mana.ir

کد خبر: ۸۴۷۰۵ |
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۲ - ۱۶ شهريور ۱۳۹۸

ضرورت استفاده بهتر از بنادر خوزستان برای توسعه صادرات به قطر

رئیس اتاق بازرگانی خوزستان بر استفاده بهتر از ظرفیت‌های بندری و دریایی خوزستان برای توسعه صادرات کالا‌های غیرنفتی به قطر تأکید کرد.

ضرورت استفاده بهتر از بنادر خوزستان برای توسعه صادرات به قطر

به گزارش خبرنگار مانا، شهلا عموری در کارگروه صادرات غیرنفتی خوزستان افزود: چهار استان خوزستان، فارس، هرمزگان و بوشهر استان‌های معین کشور در صادرات به کشور قطر هستند که در بین این استان ها تنها خوزستان در صادرات به قطر عملکردی ضعیف داشته است.

وی اظهار داشت: استان فارس با وجود اینکه استانی مرزی نیست و همچون خوزستان از ظرفیت های بنادر خوزستان برخوردار نیست اما بیشترین میزان صادرات غیرنفتی را به قطر داشته است.

وی با بیان اینکه قطر ظرفیت بالایی برای امر صادرات و واردات دارد افزود: کد واردات از قطر به مرز شلمچه داده شده و می توان بسیاری از کالاهای مورد نیاز خوزستان و کشور را در این شرایط تحریم از طریق قطر تأمین کرد.

عموری بیان کرد: در چند سال گذشته که کشور قطر دچار مشکلات با همسایگان عربی خود شد خوزستان از این فرصت برای صادرات به آن کشور و کسب درآمد استفاده نکرد،  کشور قطر به مواد غذایی و مواد اولیه نیاز دارد و می توان در این دو بخش در امر صادرات ورود کرد.

وی بیان کرد: برای صادرات به کشور قطر باید از خط هوایی و دریایی استفاده شود و شرایط را در این دو بخش در خوزستان فراهم کرد.

رئیس اتاق بازرگانی خوزستان بیان کرد: متاسفانه موانعی بر سر راه صادرکنندگان کالا به قطر از سوی برخی افراد و دستگاه‌ها ایجاد می‌شود که صادرکننده را از انجام فعالیت اقتصادی خود منصرف می کند.

عموری ادامه داد: یکی از مشکلات عمده در بحث صادرات نبود نماینده از سوی ایران و خوزستان با کشورهای طرف صادرات است‌، برای تسهیل در روند صادرات و فعالیت‌های اقتصادی لازم است که نماینده‌ای از استان و یا کشور با کشور مورد هدف صادرات در ارتباط باشد.

وی بر بهره گیری از ظرفیت های بندری و پایانه‌های صادراتی برای توسعه صادرات کالا به قطر تأکید کرد وافزود: صادرات کالا به قطر به علت نزدیکی بنادر استان به این کشور سبب ایجاد اشتغال و رونق واحدهای تولیدی خوزستان خواهد شد.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار