس پس از پایان عملیات غواصی گفت: وضعیت مطمئن و تحت کنترل است و [ گزارشی از ] نشت گازوئیل از مخزن کشتی غرق شده، ثبت نشده است. 

وزیر حمل و نقل تونس با بیان اینکه مرحله بعدی برای بازیابی کشتی، دقیق و حساس است، گفت: برای جلوگیری از نشت، اشتباه ممنوع است. 

در همین حال «لیلا شیخاوی» وزیر محیط زیست تونس تاکید کرد که در حال حاضر تلاش‌های تونس بر جلوگیری از هر گونه فاجعه زیست محیطی متمرکز است، اما پس از مشخص شدن خسارات بعدی، این کشور خواستار جبران خسارت خواهد شد. 

مقامات تونس روز شنبه 27 فروردین از غرق شدن یک کشتی باری حامل ۷۵۰ تُن گازوئیل در سواحل جنوبی این کشور خبر دادند. 

سخنگوی رسمی دادگاه قابس در جنوب شرق تونس گفت: این کشتی باری بر اثر شرایط بد جوی و تلاطم دریا دچار حادثه و در آب‌های تونس غرق شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین