mana.ir

کد خبر: ۸۷۰۸۳ |
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۸ - ۱۸ تير ۱۳۹۹

صید کیلکای دریای خزر امسال با ۷۳ فروند شناور آغاز شد

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران گفت: صید کیلکای دریای خزر در سال ۹۹ با ۷۳ فروند شناور در آب‌های دریای خزر توسط صیادان استان‌های گیلان و مازندران آغاز شد.

صید کیلکای دریای خزر امسال با ۷۳ فروند شناور آغاز شد
 
مختار آخوندی در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: صید کیلکای دریای خزر هر ساله در فصل بهار به دلیل تخم‌گذاری این گونه ماهیان به صورت خودجوش توسط صیادان این گونه ماهی تعطیل می‌شود.

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه صید کیلکای دریای خزر در سال ۹۹ با ۷۳ فروند شناور در آب‌های دریای خزر توسط صیادان استان‌های گیلان و مازندران آغاز شد، بیان داشت: تعداد شناور‌های صیادی مشابه فصل صید سال گذشته است.

این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران عنوان کرد: ۴۳  فروند از شناور‌های کیلکاگیر به صیادان استان مازندران و ۳۰ فروند به استان گیلان اختصاص دارد.

به گفته وی، شناور‌های کیلکاگیر استان مازندران در بندر بابلسر و و کیلکاگیران استان گیلان در بندر انزلی استقرار دارند.

وی با اشاره به اینکه شیوع کرونا صید کیلکا ماهیان را تعطیل نکرده است، بیان داشت: این شناور‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط کارکنان آن‌ها نسبت به صید اقدام می‌کنند.

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران، اذعان داشت: سال گذشته حدود ۲۳ هزار تُن کیلکا در مجموع دریای خزر صید شد که امیدواریم امسال این رقم با افزایش رضایت جامعه صیادی بومی را به همراه داشته باشد.

به گفته این مقام مسئول در استان گیلان، در سال ۹۸، ۸۰ درصد سهم صید استان مازندران و ۲۰ درصد سهم صید استان گیلان بوده است.

وی سرانه صید هر فروند شناور کیلکاگیر در سال ۹۸ را به طور میانگین ۳۰۰ تُن اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: این آمار در حالی است که در سال ۹۷ در مجموع در استان‌های گیلان و مازندران، ۲۶ هزار تُن ماهی کیلکا صید شده بود.

این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران، عنوان کرد: عمدۀ فصل صید کیلکا ماهیان از اوایل مرداد ماه آغاز خواهد شد و تا حدودی وضعیت صید سالانه مشخص می‌شود.

به گفته این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران، بخش عمدۀ کیلکا‌ماهیان دریای خزر، جهت تبدیل شدن به پودر ماهی در اختیار کارخانه‌های صنایع شیلاتی قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: از آنجا که کیلکا‌ماهیان در اعماق بیش از ۴۰ متر صید می‌شوند لذا از خاصیت غذایی بسیار بیشتری در مقایسه با سایر آبزیان حتی ماهیان استخوانی برخوردارند، اما متاسفانه به دلیل عدم آگاهی عموم مردم از این امر، قیمت کیلکا همچنان پایین است.

آخوندی با اشاره به اینکه می‌توان با فرآوری ماهیان کیلکا و ایجاد تنوع غذایی با استفاده از این محصول مشتریان بیشتری پیدا کرد، اذعان داشت: در سال‌های اخیر تلاش تشکل‌های صیادی بر افزایش مصرف انسانی کیلکا‌ماهیان است تا سود بیشتری عاید صیادان شود.

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه از سال ۷۹ با ورود مهاجم شانه‌دار به آب‌های خزر شاهد کاهش چشمگیر ماهیان کیلکا بودیم، اظهار داشت: این گونه شانه دار با از بین بردن غذای اصلی ماهیان کیلکا باعث کاهش ذخایر این گونه ماهیانِ با ارزش دریای خزر شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین