mana.ir

کد خبر: ۹۰۰۲۰ |
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۱ - ۰۴ تير ۱۴۰۰

مرمت بادگیر‌ها و آثار تاریخی بندر لافت در سال ۱۴۰۰

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان از مرمت بادگیر‌ها و آثار تاریخی بندر تاریخی لافت به عنوان یکی از مهمترین مواریث خلیج فارس در سال جاری خبر داد.

مرمت بادگیر‌ها و آثار تاریخی بندر لافت در سال ۱۴۰۰
 
عباس نوروزی در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: یکی از مهمترین برنامه‌های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان، مرمت و حفظ آثار تاریخی مرتبط با خلیج فارس است.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان از مرمت بندر تاریخی لافت به عنوان یکی از مهمترین مواریث خلیج فارس خبر داد.

وی خاطرنشان ساخت: این پروژه سال گذشته شروع شده و امسال نیز همچنان ادامه خواهد داشت.

به گفته وی، به منظور مرمت آثار تاریخی بندر تاریخی لافت، سال گذشته ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار تخصیص یافته بود.

نوروزی، اظهار کرد: امیدواریم با تخصیص اعتبارات کافی در سال ۱۴۰۰ پروژه مرمت آثار تاریخی بندر لافت با سرعت بیشتری پیش رود.

این مقام مسئول در استان هرمزگان، یادآور شد: همچنین برای تخصیص اعتبارات بیشتر به منظور مرمت آثار تاریخی بندر لافت در حال رایزنی با سازمان منطقه آزاد قشم نیز هستیم تا این پروژه به صورت مشارکتی انجام شود.

بندر تاریخی لافت با داشتن بسیاری از جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری به عنوان کلکسیونی از میراث فرهنگی در جزیره قشم است که در صورت ساماندهی می‌تواند گردشگران داخلی و خارجی زیادی رابه خود جذب کند.

وی با اشاره به اینکه اکثر خانه‌های این روستا دارای بادگیر هستند به طوری که باعث شده این بندر به بندر بادگیر‌ها معروف شود، تاکید کرد: اکثر این بادگیر‌ها به مرمت اضطراری نیاز دارند.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان یادآور شد: بخش اعظم مرمت آثار تاریخی بندر لافت شامل عملیات مرمت و مقام سازی بادگیر‌ها در این بندر تاریخی است.

به گفته این مقام مسئول در استان هرمزگان به منظور مرمت و مقام سازی بادگیر‌های روستای تاریخی لافت از کارشناسان خبره میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان بهره خواهیم برد.

نوروزی در ادامه با اشاره به اینکه چاه‌های طلا از دیگر نقاط دیدنی بندر تاریخی لافت محسوب می‌شود، اظهار داشت: این چاه‌ها در پشت قلعه لافت و در داخل گودال مجاور قلعه قرار دارند و تعداد آن‌ها بر اساس روز‌های سال کبیسه است که برای جمع‌آوری آب باران حفر شده‌اند.

به گفته مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان، برخی از محققان قدمت چاه‌های طلا را مربوط به دوران هخامنشی می‌دانند.

وی آیین‌هایی همچون رقص ازوا، مولودخوانی، بادبان کشی و... را از جمله آیین‌های سنتی مردم لافت دانست و خاطرنشان کرد: در صورت معرفی و اجرای این مراسم برای گردشگران می‌توان از زوال این میراث معنوی جلوگیری کرد.

نوروزی، قلعه نادری، قلعه پرتغالی‌ها، دو آب انبار (برکه)، گورستان تاریخی که سنگ نبشته‌های مربوط به هزار سال پیش در آن مشهود است، زیارتگاه‌های سید حسن منصور و شیخ اندرآبی را از دیگر آثار تاریخی روستای لافت عنوان کرد.

وی همچنین به وجود کارگاه لنج سازی در مدخل ورودی لافت در کنار دریا اشاره کرد و گفت: این کارگاه بخشی از روستا به شمار می‌رود، اما متاسفانه چند سالی است که شغل لنج سازی در جزیره از رونق افتاده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین