mana.ir

کد خبر: ۹۲۱۸۴ |
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۸ - ۲۴ بهمن ۱۴۰۰

جزییات سفرهای خارجی دریایی اعلام شد

سرپرست معاونت امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی جزییات سفر‌های خارجی دریایی را اعلام کرد و گفت: در حال حاضر خط کشتیرانی بندر باهنر – شارجه راه‌اندازی شده است و اگر هزینه‌های بسیار بالای سفر‌های دریایی که حدود ۴۰ درصد آن به سوخت شناور‌ها بر می‌گردد، کاهش پیدا کند قطعاً می‌توان امیدوار بود تعداد سفر‌های دریایی خارجی افزایش یابد.

جزییات سفرهای خارجی دریایی اعلام شد

به گزارش مانا، حسین عباس‌نژاد اظهار کرد: مشکلی که در زمینه سفرهای دریایی به ویژه سفرهای خارجی وجود دارد، این است که با شرایط فعلی هزینۀ کشتی‌های مسافری بالاست. بنابراین حتی اگر شناورها به صورت کامل مسافرگیری کنند، این سفرها صرفه اقتصادی ندارد.

وی افزود: گرچه قیمت بلیت یکی از مباحثی است که در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است. اما قیمت بلیت سفرهای دریایی خارجی باید بسیار کمتر از پروازهای خارجی باشد و اساساً یکی از دلایل اینکه مسافر زیادی تقاضای سفر دریایی در خط بندر باهنر-شارجه و بندر لنگه-دوبی داشتند همین مسأله بود. اما در این میان باید به این نکته توجه داشت که بیش از ۴۰ درصد هزینه‌ سفرهای دریایی، نرخ سوخت است که بر اساس قیمت‌های منطقه محاسبه می‌شود. این مسأله به ویژه در کشتی‌های بزرگ‌تر، مهمتر است.

سرپرست معاونت امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: برای حل این مشکلات با وزارت نفت صحبت کردیم و پیگیر این مسأله بودیم. نهایتاً به این نتیجه رسیدیم که باید سوخت را به قیمت ۸۰ درصد یارانه‌ای و ۲۰ درصد به نرخ بازار به شناورها - مانند سفرهای دریایی داخلی- ارائه بدهد که باعث رونق می‌شود.

عباس‌نژاد ادامه داد: قبل از شیوع ویروس کرونا و با توجه به در پیش بودن مسابقات جام جهانی قطر، مذاکرات برای راه‌اندازی خط کشتیرانی دوحه در دستور کار قرار گرفت و حتی ترمینال مسافری را این بندر از سوی قطر نوسازی شد.

وی اظهار کرد: ترمینال مسافری چابهار، بوشهر، آبادان، باهنر و بندر لنگه بازسازی شده‌اند، بنابراین اگر هزینۀ سفرهای دریایی که سرسام‌آور و سنگین است، مدیریت شود، فرصتی به بخش مسافری، گردشگری و دریایی داده خواهد شد تا سفرهای دریایی چابهار-مسقط، بوشهر-قطر،  لنگه-دوبی،  قشم- عمان از سرگیری شده و اخیرا با مذاکرات صورت گرفته سفر دریایی چابهار به کراچی راه‌اندازی شود.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین