mana.ir

کد خبر: ۸۴۹۴۴ |
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۹ - ۱۷ مهر ۱۳۹۸
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در نشست با نخبگان و موسسات مردم نهاد اعلام کرد:

اشتغال ۱۰۵۰ نفر در شرکت‌های سرمایه گذاری و عمرانی بندر چابهار

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: ۱۰۵۰ نفر در شرکت‌های سرمایه گذاری و پروژه‌های عمرانی بندر چابهار اشتغال دارند.

به گزارش مانا، بهروز آقایی در نشست صمیمی با نخبگان، دانشگاهیان، جوانان حوزه و مؤسسات مردم نهاد شهرستان چابهار که در بندر شهید بهشتی چابهار برگزار شد اظهار کرد: توسعه در هر منطقه‌ای با مطالبه‌گری آغاز می‌شود، بنابراین می‌طلبد مطالبه‌گری‌ها در چابهار در راستای رفاه مردم، توسعه استان و محور شرق باشد که اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان این مهم را در دستور کار و اولویت خود قرار داده است و بر مبنای آن برنامه‌ها را پیش می‌برد.
وی با بیان این‌که بندر چابهار دیگر یک بندر سنتی نیست ادامه داد: به واسطه اقدام‌های توسعه‌ای انجام شده این بندر اکنون در ویترین جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: با ایجاد تجهیزات پیشرفته و زیرساخت‌های لازم، کشتی‌هایی با ظرفیت ۳۸۰۰ TEU کانتینر در بندر چابهار پهلوگیری کرده که عملیات تخلیه و بارگیری آن در کوتاه‌ترین زمان و بهترین کیفیت صورت پذیرفته است.
آقایی تصریح کرد: در فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار پنج کیلومتر دایک گذاری در دریا، ۲۰۳ هکتار استحصال از دریا انجام و ۱۷۰۰ متر اسکله با درافت ۱۶.۵- متر احداث شده است، لایروبی حوضچه‌ها و کانال‌ها به میزان ۱۵.۸ میلیون متر‌مکعب و ساخت موج شکن به طول ۱۴۷۰ متر از دیگر اقدام‌های انجام شده در این فاز است.
وی افزود: ۳۰ دستگاه استراتژیک شامل ۹ دستگاه جرثقیل ساحلی و محوطه‌ای، ۱۳ دستگاه انواع تجهیزات تخلیه و بارگیری و هشت دستگاه مکندۀ غلات با ظرفیت ۶۰۰ تن بر ساعت در بندر چابهار مونتاژ و عملیاتی شده است.
بندر چابهار؛ لنگرگاهی امن برای کشتی‌ها
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان تأکید کرد: مجموع این اقدام‌ها باعث شده است، بندر چابهار به لنگرگاه امنی برای پهلوگیری کشتی‌ها تبدیل شود، به گونه‌ای که حتی در فصل باد‌های مونسون نیز امکان پهلوگیری ایمن کشتی‌ها در این بندر به وجود آمده است.
آقایی گفت: عملیات ساخت برج کنترل ترافیک دریایی به عنوان نماد شهر چابهار نیز در بندر شهید بهشتی آغاز شده است، این برج بلندترین ساختمان برج کنترل در کل بنادر کشور خواهد بود.
وی با بیان این که سال گذشته با ورود ۹ کشتی کالای ترانزیتی از هند به افغانستان ۱۰ هزار تردد در استان ایجاد شد گفت: با توجه به موقعیت استراتژیک چابهار و به واسطه پیگیری‌هایی که انجام شد، توانستیم توافق نامه ایران، هند و افغانستان را به موسوم به توافق نامه چابهار اجرایی کنیم.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با اشاره به اشتغال روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر نیرو در اسکله شهید بهشتی اضافه کرد: ۵۲۶ نفر در بخش شرکت‌های سرمایه گذاری و ۵۲۴ نفر در پروژه‌های عمرانی بندر چابهار مشغول به کار شده اند.
۱۳۰۰ شغل به ازای ورود یک میلیون تن کالا
آقایی با بیان این که به ازای ورود هر یک میلیون تن کالا به بندر چابهار ۱۳۰۰ شغل به صورت مستقیم و غیر مستقیم در استان ایجاد می‌شود اظهار کرد: همچنین به ازای ورود هر ۲.۵ میلیون تن کالا ۵۰۰ میلیارد تومان گردش مالی در حمل و نقل و ۵۰ میلیارد تومان گردش مالی در سایر شقوق خدمات رسانی ایجاد می‌شود که تاثیر زیادی در رونق اشتغال منطقه دارد.
وی با بیان این که احیای صنعت لنج سازی به عنوان خواستۀ به حق مردم چابهار، مطالبه ما نیز است اضافه کرد: ۱۲ کارگاه لنج سازی در استان وجود دارد که در صورت احیا و رونق فعالیت می‌تواند برای بیش از ۱۰ هزار نفر شغل ایجاد کند.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: ۱۴۰۰ دانش آموز در مدارس ابتدایی و متوسطه دخترانه و پسرانه کوی مسکونی بندر چابهار مشغول به تحصیل شده اند که فقط حدود ۲۰۰ نفر آن‌ها فرزندان کارکنان اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان هستند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین