mana.ir

کد خبر: ۴۸۴۵۴ |
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۷ - ۱۴ تير ۱۳۹۳

500 میلیون دلار برای نجات دریاچه ارومیه هزینه می شود

یک پایگاه علمی خبری خارجی خبر داد: قرار است برای احیای دریاچه ارومیه 500 میلیون دلار هزینه شود.

500 میلیون دلار برای نجات دریاچه ارومیه هزینه می شود

به گزارش مانا، پایگاه علمی ساینتیست نوشت: قرار است بخش اعظم این هزینه برای مدیریت آب، کاهش آب مصرفی کشاورزان و احیای محیط زیست بومی منطقه صرف شود.
طبق این گزارش سازمان حفاظت محیط زیست ایران و برنامه توسعه سازمان ملل (UNDP) در ماه مارس، برنامه ای برای احیای دریاچه ارومیه و تالاب های اطراف ارائه دادند.
این گزارش حاکی است: کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با تایید دکتر حسن روحانی رییس جمهوری تشکیل شده است.
این منبع همچنین گزارش داد:بودجه تایید شده برای عملیات نجات این دریاچه در سال اول چهارده تریلیون ریال( بیش از 500 میلیون دلار) است. این هزینه فراتر از مبلغ طرح شده در جلسه مشترک سازمان محیط زیست و UNDP بوده است.
براساس تصمیمات کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه ، برنامه های نجات و احیای این دریاچه قرار است در یک دوره 15 ساله عملیاتی شود.
دریاچه ارومیه یکی از بزرگترین دریاچه های خاورمیانه است که در مدت 14 سال رو به انحطاط رفت. دولت یازدهم با راه اندازی کارگروه نجات دریاچه ارومیه، اجرای آن را در اولویت برنامه های خود قرار داده و تاکنون 24 پیشنهاد را برای نجات دریاچه تصویب کرده است و به زودی عملیات اجرایی این مصوبات آغاز می شود.
دریاچه ارومیه یکی از بزرگترین دریاچه های خاورمیانه است و سازمان یونسکو نیز از آن تحت عنوان یکی از مهم ترین نواحی محیط زیستی یاد کرده است. با این حال در طول 14 سال گذشته وضعیت این دریاچه رو به وخامت گذاشته است. نیمه جنوبی دریاچه ارومیه در طول این مدت خشک شده است و تعداد زیادی از جانوران زنده بومی آن دریاچه از جمله فلامینگوها، اردک ها و مرغان دریایی مجبور به مهاجرت شده اند و تعداد آن ها کاهش یافته است.
در این گزارش دو عامل خشکسالی سال 1998 میلادی و حفر چاه های زیرزمینی بیش از حد که میزان آن از چند هزار در سال 1973 میلادی به بیش از 70 هزار در سال 2005 میلادی افزایش یافته از جمله مهم ترین عوامل خشک شدن دریاچه ارومیه ذکر شده است.
دراین گزارش از سدسازی های بی رویه نیز به عنوان یکی دیگر از عوامل اصلی نرسیدن آب به دریاچه ارومیه نام برده شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین