mana.ir

کد خبر: ۸۴۲۹۰ |
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۹ - ۳۰ تير ۱۳۹۸

بنادر کوچک کشور باید اقتصادی شوند

عضو کمیسیون حمل و نقل، لجستیک و گمرک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: بنادر بزرگ و کوچک ایران باید به عنوان مهم‌ترین ظرفیت اقتصادی مورد توجه جدی حاکمیت واقع شوند.

سیدعلی حسینی در مورد لزوم توجه به بنادر کوچک و ضرورت رونق آنها در دوران تحریم با توجه به مصون بودن این بنادر از تحریم‌های یک جانبه وغیرقانونی آمریکایی‌ها، به پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، افزود: باید برنامه ریزی مناسبی در راستای توسعه بنادر کوچک در شمال و جنوب ایران انجام شود و با لحاظ مشوق‌های مختلف و حمایت از بخش خصوصی، شاهد حضور فعالان اقتصادی در این بنادر به منظور انجام فعالیت‌های بندری و دریایی باشیم.
وی با اشاره به اینکه بنادر کوچک ایران ظرفیت‌های فوق العاده‌ای برای انجام فعالیت‌های بندری و دریایی دارند، خاطرنشان کرد: در تمام کشور‌های دنیا دولت‌ها با ایجاد زیرساخت‌های لازم زمینه را برای انجام فعالیت در بنادر فراهم می‌کنند و پس از آن بخش خصوصی با انجام سایر فعالیت‌ها نظیر محوطه سازی، سیلوسازی و... شبکه بندری را کامل می‌کند و در نهایت رونق یک بندر رقم می‌خورد.
عضو کمیسیون حمل و نقل، لجستیک و گمرک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه بنادر کوچک کشور باید اقتصادی شوند و فرآیند تجارت اقتصادی در آنها شکل گیرد، اظهار کرد: باید فضای بنادر کوچک برای انجام فعالیت‌های اقتصادی در دوران تحریم فراهم شود و با دستیابی به چنین ساختاری حتی پس از دوران تحریم، مکانیزم مناسب برای فعالیت اقتصادی بنادر کوچک شکل گرفته و در مسیر درستی فعالیت خود را ادامه می‌دهند.
حسینی همچنین با اشاره به اینکه باید راه‌های ارتباطی به بنادر کوچک اعم از ریل و جاده ایجاد شود، بیان کرد: اگر در بنادر کوچک سرمایه گذاری لازم انجام شود و شاهد حضور بخش خصوصی باشیم این بنادر به یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی کشور تبدیل می‌شوند، چرا که ایران از موقعیت جغرافیایی فوق العاده‌ای برخوردار و در همسایگی ۱۵ کشور قرار دارد و از این طریق می‌توانیم خطوط ترانزیتی خود را فعال کرده و شاهد بهبود وضعیت اقتصادی کشور به ویژه در دوران تحریم باشیم.
وی در عین حال به موقعیت فوق العاده بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به مختصات جغرافیایی این بنادر و نیز معافیت آن‌ها از تحریم‌های اعمال شده، باید توسعه هرچه بیشتر چابهار چه برای حضور بخش خصوصی داخلی و چه برای سرمایه گذاران خارجی در دستور کار قرار گیرد.
عضو اتاق بازرگانی ایران بنادر را قلب تپنده اقتصاد ایران دانست و با توجه به اینکه در کشور‌های متصل به دریا، شهر‌های بندری به عنوان کانون فعالیت‌های اقتصادی آن کشور فعالیت می‌کنند و از بیشترین رونق در میان شهر‌های آن کشور برخوردارند، تاکید کرد: بنادر بزرگ و کوچک ایران باید به عنوان مهم‌ترین ظرفیت اقتصادی مورد توجه جدی حاکمیت واقع شوند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار