mana.ir

کد خبر: ۸۷۶۸۶ |
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۰ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۹

عقب‌ماندگی ۹۵ میلیون تنی بنادر شمالی کشور

رئیس کمیته بنادر و دریانوردی مجلس گفت: چشم انداز بنادر شمالی کشور برای تخلیه و بارگیری کالا در سال حدود ۱۰۰ میلیون تن است، البته متأسفانه در شرایط فعلی از این بنادر، تنها سالانه حدود پنج میلیون تن واردات و صادرات صورت می‌گیرد.

عقب‌ماندگی ۹۵ میلیون تنی بنادر شمالی کشور

به گزارش مانا به نقل از خانه ملت، مجتبی یوسفی، با انتقاد از عدم توجه و حمایت کافی از حوزه حمل و نقل دریایی و بنادر کشور، گفت: حوزه لجستیک و دریانوردی به عنوان ارزان‌ترین و پرکاربردترین بخش حمل و نقل در جهان محسوب می‌شود که این بخش نقش به سزایی در صادرات و واردات کالا دارد. با وجود پیشرفت تکنولوژی در جهان، یکی از موضوعاتی که به هیچ وجه جایگزین نخواهد شد، بحث ترانزیت کالا و حمل و نقل دریایی است.

نماینده مردم اهواز، باوی، کارون و حمیدیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به موقعیت سوق‌الجیشی و استراتژیک کشورمان، ایران می‌تواند به هاب منطقه‌ای در حوزه حمل و نقل ریلی، جاده‌ای و دریایی تبدیل شود، در شرایط کنونی کشور‌های بزرگ اقتصادی از جمله چین خواهان استفاده از ظرفیت‌های لجستیکی منطقه برای حمل و نقل کالا هستند.

ظرفیت ایران برای تبدیل شدن به هاب منطقه‌ای در حوزه حمل و نقل ریلی، جاده‌ای و دریایی

وی گفت: کشور چین به عنوان اقتصاد بزرگ دنیا برای صادرات و واردات کالا به آب‌های آزاد نیاز دارد، از این رو در چند سال اخیر سرمایه گذاری کلانی برای توسعه بندر گوآدر پاکستان صورت داد، اما با وجود تمام این اقدامات، استفاده از بنادر جنوبی ایران به ویژه بندر چابهار در قیاس با بندر گوآدر صرفه اقتصادی بالاتری برای چین دارد.

یوسفی افزود: در شرایط فعلی برای انتقال کالا از مسیر‌های آبی از بندر گوآدر به بنادر مدیترانه حدود ۱۰ روز زمان لازم است، اما انتقال همان کالا از طریق خطوط ریلی بندر چابهار به بندر لاذقیه سوریه حدود سه روز زمان می‌برد.

وی گفت: از طرف دیگر ظرفیت‌های کشورمان در حوزه بنادر و حمل و نقل دریایی تنها منحصر به بنادر جنوبی نیست، بلکه چشم انداز بنادر شمالی کشوربرای تخلیه و بارگیری کالا در سال حدود ۱۰۰ میلیون تن است، البته متأسفانه در شرایط فعلی از این بنادر، تنها سالانه حدود ۵ میلیون تن واردات و صادرات صورت می‌گیرد.

رئیس کمیته بنادر و دریانوردی کمیسیون عمران مجلس افزود: توسعه بنادر در شکوفایی اقتصادی و ایجاد درآمد پایدار برای کشور اهمیت به سزایی دارد و بسیاری از کشور‌های جهان از جمله ایتالیا از این ظرفیت‌ها بهره برده اند، اما متأسفانه در کشور ما به دلیل برنامه ریزی نامناسب، از ظرفیت‌های بالقوه در حوزه بنادر و حمل و نقل دریایی به درستی استفاده نشده است
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین