mana.ir

(تصاویر) پیامد خشکسالی؛ صف کشتی‌ها برای عبور از کانال پاناما

به دلیل خشکسالی در آمریکای مرکزی تردد کشتی‌ها از کانال پاناما محدود شده است. روزانه تعداد محدودی اجازه عبور از این آبراهه مهم را دارند. گفته می‌شود سطح دریاچه مصنوعی گاتون در وسط این کانال کاهش یافته است.

کد خبر: ۹۶۸۴۷
۱۷:۲۶ - ۰۱ شهريور ۱۴۰۲

 به گزارش مانا، روزانه به طور معمول ۳۶ کشتی می‌توانند از طریق آبراه ۸۰ کیلومتری میان اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام عبور کنند. در حال حاضر تنها ۳۲ کشتی در روز مجاز به عبور از این آبراه هستند.

اداره مدیریت این کانال ۱۵ اوت اعلام کرد که محدودیت‌های ترافیکی تا ۲ سپتامبر تمدید می‌شود. از آن زمان، کشتی‌های تجاری بیشتری در دو طرف خط کشتیرانی منتظر ورود به کانال هستند.

کانال پاناما یکی از مهم‌ترین آبراه‌های جهان است و اقیانوس اطلس را به اقیانوس آرام در آمریکای مرکزی متصل می‌کند. با کاهش بارندگی و افزایش دما در منطقه، سطح آب دریاچه مصنوعی گاتون در میانه کانال پاناما کاهش یافته و قابلیت کشتیرانی این آبراه را محدود کرده است. اخیراً حداکثر فرورفتگی کشتی‌ها در آب در دو نوبت کاهش یافت.

به گفته اداره کانال پاناما، به‌رغم شروع فصل بارندگی و اقدامات مختلف برای صرفه‌جویی در مصرف آب، ایجاد این محدودیت‌ها اجتناب‌ناپذیر است.

این اداره می‌افزاید، محدودیت عبور کشتی از کانال می‌تواند منجر به زمان انتظار طولانی‌تر شود. بسته به سطح آب و پیش‌بینی‌های هواشناسی، باید ظرفیت عبور روزانه نسبت به شرایط انطباق یابد.

طول کانال پاناما حدود ۸۰ کیلومتر است که از کولون در شمال شروع می‌شود و در نزدیکی شهر پاناما در جنوب به پایان می‌رسد.

قفل‌های کانال در هر انتها کشتی‌ها را تا ارتفاع دریاچه گاتون بالا می‌برند. این دریاچهٔ مصنوعی برای کاهش مقدار کار حفاری مورد نیاز برای کانال ایجاد شده است و سطح آن ۲۶ متر بالاتر از سطح دریای آزاد قرار دارد. سپس کشتی‌ها در انتهای دیگر پایین آورده می‌شوند.

قفل‌های اصلی ۳۳/۵ متر عرض دارند. خط سوم و عریض‌تری از قفل‌ها بین سپتامبر ۲۰۰۷ و مه ۲۰۱۶ ساخته شد. این آبراه توسعه‌یافته عملیات تجاری خود را در سال ۲۰۱۶ میلادی آغاز کرد. قفل‌های جدید، امکان عبور کشتی‌های بزرگ‌تر و جدید پاناماگذر را فراهم می‌کنند.

از زمان توسعه کانال، نفتکش‌های بزرگ و کشتی‌های باری با حداکثر ۱۴هزار کانتینر نیز می‌توانند از طریق آبراه هدایت شوند. حدود شش درصد تجارت جهانی از طریق کانال پاناما انجام می‌گیرد.

اکنون به دلیل محدودیت‌ها صف‌هایی در دو طرف گلوگاه لجستیکی ایجاد شده است. خدمات داده‌های زنجیره تامین کالا اوِراستریم آنالیتیکس در اواسط اوت ۱۳۵ کشتی منتظر را شمارش کرد که بسیار بیشتر از آمار ماه‌های قبل بوده است.

به گفته میرکو ویتزیک، متخصص اوراستریم، اغلب این کشتی‌ها شن و ماسه و یا گاز مایع حمل می‌کنند و درخواست عبور آن‌ها در فاصله کوتاهی داده می‌شود. این در حالی است که اغلب کشتی‌های کانتینری به طور معمول از ماه‌ها قبل عبور خود را اعلام و رزرو می‌کنند و به همین دلیل در عبور از کانال اولویت دارند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: