mana.ir

کد خبر: ۸۲۷۵۶ |
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۸ - ۲۱ دی ۱۳۹۷

کاربرد تکنولوژی ماهواره ای وی ست در صنعت دریایی

تکنولوژی نوین روز ماهواره ای وی ست (VSAT ) یک سرمایه گذاری استراتژیک به سمت بهبود رفاه خدمه و افزایش سودآوری تجارت درصنعت دریایی محسوب می شود.

 

به گزارش گروه بین المل مانا، VSAT) very small aperture terminal) به مفهوم یک ترمینال یا پایانه زمینی بسیار کوچک است که برای ارسال و دریافت اطلاعات از طریق ماهواره مورد استفاده قرار می‌گیرد. در یک دوره زمانی بسیارکوتاه، شبکه های VSAT صنعت دریایی را به شکل چشم گیری به سمت مدرن سازی تجارت سوق داده اند.

این گزارش ادامه داد: یک VSAT می تواند در هر نقطه از سطح زمین که ماهواره پوشش دهد نصب و راه‌اندازی شود و مانند شبکه مخابراتی زمینی نیازی به کابل کشی و محدودیت‏‌های مربوطه ندارد.‏ همچنین یک VSAT می تواند هر نوع محتوای اطلاعاتی را با سرعتی بالا به مرکز ‏Switching‏ مخابراتی ارسال و دریافت کند.‏ حتی اگر در فاصله ای دور از مرکز قرار داشته باشد.

بهره برداری از ارتباطات ماهواره ای به دوعنوان کلی ارتباطات (Broadband) باند پهن و (Narrowband) باند باريک تقسيم بندی می شود. VSAT برای ارتباطات باند پهن استفاده می شود، دراين نوع ارتباط عملا محدوديتی درميزان نرخ داده و سرعت ارتباط وجود ندارد، افزون براین محصولات گسترده ای برای پوشش نيازهای مشتريان در اين زمينه قابل ارائه است.

قبلا دریانوردان مجبور بودند از خدمات باند فرکانسی L  که درعین محدودیت حجمی و پایین بودن سرعت، هزینه زیادی را تحمیل می کرد، استفاده کنند، اما به لطف پیشرفت های فن آوری، دسترسی به بسترهای مخابراتی باند پهن در دریا تسهیل شده و هزینه تجهیز و بهره برداری از آن نیز به طورچشم گیری کاهش یافته است. برآوردها نشان می دهد VSAT ده برابر ارزان تر از باند فرکانسی L است.

چندی پیش وقتی یک شناور بندر را ترک می کرد، اتصال آن به شبکه ارتباطات جهانی به طور کامل قطع می شد، اما امروزه تعداد فزاینده ای ازشناورها به واسطه متصل بودن به VSAT می توانند دستیابی به اینترنت با سرعت بالا و خدمات تلفن را برای همه اعضای خدمه و مسافران خود فراهم کنند.

همچنین اتصال به سرویس های VSAT، امکان مانیتورینگ الگوهای آب وهوایی، برقراری تماس های صوتی و ویدئو کنفرانس، درمان و آموزش از راه دور و هوشمند سازی کشتی ها را فراهم می کند.

درسال 2018 میلادی، شبکه های VAST در 44 هزار و 242 فروند شناور نصب شد که نسبت به سال 2013 میلادی رشد دو برابری را نشان می دهد.

لازم به ذکر است: سرویس های VSAT برای نظارت دریایی، ردیابی کشتی ها، شناسایی صیادان غیرقانونی، عملیات های جستجو و نجات و همچنین جلوگیری از دزدی دریایی کاربرد بسیاری دارند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین