mana.ir

کد خبر: ۷۳۰۸۶ |
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۱ - ۲۹ اسفند ۱۳۹۵
رئیس مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس(بوشهر):

طغیان آب دریا در دیر سونامی نیست

رئیس مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس(بوشهر) گفت: پس از بررسی‌های انجام شده در مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس پدیده طغیان آب دریا در سواحل دیر،ناشی از وقوع پدیده سیش seche است، سونامی نیست.

طغیان آب دریا در دیر سونامی نیست
احسان عابدی در گفت‌وگو با خبرنگار مانا در بوشهر با اشاره به بحران طغیان آب دریا در بندر اظهار داشت: طغیان آب دریا در بندر دیر ناشی از وقوع پدیده سیش seche  است چراکه این پدیده در توده‌های آبی بسته و نیمه بسته رخ می‌دهد.
وی با بیان اینکه در این رابطه امواج ایستاده در اثر عوامل مختلف از جمله وزش باد و عوامل هواشناسی ایجاد می‌شوند بیان کرد: در این مورد وزش شدید و ناگهانی باد عمود بر ساحل سبب ایجاد شیب در سطح آب دریا شده و با قطع ناگهانی باد نوسانات عمودی سطح آب و امواج سهمگین ایجاد می‌شوند.
رئیس مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس بوشهر خاطرنشان کرد: این پدیده در برخی از دریاهای جهان از جمله دریای بالتیک و آدریاتیک نیز رخ می‌دهد و سبب افزایش تراز سطح آب تا 3 متر می‌شود.
عابدی با بیان اینکه در سال 1979 این پدیده در بندر ناکازاکی ژاپن اتفاق افتاده است تصریح کرد: در این حادثه موجی به طول تقریبی چهار متر ایجاد کرد و در این پدیده بعد از وقوع موج بزرگ نوسانات تراز ادامه یافته، تا اینکه به حالت اولیه برسد.
وی بیان کرد: پدیده امروز بندر دیر در استان بوشهر پس از وزش شدید باد از خشکی به سمت دریا و توقف ناگهانی باد صورت گرفته است.
برچسب ها: بندر دیر سونامی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار