mana.ir

کد خبر: ۸۴۰۰۲ |
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۵ - ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین مطرح کرد:

علاقمندی چینی ها به سرمایه گذاری در بنادر جنوبی ایران

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه چینی ها علاقمندی خود را به سرمایه گذاری در بنادر و سواحل جنوبی ایران اعلام کرده اند، گفت: با توجه به اعلام رئیس جمهوری کشورمان مبنی بر استقبال از سرمایه گذاری چینی ها در بنادر جنوبی ایران، باید در راستای اقدامات عملی جهت تحقق این هدف گام برداشت.

به گزارش مانا، مجیدرضا حریری در مورد اظهارات رئیس جمهوری ایران در ملاقات با رئیس جمهوری خلق چین مبنی بر استقبال ایران به منظور سرمایه گذاری چینی ها در بنادر جنوبی کشور، اظهار کرد: شی جبن پینگ، رئیس جمهوری خلق چین در ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی سفری به ایران داشت و توافقاتی انجام شد که یکی از آنها ایجاد شهرک صنعتی مشترک بود که در جاسک جانمایی شد و به همین دلیل نیز باید خاطرنشان کرد که چینی ها علاقمندی خود را از سال ۲۰۱۶ برای سرمایه گذاری در بنادر و سواحل ایران به ویژه جنوب کشور اعلام کرده اند.

وی ادامه داد: علاوه بر رئیس جمهوری خلق چین، وزارت امور خارجه و وزارت بازرگانی چین بارها تاکید کرده اند که تحریم های یکجانبه و غیرقانونی آمریکایی ها تاثیری در توسعه روابط ایران و چین ندارد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه ضرورت دارد که شرایط برای حضور سرمایه گذاران خارجی از جمله چینی ها جهت فعالیت در بنادر جنوبی کشور فراهم شود، گفت: نیازمند اقدامات عملی جهت تحقق این هدف هستیم و باید بدانیم اکثر شهرهای بزرگ و پررونق دنیا شهرهای بندری هستند و نزدیکی به آب های آزاد بهترین فرصت برای ایجاد شهرهای توسعه یافته صنعتی و تجاری است.

حریری با بیان اینکه نگاه مسئولان طی چند سال اخیر به کارکرد سواحل و بنادر کشور تغییر کرده است، عنوان کرد: بنادر ایران، ظرفیت فوق العاده ای برای فعالیت های صنعتی، تجاری و لجستیکی دارند و باید زیر ساخت های لازم جهت دسترسی بنادر به منظور انتقال کالا در حوزه ریلی، جاده ای و هوایی با بهترین کیفیت مدنظر قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه چینی ها به منظور توسعه برنامه خود در راه ابریشم دریایی سرمایه گذاری مناسبی را در بندر گوادر پاکستان داشته اند، خاطرنشان کرد: چینی ها این علاقه را نیز برای سرمایه گذاری در بنادر جنوبی ایران از سال ۲۰۱۶ میلادی نشان داده اند و باید در راستای اقدامات عملی گام برداشت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار