mana.ir

کد خبر: ۸۵۹۸۴ |
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۰ - ۲۵ بهمن ۱۳۹۸

ویروس کرونا و سرگردان شدن نفتکش‌ها در سواحل چین

با کاهش شدید تقاضا در چین، بسیاری از محموله‌های نفتی در خارج از سواحل این کشور سرگردان شده اند و مالکان آن مجبورند به دنبال مقاصد دیگری در آسیا باشند.

 به گزارش مانا به نقل از تسنیم، رویترز نوشت تاثیر ویروس کرونا بر بازار‌های انرژی روز به روز بدتر می‌شود. با کاهش شدید تقاضا در چین، بزرگترین وارد کننده نفت خام جهان، بسیاری از محموله‌های نفتی در خارج از سواحل این کشور سرگردان شده اند و مالکان آن مجبورند به دنبال مقاصد دیگری در آسیا باشند.

 تا حالا حدود ۱۵۰۰ نفر در اثر ابتلا به این ویروس جان خود را در چین از دست داده‌اند که باعث اختلال در  دومین اقتصاد بزرگ دنیا شده و بازار‌های انرژی را متحول کرده است. قیمت نفت خام برنت از ابتدای سال میلادی جاری ۱۵ درصد کاهش یافته است.

 بسیاری از متخصصان انرژی انتظار دارند تقاضا در سه ماهه اول سال جاری میلادی به خاطر شیوع این ویروس کاهش یابد که اولین کاهش طی این دهه است.

 پالایشگاه‌های چین ۱.۵ میلیون بشکه در روز تولید خود را طی فقط دو هفته پایین آورده‌اند که باعث افزایش ذخایر نفت خام آن‌ها شده است.

 بسیاری از نفتکش‌های بسیار بزرگ که هرکدام قادر به حمل بیش از دو میلیون بشکه نفت خام هستند، نمی‌توانند محموله‌های خود را در پایانه اصلی واردات نفت خام چین در چینگ دائو تخلیه کنند.

 سایر محموله‌ها به کره جنوبی، مالزی، سنگاپور و مناطق دیگر در چین تغییر مسیر داده اند. طبق گفته منابع صنعتی، مخازن ذخیره نفت در استان شانگ دونگ به زودی پر می‌شوند، چون پالایشگاه‌های مستقل فعالیت خود را کاهش داده اند.

یکی از منابع پالایشگاهی چین می‌گوید: «ما فعالیت خود را کاهش داده ایم، ولی هنوز محموله‌هایی در راه هستند». منابع ذخیره زمینی نفت محدود هستند و ذخیره کردن آن‌ها بر روی کشتی بسیار گران تمام می‌شود.

ذخایر نفت خام شاندونگ در حال حاضر به ۱۷۱.۵ میلیون بشکه رسیده است که تا اوج ۱۷۵ میلیون بشکه‌ای که در اوایل ژوئن سال گذشته دیده شد، فاصله چندانی ندارد.

الکساندر بوث، تحلیلگر موسسه کپلر گفت: «بر روی کاغذ، ظرفیت مازاد بسیاری برای پر شدن مانده، ولی ما تا حالا تا این حد از این ظرفیت ذخیره سازی استفاده نکرده ایم». وی اضافه کرد نرخ استفاده از این ذخایر در حال حاضر در شاندونگ ۶۱ درصد است و در اوج سال گذشته به ۶۳ درصد رسیده بود.

کل ذخایر نفت خام چین ۷۶۰ میلیون بشکه است. اطلاعات کپلر نشان می‌دهد این ذخایر در اوایل ژوئن سال گذشته به ۷۸۰ میلیون بشکه رسیده بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین