mana.ir

کد خبر: ۸۶۷۶۸ |
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۰ - ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

پنجمین نفتکش ایرانی وارد آب‌های ونزوئلا شد

مانور قدرت ایران با به مقصد رسیدن پنجمین نفتکش ایرانی به آب‌های ونزوئلا به قسمت پایانی خود رسید.

پنجمین نفتکش ایرانی وارد آب‌های ونزوئلا شد

به گزارش مانا، سرانجام سفر ۸۰ روزه نفتکش‌های ایرانی که با واکنش‌ها و تحلیل‌های متعددی در فضای رسانه‌های بین‌المللی همراه بود با نزدیک شدن پنجمین نفتکش حامل سوخت ایرانی به آب‌های ونزوئلا پایانی شیرین و مقتدرانه داشت. ماموریت انتقال یک و نیم میلیون بشکه بنزین از ایران به ونزوئلایی که در سایه تحریم‌های یکجانبه دولت آمریکا بخش قابل توجهی از ظرفیت پالایشگاهی خود را از دست داده بود با تفسیر‌های مختلفی همراه بود.

اقدامی که با عصبانیت دولت آمریکا همراه بود و تلاش زیادی شد تا از آن برای ایجاد نارضایتی و فعال کردن شبکه اپوزیسیون ونزوئلا استفاده شود و متقابلاً از آن به‌عنوان آغازی برای شکل دادن به یک ائتلاف اقتصادی در بلوک تحریمی‌ها یاد شد که توانایی وارد کردن ضرباتی به نظام تحریم‌های آمریکا را دارد.

با همه این تفاسیر روز گذشته نفتکش «کلاول» به عنوان آخرین نفتکش ایرانی وارد آب‌های ونزوئلا شد. پیش از این نیز در روز‌های گذشته چهار نفتکش دیگر به نام‌های «فورچون»، «فارست»، «فاکسون» و «پتونیا» در بنادر ونزوئلا پهلو گرفته بودند و در حال تخلیه محموله‌های بنزینی خود هستند.

ارزش محموله ارسالی ایران به سمت ونزوئلا به ادعای واشنگتن‌پست بالغ بر ۷۰۰ میلیون دلار بوده است. با این حال اثرات بلندمدت و استراتژیک این اقدام ایران و تبعات سیاسی این مانور مقتدرانه را می‌توان بیش از ارزش پولی این مبادله دانست و باید از آن به‌عنوان یک پیروزی ملی یاد کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار