۲۱ تير ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۰
ماهی سه پا هرمافرودیت! (+فیلم و عکس)
ماهی سه پا در آب‌های تاریک اعماق آب زندگی می‌کند و این عمق می‌تواند تا ۶۰۰۰ متر نیز برسد. طول این ماهی به طور معمول ۳۰ سانتیمتر است، اما می‌تواند تا ۴۳ سانتیمتر نیز رشد کند.
کد خبر: ۹۶۴۴۴

ماهی سه پا هرمافرودیت! (+فیلم و عکس)

 

به گزارش مانا، ماهی سه پا (Tripod fish) با نام علمی Bathypterois grallator یکی از حیوانات ساکن آب‌های عمیق است. این ماهی بیشتر در اقیانوس‌های اطلس، آرام و هند یافت می‌شود.
ماهی سه پا در آب‌های تاریک اعماق آب زندگی می‌کند و این عمق می‌تواند تا ۶۰۰۰ متر نیز برسد. طول این ماهی به طور معمول ۳۰ سانتیمتر است، اما می‌تواند تا ۴۳ سانتیمتر نیز رشد کند. به واسطه بخش‌های بلندی که در ادامه دو باله شکمی و دم ماهی سه پا قرار دارند، این حیوان می‌تواند روی کف اقیانوس حالتی ایستاده به خود بگیرد. این باله‌ها می‌توانند تا بیش از ۱ متر نیز طول داشته باشند.
ماهی‌های سه پا هرمافرودیت هستند، به این معنی که هر ماهی دارای اندام‌های تناسلی مردانه و زنانه است. اگر ماهی سه پا جفتی پیدا نکند، توانایی تولید اسپرم و تخمک به تنهایی برای تداوم نسل خود را دارد.

ماهی سه پا هرمافرودیت! (+فیلم و عکس)
ماهی سه پا؛ چرا برای ایستادن تکامل یافته است؟
بخش‌های پا مانند از باله‌های شکمی و دم ماهی سه پا امتداد یافته اند. به گفته پژوهشگران زمانی که ماهی در حالت ایستاده قرار دارد، مایعات را به درون آن‌ها پمپاژ می‌کند تا سخت‌تر شوند. هنگام شنا، این باله‌های طولانی به نرمی شناور می‌شوند.

به نظر می‌رسد بالاتر قرار گرفتن از بستر اقیانوس ماهی سه پا را در موقعیت بهتری برای شکار طعمه‌های خود قرار می‌دهد. میگوه ها، ماهی‌ها و سخت پوستان کوچک از طریق جریان اقیانوسی به سمت دهان ماهی روانه می‌شوند. در سطح بستر اقیانوس، تقریبا جریانی وجود ندارد.

در اعماق تاریک آب، ماهی سه پا طعمه خود را نمی‌بیند و برای شکار عملا به قدرت بینایی وابسته نیست. باله‌های بلند ماهی می‌توانند به حس لرزش‌ها ناشی از نزدیک شدن موجودات کمک کنند.

دو باله سینه‌ای ماهی سه پا که درست پشت سرش قرار دارند نیز همانند آنتن عمل کرده و اطلاعات حسی بیشتری را در مورد طعمه‌های احتمالی در اختیار ماهی قرار می‌دهند. همچنین، آن‌ها می‌توانند موجودات سرگردان را به سمت دهان ماهی هدایت کنند.
ماهی سه پا هرمافرودیت! (+فیلم و عکس)
ماهی سه پا هرمافرودیت! (+فیلم و عکس)
ماهی سه پا هرمافرودیت! (+فیلم و عکس)

تعداد بازدید : 25
برچسب ها: ماهی سه پا
ارسال نظرات